Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. marec 2023, 07:42

Jaroslav Naď

USA ponúkajú Slovensku za darované migy 12 vrtuľníkov Viper a 500 rakiet

12 NOVÝCH VRTUĽNÍKOV BELL AH-1Z VIPER S PRÍSLUŠENSTVOM, VÝCVIKOM PILOTOV A TECHNIKOV A K TOMU VYŠE 500 SOFISTIKOVANÝCH...

Uverejnil používateľ Jaro Naď - minister obrany SR Utorok 21. marca 2023

O ponuke bude po odovzdaní migov a časti systému protivzdušnej obrany Kub rozhodovať vláda.

USA ponúkajú Slovensku za Ukrajine darované stíhačky MiG-29 12 nových vrtuľníkov Bell AH-1Z Viper s príslušenstvom, výcvikom pilotov a technikov, ako aj vyše 500 rakiet AGM-114 Hellfire. Dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď o tom informoval na sociálnej sieti.

Za materiál by Slovensko zaplatilo približne 340 miliónov eur v horizonte troch – štyroch rokov v rámci plánovaného obranného rozpočtu, podľa Naďa má hodnotu vyše jednej miliardy dolárov.

„Zvyšok, teda približne 660 miliónov USD, by sme dostali darom prostredníctvom amerického obranného vládneho fondu FMF (Foreign Military Financing),“ vysvetlil Naď. Podotkol, že o ponuku má záujem viacero krajín. 

„Ak ich nezoberieme my, pôjdu inej krajine. Vďaka našej zodpovednej obrannej politike, vzťahom s USA a tiež jasnej podpore Ukrajiny, sme dostali túto ponuku ako prví. Treba to vnímať tiež v kontexte nepriamej kompenzácie za meškajúce stíhačky F-16, kde sme dlhšie požadovali nejakú formu kompenzácie," hovorí minister.

O ponuke bude po odovzdaní migov a časti systému protivzdušnej obrany Kub rozhodovať vláda. Naď označuje ponuku za veľmi výhodnú.

Inzercia

Zásadne má zvýšiť aj obranný potenciál Slovenska. „Bojové vrtuľníky v súčasnosti vôbec nemáme, išlo by teda o úplne novú bojovú spôsobilosť,“ podotkol.

Skonštatoval, že celková hodnota kompenzácií za darovanú techniku by mala prekročiť 900 miliónov eur. Okrem ponuky za vrtuľníky je v sume zahrnutých približne 200 miliónov z Európskeho mierového nástroja za migy a 50 miliónov za systém Kub.

Materiál od USA by mohli dodať na Slovensko do dvoch rokov, odhadol po rokovaní vlády Naď. Zároveň potvrdil, že migy sú naďalej na území Slovenska.

„Už niekoľko dní sú tu technici z Ukrajiny, ktorí si ich pozerajú, preberajú, priniesli aj nejaké ďalšie náhradné diely, aby ich vedeli upraviť predtým, ako budú prevezené na ukrajinské územie," načrtol. Proces má trvať niekoľko týždňov.

Dnes treba vedieť

pred 36 minútami

Čo si treba prečítať na Postoji:

  • Eva Čobejová spomína na dvoch zosnulých umelcov Daniela Heribana a Milku Zimkovú.

  • Jakub Lipták reaguje na Martina M. Šimečku, ktorý adresoval konzervatívcom dva texty, z ktorých vyplýva, že im vôbec nerozumie.

  • Jozef Majchrák sa v komentári zamýšľa nad scenárom, že šancu zostaviť vládu dostanú progresívci.

  • Zuzana Hanusová píše o daroch pre triednu učiteľku, z ktorých sa stala súťaž o prestížny darček.

  • Kristína Votrubová vysvetľuje dianie v Španielsku, kde narastá dopyt po pravici.

pred 11 hodinami

Slovenskí futbalisti nepostúpili do štvrťfinále na MS do 20 rokov v Argentíne. V osemfinále nestačili na Kolumbiu 1:5, keď favorit zaznamenal tri góly krátko po začiatku druhého polčasu. (tasr)

pred 11 hodinami

Pre potenciálnych voličov KDH je najkritickejšou otázkou, ako sa hnutie postaví k možnej povolebnej spolupráci s Hlasom a s PS. Formulácia odpovede je pre vedenie Milana Majerského výzvou už teraz. Voliči chcú vedieť, ako sa ich strana zachová. Hnutie by si v tejto veci malo premyslieť ucelenú komunikačnú stratégiu, lebo najhoršie sú rôzne náhodné a nekoordinované odpovede jeho jednotlivých predstaviteľov, podľa toho, čo im práve zíde na um. Aké sú teda možnosti KDH? Píše Lukáš Krivošík.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.