Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. september 2020, 17:24

Pakistan

Za údajné rúhanie odsúdili na smrť ďalšieho kresťana

Za údajné rúhanie odsúdili na smrť ďalšieho kresťana

Pakistanskí kresťania. Foto - TASR/AP

Po Asie Bibi hrozí trest smrti 37-ročnému Asifovi Pervaizovi, ktorého držia vo väzení už od roku 2013.

Súd v metropole Láhaur na východe Pakistanu odsúdil na smrť 37-ročného kresťana Asifa Pervaiza za údajné rúhanie. Asif Pervaiz je vo väzbe už od roku 2013, kedy ho obvinili z posielania rúhavých SMS správ jeho nadriadenému Muhammadovi Saeedovi Khokherovi.

Podľa Pervaizovho právnika Saifula Malooka, ktorý obhajoval, aj Asiu Bibi, súd neuznal jeho obhajobu, v ktorej odmietol obvinenia obžaloby, a v utorok 8. septembra ho odsúdil na smrť.

Pervaiz na súde tvrdil, že jeho nadriadený sa ho snažil presvedčiť, aby konvertoval na islam. Po odmietnutí ho Khokher krivo obvinil z posielania textových správ s rúhavým obsahom.

Saiful Malook považuje tento prípad za ďalšiu ukážku prekrúcania práva a nespravodlivosti voči náboženským menšinám v Pakistane, ktorého zákony o rúhaní stanovujú trest smrti za urážanie proroka Mohameda a prísne tresty (doživotie) za urážanie islamu, Koránu či niektorých posvätných osôb. 

„Kresťanskú komunitu v Pakistane hlboko zarmútil rozsudok smrti pre Asifa Pervaiza. Dôrazne vyzývame pakistanskú vládu, aby zabezpečila opätovné preskúmanie rozsudku, aby sa dosiahla spravodlivosť. Počet obvinení z rúhania v Pakistane každým dňom narastá, čo je zlý signál pre budovanie tolerantnej spoločnosti. Odporúčame predsedovi vlády Imranovi Khanovi, aby zorganizoval kampaň na podporu práv menšín a ľudskej dôstojnosti,“ vyhlásil Qaisar Feroz, tajomník pakistanskej konferencie biskupov.

„Aj keď prípad bližšie nepoznáme, neveríme vzneseným obvineniam. Boli sme svedkami mnohých krivých obvinení, v ktorých sa zneužil zákon. Žiaden kresťan v Pakistane by nikdy ani len nesníval o urážaní islamu či Mohameda. Sme náboženskou menšinou a rešpektujeme všetky ostatné náboženstvá, obzvlášť v podmienkach, v akých žijeme, kde sa rúhanie považuje za veľmi citlivú záležitosť. Sme smutní z toho, že zneužívanie práva pokračuje. Je načase nastoliť spravodlivosť a skutočnú rovnoprávnosť pre všetkých Pakistancov. Aj samotní moslimovia sa často stávajú obeťami krivých obvinení,“ uviedol katolícky kňaz v Karáči Mario Rodrigues.

V súčasnosti je v Pakistane vo väzbe minimálne 80 ľudí obvinených z rúhania, pričom polovica z nich čelí trestu smrti alebo doživotiu. Väčšinu obvinených tvoria moslimovia (v Pakistane sa 98 % populácie hlási k islamu), sú medzi nimi však aj 24 kresťania či hinduisti.

Inzercia

Vyskytujú sa aj prípady, keď radikálni militanti vezmú spravodlivosť do vlastných rúk a zabijú obvineného z rúhania aj napriek tomu, že ho súd oficiálne neodsúdi. Od roku 1990 bolo takto násilne popravených minimálne 77 ľudí – medzi nimi sa nachádzali samotní obvinení z rúhania, ich rodinní príslušníci a dokonca aj sudcovia, ktorí obvinených oslobodili.

Naposledy sa podobný prípad odohral v júli tohto roka. 57-ročný Pakistanec s americkým občianstvom Tahir Ahmad Naseem, obvinený z rúhania a súdený v Péšávare, bol priamo v budove súdu zastrelený 19-ročným moslimom, ktorý naňho vypálil šesť striel. Pakistanskí politici však napriek všetkému zákony o rúhaní otvorene obhajujú.

ASIA BIBI NIE JE JEDINÁ Jedným z najznámejších príkladov náboženskej diskriminácie a neslobody je medializovaný prípad...

Uverejnil používateľ ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi Streda 16. septembra 2020 Zdieľať

Do tlaku na pakistanskú vládu sa zapojila aj samotná Asia Bibi, ktorá vo videu zverejnenom Pápežskou nadáciou ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi, pripomenula prípady únosov kresťanských dievčat, ktoré sú následne nútené ku konverzii na islam.

„Apelujem na premiéra Pakistanu osobitne za obete zákona o blasfémii, ako aj za dievčatá, ktoré boli násilím nútené ku konverzii, aby chránil menšiny, ktorých členovia sú rovnako Pakistancami. Ako obeť ponúkam svoj príklad: veľmi som trpela a prežívala som mnohé ťažkosti. Dnes som na slobode a dúfam, že v tomto zákone budú môcť byť vykonané úpravy, ktoré zakážu akékoľvek jeho zneužívanie.“

Vo videu zároveň poďakovala pápežovi Františkovi, Benediktovi XVI. a Pápežskej nadácii ACN za ich podporu a pomoc. Vyjadrila aj hlbokú túžbu osobne sa stretnúť s pápežom Františkom. Ako uviedla, dostala od neho dva ružence. Jeden zostal v Pakistane, no s druhým sa každý deň modlí za prenasledovaných Pakistancov.

Dnes treba vedieť

pred 7 minútami

Taliansky psychológ Ezio Aceti, autor knihy Láske sa treba učiť, ktorú trnavský arcibiskup zakázal používať na území svojej arcidiecézy, v rozhovore pre portál www.nm.sk odmieta kritiku, že jeho kniha je v rozpore s katolíckym učením: "V Taliansku sú moje knihy odporúčané v mnohých diecézach. Pozývajú ma biskupi aj kňazi, aby som hovoril o výchove a emóciách."

pred 3 hodinami

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal na Špecializovaný trestný súd v Pezinku návrh na väzobné stíhanie bývalého riaditeľa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa. Polícia ho zadržala vo štvrtok ráno, následne bol obvinený z obmedzovania osobnej slobody a vydierania.