Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. február 2020, 17:10

Truban označil Matoviča za diktátora, Bugár s Kollárom riešili volavky

Truban označil Matoviča za diktátora, Bugár s Kollárom riešili volavky

Foto - TASR/Michal Svítok

Čo zaznelo počas víkendových politických diskusií.

Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič nechce povedať, kto by mohol byť premiérom v prípade víťazstva hnutia vo voľbách. Možnosti nominovať predsedu vlády by sa hnutie v prospech inej strany nevzdalo. V nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza Na telo naznačil, že majú viacero schopných ľudí, konkrétne mená však nepovedal.

Líder koalície PS-Spolu Michal Truban si myslí, že voliči majú právo poznať ľudí v strane a ich prípadné pozície. Podotkol, že Matovič je dobrý marketér. Povolebnú spoluprácu s ním napriek nezhodám nevylučuje.

"Premiérom je človek, ktorého nominuje víťazná strana, takže to beriem tak, že ak by takto voľby dopadli, naše hnutie by nominovalo človeka, ktorý by bol premiérom alebo premiérkou," vysvetlil Matovič. Poznamenal, že samotných členov OĽaNO prekvapil dramatický nárast podpory v prieskumoch, a preto doteraz otázku premiérskeho kresla neriešili, preto nechce byť neférový a menovať.

"Premiérom je človek, ktorého nominuje víťazná strana, takže to beriem tak, že ak by takto voľby dopadli, naše hnutie by nominovalo človeka, ktorý by bol premiérom alebo premiérkou." Igor Matovič Zdieľať

Truban pripustil, že zo strany PS-Spolu mohla byť chyba, keď už dávnejšie hovorili o premiérskej pozícii. Vysvetlil, že po prvých úspechoch v prieskumoch očakávali takéto otázky od médií, preto to tak komunikovali. Dodal, že by to zrejme urobil opäť. Ľudia podľa neho majú právo vedieť, kto by akú funkciu zastával.

Lídri diskutovali aj o hlasovaní o prioritách budúcej vlády, ktoré OĽaNO spustilo v sobotu. Podľa Matoviča dáva občanom možnosť zapojiť sa do riadenia štátu.

Truban zdôraznil, že anketa je marketingový ťah zameraný na zbieranie osobných údajov pre marketingové účely. Kritizoval populistické otázky a kladenie si podmienok pre budúcu spoluprácu. Považuje za nezodpovedné strašiť ľudí predčasnými voľbami. "Ešte ani vláda nie je, ale už rozprávaš o predčasných voľbách," povedal Truban.

"Neviem, ako môžem povaliť niečo, čo ešte nevzniklo," reagoval Matovič a poznamenal, že postoj opozície je starým spôsobom robenia politiky, keď ľudia nedostanú možnosť zapojiť sa do spravovania štátu.

Truban podľa vlastných slov s polovicou otázok v ankete problém nemá. Zavedenie elektronických volieb napríklad však nepovažuje za prioritu Slovenska, kritizoval aj navrhované úľavy pre ľudí, ktorí budú chodiť voliť. Myslí si, že ľudia by mali chodiť voliť slobodne, nie pre výhody.

Truban Matoviča označil ako diktátora. Kritizoval pomery v samotnom hnutí OĽaNO. Tvrdí, že Matovič "riadi hnutie ako diktátor", pretože v ňom platí len jeho slovo a názor. Poukázal pritom na stranícke organizácie a štruktúry, ako aj na stranícke referendá a podobne.

Matovič tvrdenia odmieta, Truban podľa neho hovorí bludy. Vysvetlil, že počas celého fungovania OĽaNO rozhodovali napríklad aj o financiách všetci členovia poslaneckého klubu, hoci neboli priamo členmi hnutia.

Kočnera som si držal od tela, hájil sa Danko

Predseda Národnej rady (NR) SR a líder SNS Andrej Danko v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 priznal, že ho oslovil Marian Kočner, ktorý je obžalovaný z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Deklaruje však, že si ho "držal od tela", nemal s nim "závadovú" komunikáciu a odpovedal mu stroho. "Päťdesiatkrát mi niečo písal a osemkrát dostal odpoveď OK, 'dík', nie. V živote by si ma nedovolil vydierať," vyhlásil Danko.

Predseda SNS tvrdí, že neexistuje žiadny človek v Bratislave, ktorý by mu niečo dokázal prikázať a so žiadnym mafiánom nemal obchody. Zároveň sa opýtal v relácii poslanca NR SR a programového lídra koalície PS-Spolu Miroslava Beblavého, či mu nevadí, že ich strany chcú vytvoriť vládu s ľuďmi, ktorí mali blízko ku Kočnerovi a sú tam previazania. Narážal tým napríklad na Richarda Sulíka z SaS.

