Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. október 2015

Merkelová verzus bavorský premiér. Nemci sa hádajú pre utečencov

Turecko hrá rozhodujúcu úlohu pri riešení migračnej krízy v Európe. Vyhlásila to dnes nemecká kancelárka Angela Merkelová. Bavorský premiér tvrdí zas opak: nespoliehajme sa na Turecko, začnime od seba.

Merkelová verzus bavorský premiér. Nemci sa hádajú pre utečencov

V minulosti sa objímali, dnes stoja proti sebe pre migrantov: Angela Merkelová a Horst Seehofer. (Foto – TASR/AP)

„Turecko bezpochyby zohráva kľúčovú úlohu v tejto situácii,“ povedala Merkelová v Bundestagu pred odchodom na dnešný summit EÚ v Bruseli, ktorého témou má byť aj spolupráca s Tureckom v oblasti migrácie. „Väčšina vojnových utečencov prichádzajúcich do Európy cestuje cez Turecko. Bez toho, aby sme spolupracovali s Tureckom, nie sme schopní pohyb týchto utečencov riadiť alebo zastaviť,“ doplnila.

Turecko je podľa Merkelovej potrebné vo vyššej miere podporovať, čo sa týka starostlivosti o utečencov, zabezpečovania humanitárnej pomoci, ako aj ochrany štátnych hraníc a boja proti pašeráckym skupinám.

Merkelová už túto nedeľu plánuje navštíviť Turecko, aby rokovala o riešení migračnej krízy s tamojšími najvyššími predstaviteľmi.

Kancelárka dnes taktiež vyhlásila, že k zastaveniu prílevu utečencov do Európy by mohlo prispieť aj Rusko, a to úsilím o stabilizáciu vojnou zmietanej Sýrie. „Potrebujeme politický dialóg so zapojením Ruska a všetkých regionálnych hráčov,“ povedala v parlamente, priznala však, že vyriešenie sýrskeho konfliktu zaberie dlhý čas. Už dávnejšie sa Merkelová vyjadrila, že riešenie sýrskeho konfliktu je potrebné konzultovať aj s tamojším prezidentom Bašárom Asadom, pripomína DPA.

Bavorský premiér proti kancelárke

Utečenecká kríza doslova lomcuje nemeckou politickou scénou. Okrem Angely Merkelovej k nej so zásadným prejavom vystúpil aj bavorský premiér a šéf CSU Horst Seehofer, ktorý otvorene kritizuje Merkelovej migračnú politiku a chváli Viktora Orbána za prísnu ochranu
schengenských hraníc.

Inzercia

Na pôde bavorského krajinského parlamentu dnes Seehofer vyhlásil, že Nemecko už nepotrebuje žiadne „teplé slová“, ale jasné činy a kompas. „Bez obmedzenia migrácie grandiózne zlyháme,“ zdôraznil a upozornil, že od začiatku septembra do 13. októbra prišlo do Bavorska takmer 300-tisíc utečencov.

Seehofer sa ďalej vyjadril, že bez obmedzenia prisťahovalectva nebude možná integrácia migrantov do spoločnosti a nemecké obyvateľstvo rýchlo stratí pochopenie pre utečencov.

Podľa bavorského premiéra nemožno čakať zastavenie migrantskej vlny od iných štátov ako Turecko, pokiaľ samotní Nemci nič nepodniknú. Seehofer nešetril kritikou ani na spolkovej vláde, ktorú viní za problémy s utečencami. Podľa neho sa okamžite musia vymáhať pravidlá ako dublinský systém, ďalej by Nemecko malo na svojich hraniciach s Rakúskom zriadiť tranzitné zóny pre prichádzajúcich utečencov.

Horst Seehofer tiež vyzval ďalšie štáty, USA, ako aj arabské krajiny, aby tiež aktívne prikročili k utečeneckej kríze, keďže samy za ňu nesú špeciálnu zodpovednosť.

TASR, -mh-

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.