Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. september 2023, 21:23

Slovensko predĺži zákaz dovozu komodít z Ukrajiny vrátane pšenice

Slovensko predĺži zákaz dovozu komodít z Ukrajiny vrátane pšenice

Ilustračné FOTO TASR - Roman Hanc

Slovenská vláda sa svojím rozhodnutím pridáva k Poľsku, zákaz dovozu štyroch komodít - pšenice, kukurice, repky a slnečnicových semien bude platiť do konca roka. Vyplýva to zo stanoviska premiéra Ľudovíta Ódora.

"Európska komisia nepredĺžila zákaz dovozu štyroch komodít z Ukrajiny, vrátane pšenice, po 15. septembri, preto vláda rozhodla o zákaze ich dovozu na národnej úrovni. A to do konca roka a na rovnaké štyri komodity, teda pšenicu, kukuricu, repku a slnečnicové semená. Musíme zabrániť nadmernému tlaku na slovenský trh, aby sme zostali féroví aj voči domácim farmárom," priblížil premiér.

Tento krok vlády je podľa jeho slov aj reakciou na rovnaký postup Poľska a Maďarska. Zdôraznil, že slovenská vláda bude aj počas platnosti národného zákazu dovozu štyroch komodít intenzívne pracovať s Európskou komisiou a členskými štátmi Európskej únie pri hľadaní celoeurópskeho a systémového riešenia. Deklaroval pripravenosť vlády zrušiť zákaz v takomto prípade.

Ministerstvo pôdohospodárstva dodalo, že rozhodnutie súvisí s ochranou domáceho trhu a je logickou reakciou na postup okolitých krajín, ktoré pristupujú k jednostranným zákazom na dovoz.

"Zákaz neplatí pre transport tovaru cez naše územie, čím vyjadrujeme solidaritu s Ukrajinou a umiestňovaním jej tovaru na cieľové trhy," priblížil rezort.

Poľsko tiež predlžuje zákaz dovozu z Ukrajiny

"Nesúhlasíme s rozhodnutím Európskej komisie a v záujme poľských poľnohospodárov a spotrebiteľov zavádzame národné opatrenia," uviedol hovorca poľskej vlády.

Rozhodnutie Varšavy by mohlo vyvolať ďalšie trenice s Bruselom.

Inzercia

Premiér Mateusz Morawiecki predtým vyhlásil, že v tejto záležitosti Varšava "nebude počúvať" Berlín, eurokomisiu ani opozíciu. "Urobíme to, pretože je to v záujme poľského poľnohospodára," zdôraznil.

Európska komisia v máji zaviedla dočasné embargo na dovoz štyroch ukrajinských agrokomodít, a to pšenice, kukurice, repky a slnečnice. Cieľom bolo zastaviť narušovanie trhu v členských štátoch EÚ susediacich s Ukrajinou – v Bulharsku, Maďarsku, Poľsku, Rumunsku a na Slovensku.

V piatok večer eurokomisia oznámila, že platnosť embarga vyprší podľa plánu koncom dňa. Po analýze údajov týkajúcich sa vplyvu vývozu týchto agrokomodít z Ukrajiny na trh EÚ totiž dospela k záveru, že narušenia trhu v piatich členských štátoch susediacich s Ukrajinou boli odstránené.

Ukrajina zároveň súhlasila, že do 30 dní zavedie konkrétne zákonné opatrenia vrátane systému vývozných licencií, aby sa predišlo nárastu množstva obilnín v krajinách EÚ.

Bulharsko vo štvrtok oznámilo, že zákaz nepredĺži. Poľsko, Slovensko a Maďarsko avizovali zavedenie vlastných opatrení a Rumunsko avizovalo, že sa bude riadiť stanoviskom EK.

Dnes treba vedieť

pred 4 hodinami

„Kresťania prestávajú chápať, kde sú mantinely dobra a zla,“ tvrdí Anna Záborská, líderka Kresťanskej únie, ktorá pokladá za jedno z najväčších sklamaní, že aj mnohí praktizujúci kresťania dnes volia progresívcov. „U kresťanských žien by mala byť otázka svedomia bojovať za ochranu života. A je chyba, ak to nerobia,“ hovorí s tým, že ak si niektorí mysleli, že sa sama nechá neprajníkmi a médiámi „poučiť“, aby viac nepredkladala zákony pomoci tehotným ženám, tak sa mýlili. 

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.