Očkovanie
Vakcína od Pfizeru môže byť skladovaná aj pri vyšších teplotách
Môže tak zotrvať maximálne dva týždne. Vakcíny sú tak stabilné aj pri teplotách okolo mínus 20 stupňov Celzia, ktoré sú bežnejšie pre lekárenské mraziace boxy.
Vakcínu proti koronavírusu od konzorcia Pfizer/BioNTech možno skladovať aj pri vyšších teplotách po dobu maximálne dvoch týždňov. Potvrdil to americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA).
Vakcíny sú tak stabilné aj pri teplotách okolo mínus 20 stupňov Celzia, ktoré sú bežnejšie pre lekárenské mraziace boxy.
Ide o krok, ktorý zmierňuje predchádzajúce nariadenie, že vakcína sa má skladovať pri teplotách od mínus 60 do mínus 80 stupňov Celzia po dobu maximálne šesť mesiacov a pri bežnej chladničkovej teplote najviac päť dní.
Úrad pre kontrolu potravín a liečiv uviedol, že v súlade s týmto schválením aktualizuje informácie pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Žiadosť regulačnému úradu predložil Pfizer na základe svojho výskumu.
Dnes treba vedieť
Podpredseda Smeru Ľuboš Blaha nedôveruje informácii o možnom zapojení ruských tajných služieb do výbuchu muničného skladu. „Skôr si myslím, že by sme mali byť oveľa opatrnejší vo vzťahu k Rusku. Ukázať, že chceme dialóg, že chceme mier,“ povedal v nedeľnej diskusnej relácii O 5 minút 12. Pýta sa, či nejde o spravodajskú hru a vytváranie zámienky na útok. (tasr)
Rusko za krokom Česka vidí americkú stopu
"Je to o to absurdnejšie, že česká vláda už predtým pripísala zodpovednosť firmám, ktoré tieto sklady vlastnili," konštatuje sa vo vyhlásení ruského ministerstva zahraničných vecí.
Británia vyšle v máji do Čierneho mora dve vojenské lode
V čase, keď Rusko posilňuje prítomnosť svojich vojakov na ukrajinských hraniciach, tak chce Británia vyjadriť solidaritu s Kyjevom a spojencami NATO v regióne, približujú britské noviny The Sunday Times s odvolaním sa na zdroje z britského námorníctva.
Prieskum Focusu
Matovičovi nedôveruje viac ľudí ako Kotlebovi, dôvera stúpla Ficovi a Kollárovi
Najviac ľudí dôveruje naďalej prezidentke Zuzane Čaputovej, ktorej však verí menej ľudí ako pred vládnou krízou. Tá sa najviac podpísala na dôvere k šéfovi SaS Richardovi Sulíkovi.
Po vládnej kríze stúpla podľa prieskumu Focus najviac dôvera Borisovi Kollárovi a Robertovi Ficovi. Najviac poklesla Richardovi Sulíkovi, Zuzane Čaputovej a Igorovi Matovičovi. (markíza)
EXKLUZÍVNY PRIESKUM: KTORÝM POLITIKOM DÔVERUJEME NAJVIAC? Opäť máme pre vás výsledky exkluzívneho prieskumu agentúry...
Uverejnil používateľ Na telo s Michalom Kovačičom Nedeľa 18. apríla 2021
Premiér Eduard Heger vyhlásil, že český premiér Andrej Babiš má jeho plnú podporu za rozhodnutie vyhostiť 18 ruských diplomatov.
On my recent visit to Prague I have made clear #Czechia is our closest ally in #EU & #NATO. 🇸🇰 will always stand by 🇨🇿 whenever it is neccessary. My full support goes to @AndrejBabis for the decision to expel 18 members of the Russian Embassy as a reaction to #Vrbetice incident.
— Eduard Heger (@eduardheger) April 18, 2021
Odhalenia činnosti ruských agentov v Česku podľa ministra zahraničia Ivana Korčoka „potvrdzujú dlhodobé zistenia našich spravodajských služieb, že aj naše krajiny sú cieľom operácií zameraných proti ich bezpečnosti a stabilite“. Uviedol to na sociálnej sieti.
Tomáš kritizuje neskoré otváranie škôl, Gröhling hovorí o zodpovednosti
Spolu s Rumunskom má Slovensko najdlhšie zatvorené školy v rámci krajín EÚ, tvrdí poslanec Hlasu. Šéf rezortu školstva Branislav Gröhling tvrdí, že prvý stupeň základných škôl a materské školy boli takmer kontinuálne otvorené.
Špionážna aféra
Česko podporila Čaputová i Heger. Blaha neverí zapojeniu ruských agentov
SaS chce pre vyhostenie ruských diplomatov z Česka zvolanie bezpečnostnej rady. Za ľudí očakáva ubezpečenie, že Slovensko má pod kontrolou aktivity ruských diplomatov. Podľa poslanca Krúpu z OĽaNO ide o klasickú diverznú činnosť spravodajských služieb.
Slováci finančným alebo duchovným spôsobom podporujú celkovo 874 bohoslovcov v ôsmich krajinách sveta. Ide o Benin, Pobrežie Slonoviny, Burkinu Faso, Čad, Togo, Kongo, Demokratickú republiku Kongo a Kamerun. Informovali Pápežské misijné diela.