Babiš vyzval na pôde OSN na dialóg s Tureckom

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Babiš vyzval na pôde OSN na dialóg s Tureckom

Český premiér Andrej Babiš počas prejavu na zasadnutí Valného zhromaždenia OSN v New Yorku 25. septembra 2019. FOTO TASR/AP

Babiš podporuje vznik bezpečnostnej zóny v Sýrii.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo.Podporte nás, prosíme.

Európa a Turecko by mali nájsť spoločnú reč v otázke migrácie, uviedol český premiér Andrej Babiš v stredu v prejave na zasadnutí Valného zhromaždenia OSN v New Yorku.

"Je nevyhnutné nastoliť mier v regióne. Musíme s Tureckom diskutovať, ako to dosiahnuť," povedal podľa spravodajského servera iDNES.cz. "Zo Sýrie už odišlo 5,6 milióna ľudí a 6,2 milióna žije mimo svojho pôvodného domova. Myslím si, že Európa musí nájsť spoločnú reč s prezidentom (Recepom Tayyipom) Erdoganom," uviedol Babiš.

"Som si plne vedomý nedávnych vyhlásení tureckého prezidenta, že prepustí milión sýrskych utečencov do Európy, ak v severnej Sýrii nebude nárazníková zóna," upozornil na riziká bezpečnostnej situácie na východ od európskej hranice.

Babiš podporuje vznik bezpečnostnej zóny v Sýrii, ktorá by mala tamojšiu situáciu upokojiť. Turecko chce do zóny premiestniť až dva milióny utečencov, vybudovať tam domy a školy.

Podľa českého premiéra, ktorý sa v stredu osobne zišiel aj s tureckým prezidentom Erdoganom, môže v dialógu medzi Európskou úniou a Ankarou napomôcť aj spojenectvo štátov Vyšehradskej skupiny. "Zastupuje 65 miliónov občanov Českej republiky, Slovenska, Poľska a Maďarska. Náš región môže výrazným spôsobom prispieť k tomu, aby bola Európa silnejšia. Chceme byť aktívnejší a pomáhať s riešením hlavných problémov Európy," povedal Babiš.

Český premiér sa v prejave venoval aj klimatickým otázkam a ich riešeniu. Tie sú podľa neho problémom celého sveta a nielen Česka a EÚ. Babiš uistil, že ČR plní plán záväzkov, ktoré prisľúbilo na klimatickej konferencii v Paríži v roku 2015. Zmeny však musia byť postupné a založené na vedecko-technickom pokroku a nesmú poškodzovať ekonomiku. Kľúčom je prechod na nefosílne zdroje energie, ale podľa Babiša sú slnečné a veterné zdroje zatiaľ málo účinné. "Moja krajina nemá inú možnosť ako jadro," vyhlásil.

V prejave spomenul aj švédsku aktivistku Gretu Thunbergovú, ktorá v pondelok na klimatickom summite vo veľmi emotívnom príhovore skritizovala svetových lídrov za ich nečinnosť v boji proti zmenám klímy. Babiš si nie istý, či jej teatrálna, hysterická až agresívna reč povedie k racionálnej diskusii, dodáva iDNES.cz.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo