Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. november 2022, 14:21

Odborári trvajú na zvyšovaní platov

Matovič už viac s lekármi rokovať nebude, dohodu a ústupky necháva na premiéra

Matovič už viac s lekármi rokovať nebude, dohodu a ústupky necháva na premiéra

Foto: TASR/Úrad vlády

Aj v sobotu sa rokuje na úrade vlády. Lekárski odborári chcú, aby ich požiadavky boli v najbližších dňoch schválené parlamentom.

Vláda a lekárski odborári pokračujú v sobotu v rokovaniach na úrade vlády, tentokrát bez ministra financií Igora Matoviča. Obe strany deklarujú ochotu dohodnúť sa, nevyriešenou zostáva otázka platov.

Za mediátora rokovaní sa pôvodne vláde ponúkla Slovenská lekárska komora. Lekárske odborové združenie ponuku odmietlo, pretože komora verejne vyzvala na prijatie návrhu vlády k navýšeniu platov a upokojila tak situáciu, čo podľa Petra Visolajského z komory už nerobí nezávislého aktéra. 

Predák odborárov tiež poukázal, že komora v minulosti napriek nesúhlasu LOZ napadla legislatívu o mzdách sestier na Ústavnom súde, pričom riešenie ich platovej otázky majú dnes lekári medzi svojimi požiadavkami. Považuje to preto za konflikt záujmov.

Hoci premiér Eduard Heger ponuku lekárskej komory na mediátorstvo privítal, po kritike odborárov akceptoval ich nesúhlas, lebo sa chce v záujme ochrany pacientov dohodnúť.

Odborári naďalej trvajú na požiadavke zvyšovania platov vrátane odmeňovania za odpracované roky. „Keď pán premiér a ministri hovoria, že sedem bodov je vyriešených, čakáme, že to bude v najbližších dňoch schválené v parlamente. To bude pre nás potvrdením, že to myslia vážne,“ zdôraznil šéf LOZ Peter Visolajský.

Matovič pripúšťa ústupky, rokovať s odbormi viac nebude

Minister financií Igor Matovič na sociálnej sieti oznámil, že rozhodnutie týkajúce sa dohody s odborármi necháva na premiéra.

Hoci on sám by LOZ-u viac neustupoval, bude chápať, keď im premiér v niečom ustúpi, aj keď ich požiadavky podľa šéfa OĽaNO už dávno presiahli hranicu „boja za spravodlivú mzdu“.

On osobne už viac s odborármi rokovať nebude. „Nedokážem viac sedieť a ‚rokovať‘ s ľuďmi, pre ktorých chorý človek v nemocnici je len nástroj na vydieranie pre vlastný prospech,“ tvrdí.

Dodal, že s odbormi strávil približne 40 hodín a žalúdok sa mu „definitívne prevrátil“. Nedokáže viac sedieť zoči-voči týmto ľuďom. Niečo také odporné vraj ešte nezažil. 

SOM PN ... obrátil sa mi žalúdok Mal som 22. S mamou sme stáli pred operačnou sálou neurochirurgie na Kramároch. S...

Uverejnil používateľ Igor Matovic Sobota 26. novembra 2022 Zdieľať

Matovič LOZ-u tiež vyčíta, že nikde vo svojich požiadavkách nerieši podľa jeho slov naďalej veľmi rozšírenú korupciu v zdravotníctve, ktorú ilustruje na príklade operácie vlastného otca.

Vedúci operačného tímu si pri odstraňovaní nádoru u jeho otca vypýtal „motivačných“ 5 000 korún. Dotyčného neurochirurga vraj stretol pred pár týždňami na rokovaniach, kde zastupoval lekárov a podporuje aj ich hromadné výpovede.

Inzercia

Vláda sa stabilizačného príspevku vzdať nemieni

Premiér Heger rokuje na úrade vlády s odborármi spolu s ministrom zdravotníctva a bez šéfa OĽaNO. Ešte pred rokovaniami na sociálnej sieti napísal, že LOZ nemusí mať obavy o sestry.

„Vláda si nesmierne váži ich prácu, uvedomuje si ich nedostatok a neplánuje ustúpiť od návrhu na stabilizačný príspevok. Na ten dostala z radov sestier pozitívnu odozvu,“ dodal predseda vlády.

Igor Matovič tiež napísal, že 200 miliónov eur na stabilizačný bonus pre 40-tisíc ostatných nemocničných zdravotníkov nie je nijako ohrozený.