Beblavý priznal, že zloženie budúceho parlamentu nebude optimálne a bude tam veľa ľudí s pochybnou minulosťou. "Je možné, že s niektorými týmito ľuďmi budeme musieť vládnuť, lebo Smer-SD, SNS a ĽSNS ohrozuje krajinu takou situáciou, kde sa ostatní musia spojiť, aby krajinu zo špiny vôbec vytiahli," reagoval Beblavý.

Považuje za chybu, že Sulík chodil domov ku Kočnerovi. Danko vyzval, aby sa zverejnili všetky komunikácie, ktoré unikli z vyšetrovacieho spisu v kauze vraždy Kuciaka, a neboli zverejňované len čiastky, ktoré sa podľa jeho slov zneužívajú pred voľbami.

Politici sa taktiež bavili o Istanbulskom dohovore a pondelkovom plánovanom stretnutí troch najvyšších ústavných činiteľov k tomuto dokumentu. Danko tvrdí, že dohovor má v sebe cnostnú myšlienku ochrany žien, avšak má v sebe skryté ustanovenia.

"Päťdesiatkrát mi niečo písal a osemkrát dostal odpoveď OK, 'dík', nie. V živote by si ma nedovolil vydierať."
Andrej Danko o komunikácii s Marianom Kočnerom Zdieľať

"Napríklad o pojmoch, ako je LGBTI žena, hovorí sa tam o stereotypoch, za ktoré je považované rozlišovanie muža a ženy a o možnosti prevýchovy pohlavia od maloletých detí. To sú ináč nastavené hodnotové veci. Stojíme na cyrilo-metodskej tradícií a Slovensko nemôže prijať tento dohovor, lebo je v rozpore s Ústavou SR," vyhlásil predseda SNS.

Parlament podľa neho dal jasne najavo, že nesúhlasí s tým, aby Slovensko bolo viazané týmto dokumentom.  Verí, že sa v pondelok nájde medzi prezidentkou, ním i predsedom vlády konsenzus ako ďalej s týmto dokumentom. Danko bude žiadať prezidentku, aby postupovala podľa ústavy a konala v duchu uznesenia parlamentu.

Inzercia

Beblavý upozornil, že na schvaľovanie či neschvaľovanie medzinárodných zmlúv je potrebný proces, ten však podľa neho nebol realizovaný. Nerozumie, prečo sa táto téma rieši práve teraz a považuje to za umelé vyvolávanie emócií.

"Nie sú to pohnútky ani v záujme Slovenska či slovenských žien. Istanbulský dohovor na Slovensku neplatí, nie je ratifikovaný," povedal s tým, že za tým vidí vytĺkanie politického kapitálu, nie snahu riešiť skutočný problém.

Vražda Jána Kuciaka ovplyvní voľby, zhodli sa Bugár a Kollár

Líder opozičného hnutia Sme rodina Boris Kollár tvrdí, že má informáciu o stretnutí predsedu strany Smeru-SD Roberta Fica s obžalovaným Marianom Kočnerom v súvislosti s voľbou generálneho prokurátora z dobre informovaného a dôveryhodného zdroja.

Kollár to uviedol v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy s tým, že dôkaz má potvrdený a ak bude orgánmi činnými v trestnom konaní požiadaný, tak ho zverejní.

"Mám to zo zdroja, ktorý sa nám aj v minulosti osvedčil," podotkol Kollár. Na to, že sa mal Fico stretnúť s Kočnerom, obžalovaným z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, upozornil líder Sme rodina minulý týždeň v diskusnej relácii TV Markíza.

Vyhlásil v nej, že Fico sa stretol s Marianom K. a bývalým generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom, kde sa podľa neho dohadovali o tom, ako si rozdelia prokuratúru a ako sa bude voliť Trnka. Zo stretnutia podľa Kollára existujú aj záznamy.

Predseda strany Most-Híd Béla Bugár v relácii Sobotné dialógy uviedol, že nič o takomto stretnutí nevie a informácie má len z médií. "Ak pán Kollár má dôkazy, bolo by užitočné, aby boli aj zverejnené," povedal Bugár.

Fico minulý týždeň reagoval, že nebude konkretizovať, či sa stretol alebo nestretol s Kočnerom v súvislosti s voľbou generálneho prokurátora. "Ak niečo je, zverejnite to," vyzval médiá na utorkovej tlačovej konferencii s tým, že ho nemajú otravovať s nezmyslami.

Kollár s Bugárom sa zhodli v tom, že súdny proces v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej i zverejnená komunikácia Mariana Kočnera cez aplikáciu Threema ovplyvnia februárové voľby do Národnej rady (NR) SR. 

