Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. novembec 2017, 11:39

SMK: Spolupráca s OĽaNO je otvorená otázka, mali sme zatiaľ jedno stretnutie

Prípadná spolupráca mimoparlamentnej SMK a opozičného hnutia OĽaNO je zatiaľ otvorenou otázkou, všetko je vecou rokovaní a dohody. Kľúčovým momentom sú programové prieniky a spoločné ciele oboch subjektov. Pre TASR to uviedol predseda SMK József Menyhárt v reakcii na vyhlásenia šéfa OĽaNO Igora Matoviča, ktorý si vie predvolebnú koalíciu s SMK predstaviť.

      "Zatiaľ sme absolvovali jedno stretnutie na úrovni predsedov. Oficiálne rokovanie strán zatiaľ neprebehlo kvôli župným voľbám, nevedeli sme si na to nájsť čas. V krajských voľbách obe strany dosiahli dobrý výsledok, teraz rokujeme o regionálnej spolupráci," povedal Menyhárt.
      O predvolebnej koalícii je preto podľa jeho slov predčasné hovoriť. "Naším cieľom je, aby SMK aj sama prekročila päťpercentný prah. Župné výsledky hovoria o tom, že na to máme," myslí si. Menyhárt však upozornil, že obom stranám ide o to isté, a to o vládu bez Smeru-SD a SNS. "Je to dobrý spoločný základ. Boj proti korupcii a rozvoj Slovenska sú ďalšie témy, kde si určite nájdeme spoločnú reč," podotkol.
      Menyhárt zdôraznil, že prípadné spochybňovanie lojality Maďarov žijúcich na Slovensku je nezmysel. "Politik by mal myslieť aj do budúcnosti a posledné dve desaťročia priniesli dve dôležité ponaučenia - lojalita Maďarov je nespochybniteľná a že demokratická, proreformná, pravicová vláda sa nedá postaviť bez účasti maďarských politikov. Sme na jednej lodi," dodal predseda SMK.
      

Matovič pre TASR uviedol, že nastal čas podať SMK pomocnú ruku a ich prostredníctvom aj samotným obyvateľom južného Slovenska. Tento týždeň v diskusii Denníka N vyhlásil, že Obyčajní by do predvolebnej koalície so stranou Józsefa Menyhárta "v pohode išli".
      OĽaNO dlhodobo úzko spolupracuje s hnutím NOVA Daniela Lipšica či Zmenou zdola Jána Budaja. "A keďže voliči SMK v župných voľbách jednoznačne ukázali, že si neprajú akúkoľvek spoluprácu so stranami vládneho zlepenca, nastal čas, aby sme sa vážne bavili aj s touto stranou reprezentujúcou slovenských Maďarov o vytvorení lepšej alternatívy pre Slovensko po Robertovi Ficovi (Smer-SD)," vysvetlil Matovič.
      Zároveň apeloval, aby sme nezabudli, že ak by sa v roku 1998 nepridali slovenskí Maďari na stranu dobra, Vladimíra Mečiara by sme sa nezbavili. "Rovnako dnes platí, že skorumpované zlo, ktoré nám vládne, odstavíme len vtedy, ak dokážeme, že nám na ľuďoch na juhu Slovenska záleží. SMK sa zmenilo. Pred voľbami vyhodili zo svojej kandidátky človeka, ktorý blúznil na bilborde o autonómii, majú nové progresívne vedenie a po stretnutí s nimi mám pocit, že si uvedomujú, že ich voliči si spoluprácu za lepšie Slovensko želajú," povedal pre TASR šéf Obyčajných.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 52 minútami

Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi v slovenskej zbierke pre Libanon vyzbierala doteraz vyše 50 000 eur. Slováci, ktorí sa do výzvy zapojili, tak doteraz pomohli viac ako 1 000 rodinám bez strechy nad hlavou. Zbierka stále pokračuje.

pred hodinou

Bieloruský futbalový reprezentant Nikolaj Signevič, hráč Ferencvárosu Budapešť, podporil protesty v Minsku. Na svojom instagramovom profile zverejnil fotografiu, ktorá vznikla počas protestov, a napísal: „Som hrdý!“