Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. september 2023, 09:59

Počet Japoncov starších ako 80 rokov presiahol desať percent populácie

Počet Japoncov starších ako 80 rokov presiahol desať percent populácie

Foto - TASR/AP

Už desaťročia klesá celková populácia Japonska v dôsledku nízkej pôrodnosti a vyššieho starnutia. Mladí ľudia odkladajú sobáše a deti najmä pre nestabilné pracovné miesta a ekonomické ťažkosti.

Japonci vo veku 80 a viac rokov prvýkrát tvoria vyše desať percent celej populácie krajiny. Vyplýva to z najnovších vládnych údajov, informuje TASR podľa pondelkovej správy agentúry AFP.

V Japonsku podľa ministerstva vnútra registrujú približne 12,59 milióna ľudí, ktorí sa dožili 80 a viac rokov. Dvadsať miliónov ľudí má 75 alebo viac rokov. Počet osôb starších ako 65 rokov sa zvýšil na rekordných 29,1 percenta v porovnaní s 29,0 percenta v roku 2022.

"Japonsko má najvyššie percento staršej populácie na svete," uviedlo ministerstvo v správe zverejnenej pri príležitosti štátneho sviatku Dňa úcty k starým ľuďom, ktorý pripadá na pondelok. Pre porovnanie, na druhom mieste figuruje Taliansko s 24,5 percenta a na treťom mieste Fínsko s 23,6 percenta.

Už desaťročia celková populácia Japonska klesá v dôsledku nízkej pôrodnosti a vyššieho starnutia. Mladí ľudia odkladajú sobáše a deti najmä pre nestabilné pracovné miesta a ekonomické ťažkosti.

V Japonsku pracuje viac ako deväť miliónov starších ľudí, čo predstavuje 13,6 percenta pracovnej sily. Prácu má tiež viac ako tretina ľudí vo veku 70 až 74 rokov.

Predpokladá sa, že do roku 2040 budú starší obyvatelia Japonska tvoriť 34,8 percenta celej populácie.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 14 minútami

V Kostoľanoch pod Tribečom agresívny muž poškodil volebnú urnu, vo volebnej miestnosti zasahovala polícia. Podľa predsedníčky okrskovej volebnej komisie však incident priebeh volieb neovplyvnil. „Polícia muža vyviedla von a my sme iba vymenili poškodenú urnu za novú,“ uviedla. (tasr)

pred 58 minútami

Zverejnenie exit pollov a ukončenie moratória sa posunie na 22.40 h. V jednom z okrskov v bratislavskej Petržalke predĺžia hlasovanie o 40 minút, dôvodom je zdravotná indispozícia jedného z členov okrskovej komisie, ktorému museli pomáhať záchranári. (tasr)

pred 3 hodinami

Na pokojný priebeh parlamentných volieb dohliada približne 6 500 príslušníkov Policajného zboru. Pod drobnohľadom polície je aj osobitná volebná komisia pre voľbou poštou, ktorá sústreďuje hlasovacie lístky doručené zo zahraničia. (tasr)

pred 5 hodinami

Nemecký jezuita a odborník na boj proti sexuálnemu zneužívaniu v cirkvi Hans Zollner vyhlásil, že celibát nie je priamou príčinou tohto zla. „Všetky vedecké štúdie, vrátane tých, ktoré si objednali necirkevné inštitúcie, dospeli k záveru, že celibát sám o sebe nevedie k zneužívaniu. Preto je nesprávne tvrdiť, že so zrušením celibátu by v Katolíckej cirkvi už neboli prípady zneužívania,“ zdôraznil. (cna)

pred 5 hodinami

Na farbe pečiatky obce na hlasovacej obálke nezáleží. „Ak by bola teda pečiatka inej farby ako červenej, neznamená to neplatnosť hlasovacej obálky. Obálka bude platná,“ hovorí riaditeľka odboru volieb Eva Chmelová. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.