Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. marec 2019, 11:09

Parlament schválil zastavenie ratifikácie Istanbulského dohovoru

Parlament schválil zastavenie ratifikácie Istanbulského dohovoru

Za návrh hlasovalo 101 zo 133 poslancov.

Bez našich podporovateľov by tento článok nevznikol.Viac ako dve tretiny našich darcov nás podporujú pravidelne.

>>PRIDAJTE SA AJ VY.<<

Poslanci Národnej rady schválili uznesenie, ktoré má viesť k definitívnemu odmietnutiu tzv. Istanbulského dohovoru zo strany Slovenska. 

Podľa uznesenia má Národná rada SR požiadať vládu, aby nepokračovala v procese smerujúcom k ratifikácii Dohovoru. Kabinet má tiež oznámiť Rade Európy, že Slovensko sa nehodlá stať zmluvnou stranou dohovoru.

Za návrh hlasovalo 101 poslancov, proti bolo 28 zákonodarcov, traja sa zdržali a jeden nehlasoval. Prítomných bolo 133 poslancov parlamentu.

Proti bol iba klub SaS, pár poslancov OĽaNO (Ján Budaj, Natália Milanová, Silvia Shahzad), Mosta-Híd (Peter Kresák, Katarína Cséfalvayová) a nezaradených (Lucia Žitňanská, Miroslav Beblavý, Viera Dubačová, Simona Petrík, Martin Poliačik, Oto Žarnay). 

Niektorí poslanci nehlasovali alebo sa zdržali. 

Chceli jasnejšie odmietnutie

Slovenská republika síce Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu za vlády Ivety Radičovej podpísala, ale parlament ho stále neratifikoval. Robert Fico ešte ako premiér vlani vo februári vyhlásil, že nedá súhlas, aby vláda predložila Istanbulský dohovor na ratifikáciu, pokiaľ budú existovať legitímne a zjavné rozpory medzi jeho obsahom a ústavnou definíciou manželstva ako zväzku muža a ženy.

Aktivisti zo Slovenského dohovoru za rodinu, ako aj viacerí konzervatívni politici ako Anna Verešová (OĽaNO) alebo Eva Grey (KDH) sa však domáhali, aby Slovensko jednoznačnejšie odmietlo Istanbulský dohovor, teda aby vzalo späť svoj podpis pod dohovorom. 

Predseda Aliancie za rodinu Anton Chromík sa pre Postoj vo štvrtok vyjadril, že ak Národná rada SR uznesením poverí vládu, aby oznámila Rade Európy, že sa nehodláme stať zmluvnou stranou Istanbulského dohovoru, bude to právnym vyjadrením „späťvzatia podpisu“ a v konečnom dôsledku by to znamenalo definitívne ukončenie ratifikácie tohto dohovoru zo strany Slovenska. 

Inzercia

Poslanci parlamentu sa tzv. Istanbulskému dohovoru venovali celý štvrtok. Návrh uznesenia z dielne SNS vyvolal veľký záujem členov snemovne. 

Tento bod navrhol zaradiť do programu aktuálnej schôdze poslanec SNS Jaroslav Paška v utorok tesne pred začiatkom schôdze. Ľudskoprávny výbor parlamentu však jeho návrh uznesenia pôvodne nepodporil. Paška preto vo štvrtok prišiel s pozmeňovacím návrhom, v rámci ktorého navrhol do pôvodného uznesenia doplniť vetu, aby vláda „vykonala všetky úkony súvisiace s oznámením Rade Európy, že Slovenská republika sa nehodlá stať zmluvnou stranou“ tzv. Istanbulského dohovoru.

Pozmeňovací návrh bol prijatý pred záverečným hlasovaním s väčšinou 95 hlasov.

Fico: Návrh predložila SNS po dohode v koalícii

SNS zdôvodňovala uznesenie tým, že existujú pochybnosti pri výklade viacerých ustanovení dohovoru, že je v rozpore so slovenskou ústavou. „Prináša rozpor s ústavnou definíciou manželstva ako zväzku muža a ženy. Jedným z hlavných nedostatkov textu je definícia pojmu gender v preklade rod,“ uvádza SNS. Nejasné je podľa SNS aj odstraňovanie rodových stereotypov. „Dá sa vykladať rôzne, čo by mohlo priniesť významne odlišné interpretácie,“ doplnila SNS. 

Predseda Smeru-SD Robert Fico vo štvrtok povedal, že návrh predložila SNS po dohode v koalícii.

Proti uzneseniu vystúpili viacerí opoziční poslanci, zdôrazňovali potrebu Istanbulského dohovoru a odmietali argument, že dokument ide proti Ústave SR. Návrh uznesenia prišiel podľa opozície v snahe ovplyvniť aj prezidentské voľby a získať voličov Štefana Harabina. SNS takýto zámer odmietla.

Aj exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská je presvedčená, že dohovor nejde proti slovenskej ústave. Dodala, že pokiaľ ide o rod, muž a žena značí pohlavie, nie rod. Pojem rod je podľa jej slov v dohovore len na účely tohto dokumentu.

Poslanci Európskeho parlamentu v marci 2018 vyzvali členské štáty EÚ, ktoré ešte neratifikovali Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu, aby tak čo najrýchlejšie urobili. Výzva sa týkala aj Slovenska.

Istanbulský dohovor, ktorý prijala Rada Európy v roku 2011, je najkomplexnejšia medzinárodná zmluva o boji proti násiliu páchanému na ženách. Dohovor nadobudol platnosť v auguste 2014, EÚ ako organizácia ho podpísala v júni 2017.

Ďakujeme, že ste si prečítali tento článok.
Naše kvalitné články vznikajú len vďaka podpore našich čitateľov.

Prosíme, vyjadrite nám svoju podporu aj finančne.
PRIDAJTE SA TERAZ K NAŠIM PODPOROVATEĽOM.


Ďakujeme!

Dnes treba vedieť

pred 4 hodinami

Slovenský golfista Rory Sabbatini figuruje po 3. kole na turnaji PGA Championship v San Franciscu na 68. pozícii. Na konte má tri údery nad par ihriska. Lídrom je Američan Dustin Johnson, ktorý v 3. kole zahral 65 úderov a spolu má deväť pod par.