Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. jún 2020, 10:42

Progresívne obrazoborectvo

Vandali v San Franciscu zvrhli sochy autora hymny USA aj svätého Junípera Serru

Vandali v San Franciscu zvrhli sochy autora hymny USA aj svätého Junípera Serru

Poškodená bola tiež socha spisovateľa Miguela de Cervantesa. Voči vyčíňaniu sa ohradil miestny arcibiskup.

Vandali v sanfranciscom parku Golden State cez víkend zvrhli sochy autora textu hymny Spojených štátov amerických Francisa Scotta Keya, prezidenta Ulyssesa Simpsona Granta aj františkánskeho misionára Junípera Serru, označovaného za misionára Kalifornie, ktorého pápež František v roku 2015 vyhlásil za svätého.

Najlepšie obišiel španielsky spisovateľ Miguel de Cervantes, autor slávneho románu Don Quijote, ktorému „len" namaľovali krvavé oči.

Na incident zareagoval miestny arcibiskup Salvatore Cordileone, ktorý vyhlásil, že protestujúci proti rasizmu a policajnému násiliu reagujú rovnakou brutalitou, proti akej protestujú.

Arcibiskup vyjadril pochopenie pre verejné pobúrenie nad smrťou Afroameričana Georgea Floyda aj pre prehodnocovanie opodstatnenosti pomníkov niektorých osobností. „Ale v tomto prípade žiadna racionálna diskusia neprebehla, došlo len k jednaniu ulice, čo je veľmi znepokojujúci jav, ktorý sa, ako sa zdá, šíri po celej krajine," vyhlásil arcibiskup Cordileone. 


Takto padla za obeť vandalom socha Junípera Serru.

Miguel José Serra sa narodil v roku 1713 na ostrove Malorka, po vstupe do rehole Menších bratov františkánov prijal rehoľné meno Junípero. Získal doktorát z teológie, ktorú aj vyučoval, ale stále viac ho priťahovali misie.

Inzercia

V roku 1749 sa vylodil v Mexiku a celý zvyšok života strávil prácou medzi pôvodnými obyvateľmi. Založil 21 misií, nielen na území dnešného Mexika, ale aj na západnom pobreží Spojených štátov. Okrem šírenia viery priúčal domorodcov aj novým poľnohospodárskym technikám a remeslám.

Kým kritici označujú Junípera Serru za symbol európskeho kolonializmu a jeho misie prirovnávajú k pracovným táborom, jeho obrancovia poukazujú na pravý opak a vyzdvihujú misionárovu odvahu pri obrane pôvodných obyvateľov pred novousadlíkmi.

Arcibiskup Cordileone pripomenul, že napriek vážnym zdravotným problémom sa vybral za španielskym miestokráľom, aby ho osobne upozornil na násilie páchané vojakmi na miestnych obyvateľoch.

Junípero Serra zomrel v roku 1784, za blahoslaveného ho vyhlásil pápež Ján Pavol II. v roku 1988.

(CNA, TK KBS)

Dnes treba vedieť

pred 40 minútami

Starosta Moskvy Sergej Sobianin prikázal starším občanom, aby zostali doma, a zamestnávateľom odporučil, aby ľuďom povolili prácu z domu. Starosta reagoval na prudký nárast počtu prípadov koronavírusu. Ľudia vo veku 65 rokov a starší by podľa Sobianina mali od pondelka 28. septembra zostať doma, obmedziť nakupovanie a vyhýbať sa stretnutiam s príbuznými a známymi, ktorí s nimi nežijú v jednej domácnosti.

pred 3 hodinami

Po novembrových prezidentských voľbách v Spojených štátoch bude nasledovať „riadne odovzdanie“ moci. Vo štvrtok to uviedol líder republikánskej väčšiny v Senáte Mitch McConnell. McConnellovo vyhlásenie prišlo deň po tom, ako prezident USA Donald Trump odmietol sľúbiť pokojné odovzdanie moci v prípade svojej porážky v prezidentských voľbách.

pred 3 hodinami

V Česku pribudlo za štvrtok 2913 novonakazených koronavírusom, čo je najvyšší denný prírastok za uplynulých osem dní - 17. septembra pribudlo viac ako 3000 nakazených. Najvážnejšia situácia je stále v hlavnom meste Praha

pred 4 hodinami

Dnes bude oblačno až zamračené, postupne na viacerých miestach dážď, prehánky, ojedinele búrky. Na východe aj menej oblačnosti a zrážky miestami. Denná teplota od 16 do 26 stupňov.