Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. 10. 2019, 16:55

Jankovská si s Kočnerom cez Threemu mala písať aj o podnikateľovi Janíčkovi

Jankovská si s Kočnerom cez Threemu mala písať aj o podnikateľovi Janíčkovi

Na snímke bývalá štátna tajomníčka Ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská (Smer-SD). FOTO TASR - Dano Veselský

Správy medzi bývalou štátnou tajomníčkou Monikou Jankovskou a podnikateľom Marianom Kočnerom cez aplikáciu Threema naznačujú, že sa Jankovská snažila ovplyvniť kľúčového svedka v kauze Fatima v minulosti odsúdeného Ondreja Janíčka. Informáciu priniesol Denník N.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Okrem vybavovania rozhodnutí u sudcov v prospech Mariana Kočnera či klamstve o návšteve vily právnika Radomíra Bžána v Chorvátsku sa vo vzájomnej komunikácii Jankovskej s Kočnerom medzi viac ako šestisíc správami nachádza aj zmienka o kauze kontroverzného podnikateľa Ondreja Janíčka. 

Ten Jankovskú minulý rok verejne obvinil, že ho ešte ako sudkyňa za úplatok tri milióny korún poslala do väzby a v spolupráci s podsvetím tiež pripravila o reštauráciu Fatima v Trenčíne. Úplatok mal v tom čase Jankovskej zaplatiť niekdajší šéf podsvetia Peter Čongrády. Kľúčový svedkom v prípade bol Michal Vida, ktorý však zmenil výpoveď.

Advokátom podnikateľa Ondreja Janíčka je Daniel Lipšic, ktorý tento týždeň požiadal bratislavský okresný súd, aby pripustil ako dôkaz komunikáciu z aplikácie Threema medzi Kočnerom a Jankovskou, ako aj Kočnerom a nitrianskym podnikateľom Norbertom Bödörom zaistenú v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Z Threemy má vyplývať podozrenie z ovplyvňovania svedka, ako aj snaha dostať Ondreja Janíčka do väzby.

Podľa Denníka N z komunikácie medzi Kočnerom a Jankovskou vyplýva, že spolu kauzu Janíček intenzívne riešili. Potom čo v médiách ožila Janíčkova kauza prišiel kľúčový svedok Vida sám na políciu s tým, že ho video prinútil nahrať Janíček.

Na zmenu výpovede mala Vidu nahovoriť Jankovská. Zo správ tiež vyplýva, že Jankovská sa mala snažiť o zadržanie Janíčka a ďalších, ktorí mali svedčiť v tejto veci proti nej.

Z komunikácie vyplýva, že Jankovaská mala Janíčkovu opätovnú väzbu riešiť s vtedajšou krajskou prokurátorkou Vierou Kováčikovou, ktorá je dnes prvou námestníčkou generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára.

V prípade kauzy Fatima podnikateľa Ondreja Janíčka ide o reštauráciu pod Trenčianskym hradom, ktorú v dražbe získal v roku 2000 Janíček, no záujem o ňu mal aj vtedajší šéf podsvetia Peter Čongrády. Krátko po prevzdatí priestorov došlo k odsúdeniu majiteľov Ondreja Janíčka a Jozefa Strelčíka za vydieranie.

Odsúdila ich práve Monika Jankovská, ktorá bola v tom čase predsedníčkou senátu trenčianskeho okresného súdu. V tom období dochádzalo zo strany mafie aj k nátlaku na Janíčkovu rodinu. Vzdaním sa reštaurácie Fatima sa mal dostať na slobodu, čo sa nakoniec aj stalo.

Stanovisko prvej námestníčky generálneho prokurátora Viery Kováčikovej

S JUDr. Jankovskou išlo o čisto pracovný vzťah. Všeobecne bolo známe, že máme iba kolegiálne štandardné vzťahy, nikdy sme sa nevyhľadávali, z pozície svojich funkcií sme sa stretávali minimálne, nikdy sme sa nenavštevovali v mieste trvalého bydliska a nestretávali sme sa ani na spoločenských akciách. Vzťah bol teda čisto pracovný, ani kamarátsky ani priateľský. Navyše JUDr. Jankovská už asi  desať rokov pôsobí v Bratislave, takže medzi nami nedochádzalo ani k náhodným stretnutiam.

JUDr. Jankovská mi telefonovala, nepamätám si presne kedy, mohlo to byť v termíne ktorý uvádzate, pričom mi povedala, že  ona aj celá rodina je nešťastná z výrokov, ktoré voči nej použil O. J. na verejnosti, pretože ju nedôvodne ohovára. Neviem či ona alebo niekto z jej rodiny podali na nich trestné oznámenie, žiadala, aby sme konali. Povedala som jej, že ak podali trestné oznámenie, vecou sa budú zaoberať orgány činné v trestnom konaní v súlade so zákonom. Nakoľko sa jednalo o medializovanú kauzu a k zadržaniu osoby došlo bez predchádzajúceho súhlasu prokurátora, oznámil mi okresný prokurátor v Trenčíne, že sa bude rozhodovať o podaní návrhu na vzatie do väzby osoby O. J. Vyslovila som pred okresným prokurátorom názor, že nie sú splnené zákonné dôvody väzby a navyše za ohováranie je neobvyklé, aby sa podával návrh na vzatie do väzby. Okresný prokurátor sa stotožnil s mojím návrhom a obvineného prepustil zo zadržania. Následne Okresná prokuratúra v Trenčíne namietla zaujatosť nakoľko prokurátori sa osobne poznali s poškodenou JUDr. Jankovskou a vec bola odňatá Okresnej prokuratúre v Trenčíne a prikázaná Okresnej prokuratúre v Trnave. V akom štádiu sa vec nachádza, prípadne či bolo skončené trestné stíhanie nemám vedomosť. 

 

Odporúčame

Slováci majú v Lichtenštajnsku druhý pokus na prvé body

Slováci majú v Lichtenštajnsku druhý pokus na prvé body

Slovenská futbalová reprezentácia do 21 rokov zabojuje o prvé body v kvalifikácii majstrovstiev Európy 2021 na trávniku Lichtenštajnska. V septembrovom úvodnom stretnutí v 2. skupine podľahla na pôde Azerbajdžanu 1:2 a zatiaľ figuruje na chvoste šesťčlennej tabuľky.