Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
23. október 2019

Írsko sa zjednotí. Vďaka brexitu

Boris Johnson si raz zaslúži ulicu v Dubline.
Írsko sa zjednotí. Vďaka brexitu

Foto: TASR/AP

Včerajšie hlasovanie britského parlamentu, kde po prvýkrát vznikla väčšina (329 : 299) podporujúca brexitovú dohodu Johnsonovej vlády, sa zdá byť zlomom. Odchod Británie sa blíži, aj keď to nemusí byť k 31. októbru. Johnson má na svojej strane nielen tesnú väčšinu (keby zbytočne netlačil na limit troch dní, keď musí byť schválený celý legislatívny proces brexitu, podržal by si ju aj v ďalšom hlasovaní), ale aj lídrov EÚ.

V topánke zostal jeden kamienok, sú ním protestantskí unionisti zo Severného Írska, strana DUP. Táto strana dnes upozorňuje na niečo, čomu sa začne odpočítavanie krátko po definitívnom odchode Británie z EÚ – na neudržateľnosť pozície, v ktorej bude Severné Írsko.

Tejto strane pôvodne Boris Johnson sľuboval právo veta na konečnú podobu brexitovej dohody, vývoj ho donútil k tomu, že tento sľub nedodržal. Nebolo to reálne možné, na tvrdý brexit (ktorý by to ako jediný zabezpečil) nie je v snemovni väčšina.

Ak sa konečná podoba brexitovej dohody nezmení, výsledkom bude, že Severné Írsko bude jednou nohou v Spojenom kráľovstve, druhou nohou v EÚ. Jedna krajina, dva systémy (aspoň dočasne), ako Hongkong.

Johnsonov údajný ústupok Severnému Írsku znie, že o svojom osude budú rozhodovať demokraticky sami, každé štyri roky.

Je to však druhý kopanec voči unionistom v Severnom Írsku.

Veľkopiatková dohoda zaviedla v Severnom Írsku systém konsenzu. Na presadenie návrhu nestačí jednoduchá väčšina, ale súhlas obidvoch menšín, ak to zjednodušíme – väčšina medzi unionistami aj írskymi nacionalistami súčasne. Tak trochu belgický model.

Johnson tento princíp ale opustil, rozhodujúca bude jednoduchá demokratická väčšina, tá rozhodne. DUP sa obáva, že pozná výsledok, ku ktorému to povedie.

Tým je, prirodzene, zjednotenie Írska, zánik severoírskeho štátu, ktorý je stále v únii s Londýnom.

Ešte keď tento protestantský štát vznikal, katolíci v ňom mali zhruba tretinový podiel. Dlhé desaťročia platilo, že jednotlivé okrsky volili tak stabilne, že zhruba polovica z nich nemala ani protikandidáta. Severoírska spoločnosť bola vnútorne stabilná.

Zmeny prinášali veľké udalosti, napr. vojna. Írska republika vyhlásila neutralitu, Londýn preto nechcel dráždiť situáciu a na Severné Írsko sa nevzťahovala povinná vojenská služba. Ľudia zo Severného Írska sa buď dobrovoľne hlásili do britskej armády, alebo cestovali na juh, do Írska, kde bol pokoj a závetrie. Severné Írsko bolo totiž bombardované rovnako ako Británia.

Takéto skúšky posilňovali úniu s Londýnom. Briti tu presunuli časť armády, budovali dôležitú infraštruktúru, ťažká doba pre Londýn a ťažká doba pre Belfast ich spájali.

Dnes by to platilo, keby došlo k tvrdému brexitu. Stane sa však niečo iné.

Inzercia

Sčítanie obyvateľstva v Severnom Írsku v roku 2011, čím modrejšie, tým katolíckejšie, čím červenšie, tým protestantskejšie. Foto: wikimedia

Severné Írsko si bude môcť vybrať, veľký hráč sa bude volať EÚ, menší hráč sa bude volať UK. Čím viac sa bude dariť EÚ (a/alebo Írsku), tým atraktívnejšia bude pre Severných Írov EÚ.

Navyše, katolíci majú dlhodobo lepšiu demografiu ako protestanti v Severnom Írsku. Je to paradox, napísal tento týždeň Jonathan Powell, ale Boris Johnson zrejme urobí pre zjednotenie Írska viac ako IRA.

Írsko s týmto vývojom dlhodobo počíta. V írskej ústave je článok, ktorý hovorí, že územím Írskej republiky je celý írsky ostrov (viac v poznámke pod textom), tzn. vrátane území šiestich grófstiev či okresov na Severe. Keď som bol pred vyše desiatimi rokmi na návšteve v Dubline ako ministerský úradník, súčasťou programu bola aj večera s istým senátorom zo Severného Írska, ktorý svoj okrsok zastupoval v Senáte Írskej republiky. Nebol volený, veď pochádzal a žil v inom štáte, ale kooptovaný írskym prezidentom. Nič podobné sme v našich vzťahoch s Maďarskom nezažili. Práve tento senátor, jeden zo šiestich, mi hovoril o svojich predstavách, ako skončí raz v budúcnosti Veľkopiatková dohoda. Veď územím Írska je celý írsky ostrov.

Ten moment sa blíži. Príležitosť tiež.

Keď človek číta dejiny Írska, len ťažko nedokáže s týmto národom sympatizovať. Angličania sa k Írom chovali výnimočne kruto a ponižujúco. Ale založiť vlastný štát je v západnej Európe podstatne ťažšie ako vo východnej Európe. Vidíme to aj dnes v Katalánsku, napokon, posledný štát ktorý na Západe vznikol, bolo práve Írsko.

Keď včera, krátko po hlasovaní v britskej snemovni, kde získal brexit prvýkrát väčšinu, vystúpil jeden z lídrov škótskej SNP, hovoril, že verí, že tento proces povedie k nezávislosti Škótska. Severní Íri mlčali. Ale to ticho bolo naliehavejšie ako ten škótsky prízvuk.

Onedlho, po 100 rokoch, sa k írskemu príbehu napíše nová kapitola. Podoba dohody, ktorú vyrokoval Boris Johnson, napovedá, ktorým smerom povedie. Unionisti stratili podporu tých, s ktorými chcú tvoriť úniu. Ako vieme, katolícky štát to nebude. Napriek tomu to bude prirodzené naplnenie írskych dejín.

Neostáva, než dúfať, že sa to obíde bez násilia.

 

Dodatočná poznámka

Čitateľka pod textom upozornila na zmenu článkov 2 a 3 v írskej ústave, ku ktorým došlo pri podpísaní Veľkopiatkovej dohody v roku 1999, znenie čl. 2 a 3 bolo upravené, ale zámer zostal zachovaný: spoločná identita sa definuje primárne kultúrne, ale zostal zachovaný aj teritoriálny cieľ - je vyjadrený pevnou vôľou (firm will) zjednotiť obyvateľstvo celého ostrova s tým, že k zjednoteniu Írska dôjde len mierovou cestou a s demokratickým súhlasom väčšiny v Severnom Írsku. Strana DUP, hlavný reprezentant unionistov na Severe, považovala tieto zmeny za nedostatočné a kozmetické. Celé znenie ústavy je možné nájsť tu, vysvetlenie procesu so zameraním na čl. 2 a 3 v skrátenej podobe tu.

Odporúčame