Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. január 2021, 12:28

Vatikán

Súd poslal do väzenia na osem rokov bývalého riaditeľa vatikánskej banky

Súd poslal do väzenia na osem rokov bývalého riaditeľa vatikánskej banky

Sídlo Inštitútu pre náboženské diela, takzvanej vatikánskej banky. Foto - TASR/AP

Vysoké tresty za finančné podvody dostal aj niekdajší právny zástupca banky a jeho syn.

Tribunál Mestského štátu Vatikán odsúdil za trestné činy finančnej sprenevery, neoprávneného obohatenia sa a prania peňazí spáchaných v rokoch 2002 – 2007 bývalého prezidenta Inštitútu pre náboženské diela (IOR, tzv. vatikánska banka) Angela Caloiu na trest odňatia slobody vo výške osem rokov a deväť mesiacov.

Rovnaký trest dostal aj bývalý právny zástupca banky Gabriele Liuzzo. Na päť rokov a dva mesiace bol odsúdený aj jeho syn Lamberto Liuzzo.

Trestná činnosť odsúdených spočívala v predaji pod cenu 29 nehnuteľností vo vlastníctve IOR v lukratívnych zónach Ríma, Milána a Janova s obohatením sa na rozdiele, ktorý bol okolo 59 miliónov eur. Sumu čiastočne preprali vo Švajčiarsku za pomoci syna právneho zástupcu banky.

Tribunál pod vedením sudcu Giuseppeho Pignatoneho všetkým trom taktiež uložil trvalý zákaz zastávania verejných úradov a rozhodol o skonfiškovaní už prv zaisteného majetku v celkovej výške 38 miliónov eur na odškodnenie IOR a realitnej spoločnosti SGIR, kontrolovanej vatikánskou bankou.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 7 minútami

Pápež František odletel ráno z Ríma na historickú návštevu Iraku. Airbus 330 spoločnosti Alitalia poletí ponad Grécko, Cyprus, Izrael a Jordánsko. Prílet na medzinárodné letisko v Bagdade je plánovaný na 14.00 miestneho času, čo je o 12.00 nášho času. (Vatican News)

pred 55 minútami

Tomáš Tatar si pripísal jednu asistenciu, no jeho Monetral prehral s Winnpegom Jets 3:4 po predĺžení. Montreal prehral vo štvrtom z uplynulých piatich stretnutí. Z víťazstva sa netešil ani obranca Andrej Sekera, keďže jeho Dallas podľahol Columbusu 2:3. Erik Černák nefiguroval pri výhre Tampy Bay na ľade Chicaga 3:2 po predĺžení, dôvodom je zranenie v hornej časti tela. (tasr)

pred hodinou

Kanadskí biskupi prestali spolupracovať s niekoľkými organizáciami pre ich nesúlad s katolíckou náukou. Ako informovala CNA, Konferencia biskupov Kanady prekontrolovala organizácie, s ktorými spolupracuje a ktoré podporuje. Po kontrole prestala spolupracovať s 24 organizáciami z celkového počtu 205. Pravdepodobne ide o reakciu na kritiku zo strany diecéz. Tie kritizovali Konferenciu za to, že spolupracuje s organizáciami, ktoré zastávajú postoje nezlučiteľné s cirkevnou náukou v oblasti interrupcií, antikoncepcie a teórie gender. Konferencia sa zároveň zaviazala, že zmení spôsob, akým si vyberá organizácie, s ktorými chce spolupracovať.

pred hodinou

Dvaja muži prišli o život a ďalší dvaja utrpeli zranenia po tom, ako sa v uhoľnej bani na juhu Poľska zrútila stena. Nešťastie sa stalo v bani Myslowice-Wesola pri Katoviciach, ktorú vlastní najväčšia európska uhoľná spoločnosť Polska Grupa Górnicza. (tasr)

pred 2 hodinami

Vo veku 92 rokov zomrela česká herečka Helena Kružíková. Väčšinu kariéry strávila v činohre dnešného Národného divadla Brno, kde stvárnila viac než stovku postáv. Bola držiteľkou Ceny Thálie za celoživotné majstrovstvo. Príležitostne vystupovala v televíznych inscenáciách a vo filmoch ako Škola otců, Tři přání, Vysoká zeď nebo První den mého syna. (tasr)