Proti povinným škôlkam spustili petíciu. Návrh uráža rodičov, tvrdia signatári

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Proti povinným škôlkam spustili petíciu. Návrh uráža rodičov, tvrdia signatári

Ilustračná foto: TASR – Jakub Kotian

Koalícia navrhuje povinné škôlky pre päťročné deti, OĽaNO žiada stiahnutie návrhu.

Návrh zaviesť povinné škôlky pre päťročné deti vyvolal nespokojnosť viacerých kresťanských organizácií. 

Parlament by mal na záver aktuálnej schôdze rokovať o novele školského zákona, podľa ktorej bude predprimárne vzdelávanie v materských školách pre päťročné deti povinné.

Aktivisti z viacerých kresťanských organizácií rozbehli petíciu proti spomínanej legislatíve s názvom Neurážajte rodičov povinnými škôlkami. Za necelý týždeň ju podpísalo viac ako šesťtisíc ľudí. 

„Návrh uráža všetky matky a otcov, lebo predpokladá, že nie sú schopní ani len pripraviť svoje deti na školskú dochádzku,“ uvádza sa v úvode petičného textu. 

Podľa signatárov sa všetky ideologické režimy snažili cez inštitucionalizované vzdelávanie ovplyvňovať čo najmenšie deti vo výchove a odoberať rodičom právo na výchovu svojich detí.

Lídri Aliancie za rodinu, Spoločenstva Ladislava Hanusa a ďalších organizácií argumentujú, že vytváranie nových miest v škôlkach nie je jednoduché. „Ak ostane zachovaný počet miest v škôlkach a budú musieť byť prijaté všetky deti nad päť rokov, zníži sa počet miest v škôlke pre mladšie deti,“ tvrdia. 

Podľa nich takisto naša ústava nepozná materské škôlky ako súčasť povinnej školskej dochádzky. „Hovorí iba o práve na bezplatné vzdelanie pri základných, stredných a vysokých školách,“ konštatujú petičiari. 

Jedenásťročná školská dochádzka 

Novelu zákona o výchove a vzdelávaní predložili na májovú schôdzu parlamentu koaliční poslanci Eva Smolíková zo SNS, poslanec Smeru-SD Ľubomír Petrák a Péter Vörös z Mosta-Híd. 

Novela by v prípade schválenia zaviedla povinné predprimárne vzdelávanie v materských školách pre päťročné deti. Tým by sa predĺžila povinná školská dochádzka zo súčasných desiatich rokov na 11, pričom povinná školská dochádzka v materskej škole by trvala jeden školský rok. 

Rodičia by po novom nemohli požiadať o odklad začiatku školskej dochádzky pre svoje dieťa. Novela ponecháva možnosť individuálneho vzdelávania ako náhradu za škôlku, signatárom to však nestačí. 

„Rodinám vznikne buď povinnosť zaplatiť učiteľku, alebo znášať náklady spojené s navštevovaním škôlky,“ píšu v petícii. 

Nepáči sa im tiež formulácia o sankciách pri prípadnom odmietnutí dať dieťa do povinnej škôlky. 

„Nesplnením povinnosti zákonného zástupcu ,zapísať dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky v materskej škole‘ môže byť naplnená skutková podstata priestupku vo veci ohrozovania výchovy a vzdelávania alebo vo veci zanedbávania starostlivosti o povinnú školskú dochádzku dieťaťa, dokonca môže byť naplnená aj skutková podstata trestného činu,“ uvádza dôvodová správa návrhu. 

Autori petície sa preto pýtajú, či štát plánuje trestne stíhať rodičov, lebo nedali dieťa do materskej škôlky. „Návrh by mal jasne odpovedať na otázku, či zanedbávanie školskej dochádzky v materskej škôlke vo väčšom rozsahu bude môcť byť posudzované aj ako trestný čin rodiča,“ napísali. 

OĽaNO žiada stiahnutie, koalícia sľubuje diskusiu

Proti novele vystúpili v stredu poslanci opozičného hnutia OĽaNO, ktoré žiada koaličných poslancov, aby návrh stiahli z rokovania pléna.  

„Dôrazne žiadame vládnu koalíciu, aby zákon stiahla, aby nezasahovala do práv rodičov slobodne vychovávať svoje deti v predškolskom veku,“ vyhlásila poslankyňa Veronika Remišová. 

Pripomenula, že podľa návrhu musia rodičia, ktorí budú chcieť dieťa vychovávať individuálne, zabezpečiť učiteľa so vzdelaním na úrovni učiteľa materskej školy a za túto službu musia platiť. 

Predsedníčka parlamentného výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny Anna Verešová upozornila, že štát nevie riešiť situáciu detí v osadách a situáciu sociálne znevýhodnených detí. Povinnosťou štátu je podľa nej zabezpečiť miesto v škôlke pre všetkých, ktorí to potrebujú. „Ak sa zákon má zmeniť a zacieliť na deti, ktoré majú problém so zaškolenosťou, nemá sa to robiť týmto návrhom zákona,“ pripomenula.

Opoziční poslanci tiež kritizovali, že tieto dôležité systémové zmeny sa dejú cez poslanecké návrhy, a nie vládnymi návrhmi, kde je dostatočný priestor na pripomienkovanie. Problémom je podľa nich aj nedostatočná kapacita škôlok a nesystémovosť vo financovaní.

Poslanec Smeru a predseda školského parlamentného výboru Ľubomír Petrák minulý štvrtok avizoval, že o zavedení povinnej predškolskej dochádzky sa bude ešte diskutovať. K tejto téme sa uskutoční medzi poslancami, ktorí chcú o tomto rokovať, neformálne stretnutie, uviedol vtedy Petrák. 

Podľa informácií Postoja zatiaľ k spomínanému stretnutiu nedošlo. 

Druhým krokom by podľa Petráka mala byť komunikácia s organizáciami, ktoré by sa chceli k návrhu zákona vyjadriť. Aj poslankyňa SNS Eva Smolíková, ktorá je zároveň predkladateľkou zákona, potvrdila, že sa o tejto téme bude ešte diskutovať.

Petrák zároveň avizoval, že ak by sa naskytli viaceré problémy, navrhovaná účinnosť zákona by sa mohla presunúť zo septembra 2020 na neskôr. „Uvidíme, ako dopadnú naše rozhovory a stretnutia s poslancami a potom s ďalšími organizáciami, a zariadime sa podľa toho,“ povedala Smolíková. 

Poslanci majú o návrhu rokovať na záver schôdze.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo