Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. júl 2020, 09:41

Prípad Filipa Rybaniča sa vracia na Krajský súd v Bratislave

Súd vytýčil termín verejného zasadnutia v kauze bývalého zamestnanca banky a bývalého poslaneckého asistenta, právoplatne odsúdeného na trojročný podmienečný trest, na 9. september.

"Krajský súd v Bratislave vytýčil termín verejného zasadnutia na základe rozhodnutia dovolacieho Najvyššieho súdu SR, ktorý 21. januára tohto roku zrušil rozsudok KS v Bratislave z dňa 25. júna 2019 a všetky rozhodnutia na neho nadväzujúce a prikázal KS v Bratislave, aby vec v potrebnom rozsahu znova prerokoval a rozhodol. V kontexte tohto rozhodnutia bude vykonané aj zasadnutie dňa 9. septembra 2020," odpovedal na otázku TASR hovorca KS v Bratislave Pavol Adamčiak.

Najvyšší súd v januári zistil, že dovolanie obvineného vo vzťahu k namietanej okolnosti spočívajúcej v úprave skutku krajským súdom je opodstatnené, pretože ňou KS porušil zákaz zmeny k horšiemu. Navyše, v dôsledku takéhoto postupu krajského súdu došlo následne aj k nesprávnemu právnemu posúdeniu skutku. Uviedla vtedy hovorkyňa Najvyššíeho súdu Alexandra Važanová.

Rybanič podal dovolanie na Okresný súd Bratislava V. koncom leta prostredníctvom obhajcu Mareka Paru. Následne ho Okresnú súd poslal na Krajskú prokuratúru v Nitre, ktorá Rybaničov prípad dozorovala. Potom bolo súdu doručené vyjadrenie prakuratúry v Nitre, ktoré Okresný súd Bratislava V. zaslal obhajcovi. Po vykázaní doručenia nižší súd trestný spis spolu s dovolaním predložil na Najvyšší súd.

Senát Krajského súdu koncom júna 2019 úplne nepotvrdil rozsudok OS Bratislava V., ktorý Rybaniča v septembri 2018 uznal za vinného zo zločinu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. Okresný súd Bratislava V. mu vtedy vymeral trojročný trest s päťročným odkladom a skúšobnou lehotou.

Podľa odvolacieho krajského súdu sa Rybanič dopustil protiprávneho správania, keď poskytol informácie o stavoch účtov neoprávneným osobám. Krajský súd nariadil vypracovať Rybaničovi aj písomnú analýzu, v čom spočíva bankové tajomstvo. Na rozdiel od pôvodného verdiktu sa však nemusel Rybanič ospravedlniť exministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 29 minútami

V tandeme s demokratickým kandidátom Joeom Bidenom bude v novembrových prezidentských voľbách kandidovať Kamala Harrisová. V prípade Bidenovho volebného víťazstva by sa Harrisová, kalifornská senátorka, stala prvou afroamerickou viceprezidentkou.

pred 2 hodinami
pred 2 hodinami

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas odmieta návrh amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby sa na tohtoročnom summite krajín G7 zúčastnilo aj Rusko. Nesúhlas vyjadrili aj Kanada, Francúzsko a Británia.

pred 3 hodinami

Výbuch v Bejrúte si podľa najnovšej bilancie vyžiadal najmenej 171 mŕtvych a vyše 6 000 zranených. Následná tlaková vlna spôsobila v meste obrovské materiálne škody. Bez strechy nad hlavou je takmer 300-tisíc obyvateľov.

pred 4 hodinami

Nemecký futbalový klub 1. FC Kolín zrušil členstvo fanúšikovi, ktorý namietal proti vyobrazeniu mešity na dresoch. Tie majú po novom vyšité okrem katedrály, rieky Rýn a ďalších dominánt mesta aj mešitu. Priaznivec napísal do klubu, že sa „nedokáže stotožniť s mešitami a moslimami“, Kolín zareagoval jeho vylúčením zo svojich štruktúr.

pred 6 hodinami

UEFA zrušila utorňajšie finále predkvalifikácie Ligy majstrov 2020/2021 medzi FC Linfield a FC Drita. Kosovský tím putoval do karantény vo Švajčiarsku po tom, ako mal už jeho druhý hráč pozitívny test na koronavírus. Linfield zo Severného Írska zrejme postúpi bez boja do 1. predkola Ligy majstrov, v ktorom by sa mal na budúci týždeň stretnúť s Legiou Varšava.

pred 6 hodinami

V Pezinku sa stretol predseda Najvyššieho súdu Ján Šikuta s novovymenovaným predsedom Špecializovaného trestného súdu Jánom Hrubalom. Prvé stretnutie bolo zamerané na budúcu spoluprácu medzi oboma súdmi.