Odborári ministrovi zazlievajú, že miesto pristúpenia na ich kompromis o platoch a nájdenia 40 miliónov eur našiel šéf OĽaNO zdroje na jednorazový príspevok, ktorý by mal stáť jednorazovo približne 400 miliónov eur, aby udržal zdravotníkov v nemocniciach.

„Od dohody s vládou nás delí 40 miliónov eur, ktoré vraj vláda nemá,“ tvrdí Visolajský. Premiér na sociálnej sieti napísal, že za posledné dni nadobudol pocit, že odborári na stretnutiach hľadajú viac dôvody ako spôsoby.

Nemocnice rušia operácie, Lengvarský im poslal ďalší list

Medzičasom viaceré nemocnice na Slovensku pre hromadné výpovede lekárov od decembra rušia, prípadne odkladajú plánované operácie.

Pacientov na ne okrem iných neobjednáva Univerzitná nemocnica Bratislava, Nemocnica Poprad či Fakultná nemocnica v Prešove, Trenčíne a Nových Zámkoch.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský poslal riaditeľom nemocníc list, v ktorom im odporúča zvážiť všetky kroky na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti od 1. decembra. Na zabezpečenie lôžok ich žiada o preplánovanie pacientov objednaných na plánovanú zdravotnú starostlivosť.

Minister chce, aby nemocnice pokračovali v poskytovaní zdravotnej starostlivosti pri liečbe onkologických pacientov, ako aj pri pacientoch, ktorým sa poskytuje dialyzačná alebo biologická liečba. Žiada aj o vyčlenenie a zabezpečenie maximálnej kapacity lôžok pre neodkladnú zdravotnú starostlivosť.

Pri memorande je podľa Lengvarského zatiaľ dohoda na siedmich bodoch, nevyriešenými zostávajú platy. 

Dnes treba vedieť

pred 36 minútami

Vyšetrovateľ bratislavskej krajskej kriminálky obvinil 50-ročného Ukrajinca z vraždy 44-ročnej ženy vo Veľkom Bieli. Obvineného umiestnili do cely policajného zaistenia. V prípade preukázania viny pred súdom mu hrozí trest odňatia slobody na dvadsať až dvadsaťpäť rokov alebo na doživotie. (tasr)

pred 2 hodinami

V dolinách a kotlinách môže teplota v pondelok ojedinele klesnúť pod mínus 20 stupňov Celzia. Súvisí to s presunom tlakovej výše do našej oblasti. SHMÚ upozorňuje, že najvýraznejší pokles teploty nastane v Banskobystrickom kraji, na Gemeri, dolnom Spiši a pod Tatrami. (tasr)

pred 4 hodinami

Ministerstvo vnútra eviduje 108 vyhlásených mimoriadnych situácií z dôvodu snehovej kalamity. Vyzýva tiež vodičov na zvýšenú opatrnosť na cestách. Horskí záchranári varujú pred lavínami. „Mimoriadna situácia pre celý okres vyhlásená prednostom okresného úradu platí naďalej v Čadci, v ostatných prípadoch platia mimoriadne situácie na úrovni obcí a miest, ktoré vyhlásili starostovia alebo primátori," priblížila hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. (tasr)

pred 4 hodinami

Futbalisti SSC Neapol sa opäť priblížili k zisku titulu v talianskej Serii A. V zápase 21. kola zvíťazili aj so slovenským stredopoliarom Stanislavom Lobotkom v zostave na pôde Spezie Calcio 3:0. Neapol dosiahol piaty ligový triumf v sérii, po ktorom má na čele tabuľky 16-bodový náskok pred Interom Miláno. (tasr)

pred 5 hodinami

Slovenskí tenisti ani na štvrtý pokus nepostúpili na finálový turnaj Davisovho pohára. V kvalifikačnom dueli prehrávajú na harde v Groningene s Holandskom 0:3. Slováci budú v septembri bojovať o to, aby si v roku 2024 mohli opäť zahrať o účasť medzi elitnou 16-kou. (tasr)

pred 5 hodinami

Robert Kaliňák zo Smeru uviedol, že prípad Lenky Wittenbergerovej, ktorá ako šéfka Finančnej správy prijala úplatok 50-tisíc eur a súd sa s ňou dohodol na vine a treste, nie je trestným činom. Konanie Wittenbergerovej označil Kaliňák za „eticky neprijateľné“. Súd nariadil exšéfke daniarov podmienečný dvojročný trest s päťročnou skúšobnou dobou a peňažný trest 50-tisíc eur. (markíza)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.