Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. september 2020, 15:00

Právnické fakulty i Rada prokurátorov už majú okruh mien na šéfa prokuratúry

Rada si chce vybrať jedného z uchádzačov Jozef Čentéš, Tomáš Honza, Rastislav Remeta a Ján Šanta. Dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Eduard Burda pravdepodobne navrhne Čentéša.

Podpredseda Národnej rady SR Juraj Šeliga apeluje na oprávnené inštitúcie, aby nominovali kandidátov na post šéfa Generálnej prokuratúry do výberového procesu. Tvrdí, že len férová súťaž tých najlepších kandidátov vyprodukuje najlepšieho z nich na funkciu generálneho prokurátora.

„Chceme vyzvať všetkých odborne a morálne zdatných kandidátov, a hlavne subjekty, ktoré majú právo navrhovať týchto kandidátov, aby ich nominovali do výberového procesu. Čím viac kvalitných kandidátov a kandidátok bude, tým je to lepšie pre celý výber,“ skonštatoval Juraj Šeliga.

Deklaroval, že nič nie je dopredu dohodnuté a že kľúčovými prvkami budú verejné vypočutie, morálne kvality, odbornosť a plán na rozvoj generálnej prokuratúry.

Právnické fakulty i Rada prokurátorov SR už avizovali, že plánujú na post generálneho prokurátora navrhnúť osobu z radov prokurátorov.  Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) navrhne kandidáta len v prípade, ak bude existovať reálna šanca, že kandidát získa potrebnú väčšinu v parlamente.

Vládna koalícia v nedávno schválenej novele zákona o prokuratúre presadila návrh, aby sa o funkciu šéfa Generálnej prokuratúry mohla uchádzať aj osoba, ktorá nie je prokurátorom.

Zároveň sa rozšíril aj okruh subjektov, ktoré môžu kandidátov navrhovať. Parlament má voliť kandidáta na generálneho prokurátora na schôdzi, ktorá sa začne 24. novembra. Šéfa GP má následne vymenovať do funkcie prezidentka Zuzana Čaputová.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 7 minútami

Na Spiši sa už začal proces, ktorý predpisuje kánonické právo po smrti diecézneho biskupa. Pomocný biskup Ján Kuboš informoval cez aspoštolského nuncia Svätú stolicu a taktiež zvolal Kolégium konzultorov, ktoré sa zíde, aby zvolilo diecézneho administrátora. Ten má dočasne riadiť diecézu.

pred 18 minútami

Pre premiéra Igora Matoviča bolo príjemné čítanie, keď mu počas rokovania vlády prichádzali správy o zadržaní sudcov. „Vnímam to tak, že sme ľuďom sľúbili, že tu bude zákon platiť pre každého rovnako. Že policajti a prokurátori budú mať rozviazané ruky a chceme od nich, aby išli po zločine a zločincoch ako po údenom,“ uviedol Matovič. 

pred 21 minútami

Dodržiavanie povinnej karantény pre pozitívne testovaných po víkendovom plošnom testovaní budú policajti kontrolovať náhodne i cielene. Povedal to minister vnútra Roman Mikulec. „Stále platí povinnosť, že keď niekto chce ísť do práce po testovaní, má sa preukázať negatívnym testom,“ pripomenul s tým, že režim práce či kontrolu zamestnancov po testovaní si musia prevádzky zabezpečiť samy.

pred hodinou

Otestovať ľudí bez domova na koronavírus bude možné s antigénovými testami, pričom organizácie a zariadenia sociálnych služieb krízovej intervencie dostanú od ministerstva práce príslušný set testov. Oznámil to šéf rezortu Milan Krajniak.

pred 2 hodinami

Muž z protestov pred Úradom vlády bude stíhaný na slobode, rozhodol bratislavský krajský súd. Súd zatiaľ nemohol rozhodovať o druhom obvinenom, Čechovi, ktorého okresný súd do väzby zobral. Podľa polície muži 17. októbra po príchode vodného dela začali hádzať kamene a dlažobné kocky do policajtov.

pred 3 hodinami

Vlk dravý by mal byť chráneným živočíchom, ministerstvo životného prostredia pripravuje k tomu vyhlášku. Informoval o tom šéf envirorezortu Ján Budaj, reagoval tak na schválenú kvótu odstrelu 50 vlkov v najbližšej poľovníckej sezóne.