Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. jún 2020, 14:25

Zasvätený život

Predstaveným studitských mníchov na Ukrajine sa stal Slovák

Predstaveným studitských mníchov na Ukrajine sa stal Slovák

Foto - TK KBS

Mnícha Jonáša Jozefa Maxima do funkcie zvolila veľká mníšska rada, voľbu už potvrdila hlava ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi.

Na čele gréckokatolíckej mníšskej rehole studitov bude kňaz zo Slovenska, mních Jonáš Jozef Maxim. Do funkcie ho zvolila veľká mníšska rada, ktorá sa zišla v piatok 18. júna v lavre (materskom kláštore) Zosnutia presvätej Bohorodičky v Unive, neďaleko Ľvova.

Svätej božskej liturgii, ktorá predchádzala samotnej voľbe, predsedal pomocný Ternopoľský biskup Teodor Martyniuk ako delegát hlavy ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi. Po spoločnej modlitbe všetci otcovia a bratia Univskej lavry a jej dcérskych kláštorov vykonali voľbu nového igumena, ktorého funkčné obdobie je 5 rokov.

Voľbu svojím dekrétom z 19. júna potvrdil aj vladyka Svjatoslav Ševčuk, kyjevsko-haličský vyšší arcibiskup a hlava ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi.

Jonáš J. Maxim sa narodil v roku 1974 v Levoči. Základné teologické vzdelanie získal na Gréckokatolíckej teologickej fakulte v Prešove a licenciátne štúdiá ukončil na Pápežskom východnom inštitúte v Ríme. Dňa 11. júla 1998 bol vysvätený za kňaza vladykom Jánom Hirkom, prešovským eparchiálnym biskupom.

Na jeseň roku 2004 vstúpil ako prvý gréckokatolík zo Slovenska do Univskej lavry, kam ho neskôr nasledovali aj ďalší kňazi a bratia zo Slovenska. V roku 2018 obhájil doktorát na Pápežskom východnom inštitúte v Ríme. Až doteraz Jonáš pôsobil ako predstavený studitského kláštora sv. Michala vo Ľvove.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 14 minútami

Starosta Moskvy Sergej Sobianin prikázal starším občanom, aby zostali doma, a zamestnávateľom odporučil, aby ľuďom povolili prácu z domu. Starosta reagoval na prudký nárast počtu prípadov koronavírusu. Ľudia vo veku 65 rokov a starší by podľa Sobianina mali od pondelka 28. septembra zostať doma, obmedziť nakupovanie a vyhýbať sa stretnutiam s príbuznými a známymi, ktorí s nimi nežijú v jednej domácnosti.

pred 2 hodinami

Po novembrových prezidentských voľbách v Spojených štátoch bude nasledovať „riadne odovzdanie“ moci. Vo štvrtok to uviedol líder republikánskej väčšiny v Senáte Mitch McConnell. McConnellovo vyhlásenie prišlo deň po tom, ako prezident USA Donald Trump odmietol sľúbiť pokojné odovzdanie moci v prípade svojej porážky v prezidentských voľbách.

pred 2 hodinami

V Česku pribudlo za štvrtok 2913 novonakazených koronavírusom, čo je najvyšší denný prírastok za uplynulých osem dní - 17. septembra pribudlo viac ako 3000 nakazených. Najvážnejšia situácia je stále v hlavnom meste Praha

pred 4 hodinami

Dnes bude oblačno až zamračené, postupne na viacerých miestach dážď, prehánky, ojedinele búrky. Na východe aj menej oblačnosti a zrážky miestami. Denná teplota od 16 do 26 stupňov.