Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. august 2020, 12:20

Snem Za ľudí

Novou predsedníčkou sa stala Veronika Remišová

Novou predsedníčkou sa stala Veronika Remišová

Novozvolená predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová (vľavo) prijíma gratuláciu k zvoleniu od Andreja Kisku. FOTO TASR – Radovan Stoklasa

Zvolili ju delegáti strany, pričom zvíťazila nad poslancom národnej rady Miroslavom Kollárom.

Na post šéfa kandidovali podpredsedníčka strany a vicepremiérka Veronika Remišová a člen predsedníctva a poslanec národnej rady Miroslav Kollár. Súčasný predseda a zakladateľ strany Andrej Kiska avizoval, že opätovne kandidovať nebude. Snem strany sa uskutočnil v Trenčianskych Tepliciach. Pozvanie dostalo takmer 90 delegátov, ktorých zvolilo 60 okresných snemov strany. Strana však uviedla, že hosťami bolo aj takmer sto členov strany a expertov, s ktorými spolupracujú. 
     
Ako možný kandidát na predsedu strany sa spomínal aj podpredseda parlamentu Juraj Šeliga. Napokon však oznámil, že si váži podporu viacerých okresov, ale o pozíciu predsedu sa uchádzať nebude. V kandidatúre podporil Kollára. 

Novou predsedníčkou strany Za ľudí sa po sobotňajšom sneme stala vicepremiérka Veronika Remišová, ktorá zvíťazila nad poslancom národnej rady Miroslavom Kollárom. Noví podpredsedovia strany ešte nie sú zvolení. Strana informovala, že Remišová získala 76 hlasov, Kollára podporilo 33 delegátov. Doteraz viedol stranu exprezident Andrej Kiska.

Strana Za ľudí bude mať po novom sedem podpredsedov. Okrem doterajších podpredsedov – Juraj Šeliga, Jana Žitňanská, Vladimír Ledecký a Michal Luciak – k nim pribudli aj tri nové podpredsedníčky. Ide o ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú a poslankyne parlamentu Vieru Leščákovú a Miriam Šutekovú.

Kiska: Strana bude silným partnerom iba ak bude jednotná 

Najdôležitejším problémom strany Za ľudí je vnútorná nejednota. V prejave pred delegátmi sobotňajšieho snemu v Trenčianskych Tepliciach to povedal zakladateľ strany a jej doterajší predseda Andrej Kiska. Strana podľa neho môže byť rešpektovaným, silným a uznávaným partnerom, iba ak bude jednotná.

„V politike je dôležité hrať tímovo, nemyslieť na seba, na svoje PR a snažiť sa byť miláčikom médií. Chcem vám pripomenúť, že pre nás všetkých musí byť najväčšou prioritou krajina a jej ľudia. Tým musíme pomáhať a tomu podriadiť egá a ambície. Kto toto nedokáže, nemôže chcieť rešpekt u partnerov, kolegov ani voličov. Platí to pre členov vo vláde aj pre našich poslancov,“ zdôraznil Kiska.

Pripomenul, že po minuloročnom sneme si strana stanovila dve základné úlohy. „Prvou bolo pomôcť odstaviť od vlády stranu Smer-SD. Naša strana, my všetci máme na tom veľký podiel. Druhou úlohou bolo vytvoriť silný koaličný blok. Žiaľ, toto nevyšlo. Vzájomné útoky medzi opozičnými stranami boli silné a boli jedným z dôvodov, že sa do parlamentu nedostali naši najbližší partneri – PS, Spolu a KDH. Keďže sme chceli pomôcť zmene našej krajiny, rozhodli sme sa stať súčasťou koalície, ktorú sme si v takejto podobe určite neželali,“ uviedol dosluhujúci predseda strany Za ľudí.

„Ideály a hodnoty, na ktorých bola naša strana postavená a zakotvili sme ich v programe, by sme meniť nemali. Musíme meniť nástroje, ako ich propagovať a dostať medzi potenciálnych voličov. Prosím, nemeňme náš hodnotový rebríček, náš základ, na ktorom strana vznikla. Sme stranou stredu. Stranou rozumu a odbornosti. Nenechajme sa marketingovo stiahnuť prúdom, keď cítime príležitosť, odklonila by nás od našej identity, od nášho DNA. Naša krajina potrebuje stranu, s ktorou sa demokratický občan, ktorý odsudzuje populizmus a krajné riešenia, vie stotožniť. My takou stranou sme, ostaňme ňou,“ vyzval Kiska.

