Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. apríl 2015

Islam do roku 2050 rýchlo porastie. Najviac kresťanov už nebude v Európe

Islam sa do roku 2050 v počte veriacich dotiahne na kresťanstvo a po roku 2070 sa stane najväčším svetovým náboženstvom. Európa zároveň prestane byť regiónom s najväčšou kresťanskou populáciou, predbehne ju Afrika aj Latinská Amerika. Tvrdí to štúdia renomovanej americkej organizácie Pew Research Ce...

Islam do roku 2050 rýchlo porastie. Najviac kresťanov už nebude v Európe

Islam sa do roku 2050 v počte veriacich dotiahne na kresťanstvo a po roku 2070 sa stane najväčším svetovým náboženstvom. Európa zároveň prestane byť regiónom s najväčšou kresťanskou populáciou, predbehne ju Afrika aj Latinská Amerika. Tvrdí to štúdia renomovanej americkej organizácie Pew Research Center.

Odhadované ročné tempo rastu obyvateľstva v rokoch 2010 - 2050.

Moslimská populácia v celosvetovom meradle narastie v rokoch 2010 - 2050 až o 73 percent zo súčasných 1,6 na 2,76 miliardy. Dotiahne sa tak na kresťanov, ktorí pri raste z 2,17 na 2,92 miliardy zostanú s malým náskokom najpočetnejším náboženstvom. 

"Ak budú súčasné trendy pokračovať, moslimovia sa v roku 2070 početne vyrovnajú kresťanom a pri pretrvávajúcom raste sa islam stane najrozšírenejším svetovým náboženstvom."

Zdieľať

Ak však budú súčasné trendy pokračovať, moslimovia sa v roku 2070 kresťanom početne vyrovnajú a následne ich pri pretrvávajúcom raste predbehnú. Islam sa tak stane najrozšírenejším svetovým náboženstvom, v roku 2100 s percentuálnym podielom ku kresťanstvu v pomere 34,9 ku 33,8 percent.

Údaje pochádzajú z výskumu štatistík pôrodnosti a úmrtnosti, imigračných modelov, miery konverzií, demografických odhadov a ďalších informácií získaných v prieskumoch verejnej mienky.

Počet ateistov, agnostikov a ďalších ľudí bez vyznania sa zvýši vo väčšine západného sveta, predovšetkým v USA a Francúzsku, no celkovo vo svete poklesne zo 16 na 13 percent. V USA by sa doterajšia viac ako trojštvrtinová väčšina kresťanov mala zmenšiť na dvojtretinovú. Naopak, narastie moslimská populácia a počtom prevýši židovskú menšinu, čím sa stane najväčšou náboženskou skupinou po kresťanstve. 

Veľkosť a očakávaný rast najväčších náboženských skupín.

V Indii sa podľa štúdie amerických vedcov udrži hinduistická väčšina, no súčasne sa tu moslimská populácia rozšíri na najväčšiu na svete a prekoná tak aj Indonéziu.

Demografický boom v subsaharskej Afrike by mal spôsobiť, že tento región bude mať v priebehu 40 rokov až o miliardu viac obyvateľov. Z celkového počtu kresťanov vo svete tu bude žiť až 40 percent.

Európu v počte kresťanov predbehne Afrika aj Latinská Amerika

Inzercia

Rozloženie kresťanskej populácie vo svete podľa regiónu.

Európa bude podľa správy jedinou oblasťou sveta, kde celkový počet kresťanov v absolútných číslach klesne - z 553 miliónov v roku 2010 na 454 miliónov v roku 2050. Naopak, najviac ich pribudne v subsaharskej Afrike. 

"Európa v roku 2050 prestane byť najpočetnejším kresťanským regiónom, predbehne ju Afrika aj Latinská Amerika."

Zdieľať

Tieto pohyby sa razantne odrazia aj v porovnaní regiónov vzhľadom na počet obyvateľov hlásiacich sa ku kresťanstvu. Kým dnes je na prvom mieste Európa, do roku 2050 tento svoj historický primát stratí a spadne až na tretie miesto za subsaharskú Afriku (spolu tu bude žiť 1,1 miliardy kresťanov) a Latinskú Ameriku a Karibik (665,5 miliardy). Latinská Amerika si udrží percentuálne najväčší podiel kresťanov vzhľadom na počet obyvateľov regiónu.

Rozloženie kresťanov vo svete za rok 2050 podľa percentuálneho zastúpenia v jednotlivých krajinách.

Rast moslimov v Európe ovplyvní pôrodnosť aj migrácia

V Európe v rokoch 2010 - 2050 poklesne celkový počet obyvateľstva zo 742,5 miliónov na 696,3 miliónov (taktiež ako v jedinom regióne vo svete), poklesne počet kresťanov zo 74,5 na 65,2 percent, vzrastie počet ľudí bez vyznania z 18,8 na 23,3 percent a takisto sa zvýši počet moslimov až na takmer dvojnásobok z 5,9 na 10,2 percent.

Priemerný počet detí na jednu ženu podľa regiónu a náboženstva.

Ako hlavné príčiny sa uvádzajú početnosť moslimskej mládeže a vyššia miera pôrodnosti. Hoci jej hodnota u moslimov žijúcich v Európe nie je taká vysoká ako v iných častiach sveta, stále je v rámci Európy najvyššia (2,1 oproti európskemu priemeru 1,6). Správa tiež pripomína, že až 53 percent rastu moslimskej populácie bude možné pripísať migrácii. Pri zarátaní jej očakávanej úrovne by krajinami s najvyšším rastom počtu moslimov z dôvodu migrácie mali byť Švédsko, Nórsko, Španielsko a Veľká Británia.

Veľkosť moslimskej populácie v krajinách Západnej Európy vzhľadom na predpokladanú migráciu.

Lukáš Obšitník

Foto: TASR/AP, pewforum.org

Odporúčame

Po referende

Po referende

Úspešne vysvetliť, že je potrebné obhajovať aj samozrejmé veci, ako je rodina, je nesmierne náročné. Aj takto sa dá zhodnotiť ukončené referendum. 171a.jpg Hlasovania sa zúčastnilo 21,4 percenta voličov, čo je výrazne menej, ako sa čakalo. Hoci sa stále opakujú tvrden...

KBS vyhodnotila výsledky referenda

KBS vyhodnotila výsledky referenda

Slovenskí biskupi dospeli k rozhodnutiu viac sa venovať zraneným rodinám.    20150324_tk_cirkev_06235518.jpg Konferencia biskupov Slovenska (KBS) po zverejnení výsledkov februárového referenda vydala vyhlásenie, v ktorom uviedla, že nízka účasť je „bezpochyby dôvodom ...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.