"Áno, určite to ovplyvní voľby. Nepáči sa mi však, že niektorí parazitujú na nešťastí týchto dvoch mladých ľudí," vyhlásil Bugár. Kollár taktiež tvrdí, že vražda Kuciaka a Kušnírovej bude mať vplyv na parlamentné voľby. "Nemalo by to však zásadne zmeniť veci," podotkol.

"Áno, určite to ovplyvní voľby. Nepáči sa mi však, že niektorí parazitujú na nešťastí týchto dvoch mladých ľudí."
Béla Bugár o súde vo veci Kuciakovej vraždy Zdieľať

Líder Sme rodina v relácii opätovne priznal, že v minulosti komunikoval s Alenou Zsuzsovou, ktorá je spolu s ďalšími obžalovaná z vraždy novinára a jeho snúbenice. Kollár však podotkol, že s ňou komunikoval predtým, než vstúpil do politiky a že od roku 2013 už s ňou v kontakte nebol.

"Kontaktovala ma ako súkromnú osobu, chcela mi predať nejaké pozemky," vysvetlil s tým, že mu takto píše tisíce ľudí. Kollár odmieta, žeby Zsuzsovej kupoval mercedes, priznal však, že jej finančne pomohol pri oprave auta. Ako tvrdí, pomáha tak aj iným ľuďom.

"Nevedel som, čo tá žena spácha o niekoľko rokov neskôr. Meno Alena Zsuzsová mi ani nič nehovorilo, až neskôr spolu s redaktormi Markízy som ju stotožnil podľa starého telefónneho čísla, že je to ona," uviedol. Zároveň podotkol, že sa k tomu vopred priznal.

Bugár uviedol, že sa ho v minulosti snažili kontaktovať taktiež nejaké "volavky", avšak on nikdy na takéto správy nereagoval. "Ja sa obávať nemusím," vyhlásil. Pokiaľ má podľa Bugára niektorý z politikov iné predstavy o rodine a stretáva sa s takými ženami, je to jeho súkromná vec. "Pokiaľ to však môže mať vplyv na jeho rozhodnutia, je to nebezpečné," poznamenal.

Kollár s Bugárom diskutovali aj o náraste extrémistických strán a radikálnych politík na Slovensku. Predseda hnutia Sme rodina tvrdí, že sa tak deje pre "mizériu v štáte", zlú vymožiteľnosť práva či pre vzniknutý systém štátnej mafie. "Na Slovensku sa extrémne kradne, klame a podvádza. My teraz musíme vrátiť ľuďom dôveru v štát," vyhlásil.

Ak sa stráca dôvera v demokratické štátne inštitúcie, podľa Bugára na tom parazitujú práve extrémisti. Myslí si taktiež, že ich nárastu pomáhajú aj tí, ktorí všetko označujú za zlé a všetko na Slovensku považujú za mafiu.

To, ako dopadnú parlamentné voľby a kto s kým zloží vládu, nie je podľa Kollára v súčasnosti vôbec jasné. "Dnes aj ten, čo si myslí, že má v prieskumoch desať percent, si nemôže byť istý, že sa dostane do parlamentu. Počkajme si na výsledky volieb," povedal Kollár. Bugár uviedol, že každý z voličov má jeden hlas a je to veľká zodpovednosť.

Dnes treba vedieť

pred 35 minútami
pred 51 minútami

Slovenský šprintér Ján Volko postúpil do finále stovky na atletických ME v Mníchove. V druhom semifinále skončil na 3. mieste, keď vyrovnal slovenský rekord 10,13 s a do boja o medaily sa prebojoval na základe času. Finále je na programe už o 22.15 h. (tasr)

pred hodinou

Nemecko pre energetickú krízu neodstaví svoje posledné tri jadrové elektrárne a nechá ich zatiaľ v prevádzke aj po konci tohto roku, keď Berlín zastavenie výroby energie z jadra pôvodne plánoval. Ide tak o ďalší signál, že Nemecko sa chystá na zásadný krok. (čt24)

pred hodinou

Horskí a leteckí záchranári pomáhali v utorok v Malej Fatre českému turistovi. Po nepriamom zásahu bleskom zrejme utrpel poranenie hlavy, ruky a sťažoval sa na bolesti chrbtice a rebier. (tasr)

pred hodinou

Na západe a juhu Slovenska môže v stredu vystúpiť teplota na 35 až 36 stupňov. SHMÚ preto vydal výstrahu 2. stupňa pre celý Bratislavský kraj, takmer celý Trnavský a Nitriansky kraj. Takisto pre okresy Krupina, Lučenec, Poltár, Rimavská Sobota a Veľký Krtíš. Teplota do 34 stupňov môže byť v takmer celom Trenčianskom a Košickom kraji, v okresoch Topoľčany, Piešťany, Banská Štiavnica, Detva, Revúca, Zvolen, Žarnovica a Žiar nad Hronom. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.