Exprezident oznámil koniec v politike

Prejav pred delegátmi snemu označil za pravdepodobne posledný v pozícii aktívneho politika. „Keď sa pozriem späť na týchto osem rokov, nikdy som neoľutoval, že som do politiky vošiel. Urobil som veľa chýb, určite. Ale vždy som sa snažil, aby sa Slovensko stalo krajinou, na ktorú všetci budeme hrdí a v ktorej bude radosť žiť. Asi pred dvoma týždňami sa k mojim zdravotným problémom pridalo podozrenie z nádorového ochorenia. Keď ma vkladali do toho veľkého tunela na CT, premietal som si svoj život, úspechy aj neúspechy. Uvedomil som si, a s tým sa chcem s vami rozlúčiť, nebojte sa snívať. Nebojte sa vyskúšať veci meniť. Možno sa sny nenaplnia a veci sa nezmenia. Ale vy budete spokojní, že ste to vyskúšali, že ste neostali v kúte, ale zabojovali. Že váš život má zmysel,“ uzavrel Kiska.  

Inzercia

Exprezident a bývalý predseda strany Za ľudí Andrej Kiska dnešným dňom v politike končí. Dôvodom sú najmä jeho zdravotné problémy, priestor chce prenechať mladším. Kiska uviedol, že z politiky sa stiahol po ôsmich rokoch, pričom robil všetko preto, aby zo Slovenska bolo miesto, kde ľudia budú chcieť žiť a budú na neho hrdí. Potvrdil, že nie všetko sa mu podarilo a urobil aj chyby.  

„Slovensko sa za tých osem rokov posunulo dopredu a ja dúfam, že som aspoň malilinkým kúštikom tomu pomohol,“ povedal Kiska. Bývalý predseda strany Za ľudí tvrdí, že je potrebné urobiť priestor mladším. Poukázal na to, že má rôzne zdravotné problémy. „Každý politik by sa mal naučiť povedať dosť, stačí. Takže stačí,“ uviedol Kiska. Na sneme povedal, že ak bude od neho niekto niečo potrebovať, bude k dispozícii.

Víziou Remišovej je spájať konzervatívnejšie aj liberálnejšie cítiacich ľudí 

Nová predsedníčka strany Za ľudí chce, aby strana pokračovala vo vízii, ktorú nastavil Kiska. „Aby sme boli modernou, európskou stredovou stranou, rozumnou a slušnou silou v slovenskej politike. Myslím si, že takáto stredová alternatíva na politickej scéne nie je. My sme jediná takáto alternatíva. Verím, že s odborným potenciálom, ktorý máme, budeme rásť a budeme silnou stranou,“ povedala Remišová.

Predstava stredovej strany podľa nej nie je „bez chuti a zápachu“. „Je to vízia, ktorá v sebe spája konzervatívnejšie cítiacich ľudí aj liberálnejšie cítiacich ľudí. Vízia rozumnej stredovej strany, strany ekonomických istôt a toto Slovensko potrebuje. Od začiatku máme v programe silný dôraz na regióny. Ale to neznamená, že našimi silnými baštami nemôžu byť Bratislava a Košice. Avšak gro problémov, ktoré Slovensko trápia, či je to zdravotníctvo, školstvo, daňová reforma, inovácie, veda, výskum, sú problémy, ktoré krajinu trápia, či žijete vo veľkom meste, v malom meste, alebo v obci,“ podotkla Remišová.

Protikandidát Remišovej v súboji o predsednícky post jej po voľbách zablahoželal k víťazstvu. „Dáva jej jasný a silný mandát nasmerovať stranu tak, ako bola definovaná jej vízia. Držím jej v tom palce. V prípade záujmu som plne pripravený jej v tom pomôcť. Rešpektujem vôľu delegátov snemu. Aj výsledok ukazuje, že časť štruktúr má záujem o štandardnú demokratickú diskusiu. Myslím si, že aj ľuďom, ktorí odchádzajú s tým, že nevyhral ich kandidát, umožní pokračovať a spolupracovať vo vnútri strany,“ dodal Kollár.

Predseda vlády a líder hnutia OĽANO Igor Matovič i predseda koaličnej strany SaS Richard Sulík zablahoželali novozvolenej predsedníčke strany Za ľudí Veronike Remišovej.

„Teším sa na spoluprácu, na konci ktorej bude Slovensko, kde budeme radi žiť,“ uviedol na sociálnej sieti Matovič. Zároveň doplnil, že to nebude ľahké, ale spolu to dokážu. Na ďalšiu spoluprácu sa teší aj Sulík.

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami

V popradskej nemocnici má desať zamestnancov ochorenie COVID-19. „Zatiaľ to nemá žiaden dosah na chod nemocnice. Snažíme sa, aby bola poskytovaná starostlivosť v rámci možností bez nejakého vplyvu na pacienta,“ uviedla hovorkyňa nemocnice Sylvia Galajda.