Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. jún 2022, 22:20

Prieskum o vojne na Ukrajine

Len polovica Slovákov podporuje sankcie voči Rusku, vojenskú pomoc ani toľko

Len polovica Slovákov podporuje sankcie voči Rusku, vojenskú pomoc ani toľko

Protilietadlový raketový systém S 300. Foto – TASR/Daniel Veselský

V súvislosti s vojnou na Ukrajine Slováci najviac podporujú humanitárnu pomoc (82 percent) a prijímanie ukrajinských utečencov (80 percent Slovákov).

Občania krajín EÚ výrazne podporujú spoločnú bezpečnostnú a obrannú politiku a očakávajú, že Únia postupne ukončí svoju závislosť od ruských zdrojov energie. Vyplýva z prieskumu Eurobarometra.

Prieskum zároveň naznačil, že 59 percent opýtaných vyjadrilo spokojnosť s krokmi EÚ týkajúcimi sa ruskej agresie voči Ukrajine. Spokojnosť s reakciou svojej vlastnej vlády vyjadrilo v priemere 57 percent respondentov.

Najviac podporovaná je humanitárna činnosť (93 percent Európanov, 82 percent Slovákov), po ktorej nasleduje prijímanie ukrajinských utečencov (91 percent Európanov, 80 percent Slovákov).

Osemdesiat percent respondentov podporuje hospodárske sankcie EÚ voči ruskej vláde, spoločnostiam a jednotlivcom, u Slovákov je táto podpora na úrovni 57 percent. V priemere až 70 občanov EÚ podporuje zásielky vojenského vybavenia na Ukrajinu, medzi obyvateľmi SR má však vojenská pomoc susednej Ukrajine len 42-percentnú podporu.

V oblasti obrany a bezpečnosti väčšina občanov Únie (81 percent) a 68 percent Slovákov podporuje spoločnú obrannú a bezpečnostnú politiku EÚ.

Okrem toho 93 percent Európanov súhlasí s tým, že členské štáty by mali konať spoločne, pokiaľ ide o obranu územia EÚ, a 73 percent (62 percent Slovákov) súhlasí s navyšovaním rozpočtu na obranu.

Osemdesiatpäť percent Európanov sa domnieva, že spolupráca v otázkach obrany na úrovni EÚ by sa mala zintenzívniť, čo si myslí aj 73 percent obyvateľov SR.

Inzercia

Podľa 87 percenta občanov EÚ (63 percent Slovákov) by Únia mala svoju závislosť od ruských zdrojov energie znížiť čo najskôr. Až 80 percent Európanov (77 percent Slovákov) súhlasí s tým, že energetická politika môže prispieť k ochrane strategických záujmov Únie, a 86 percent oslovených (79 percent Slovákov) sa domnieva, že zníženie dovozu ropy a plynu a investovanie do energie z obnoviteľných zdrojov je dôležité pre celkovú bezpečnosť Európy.      

Podľa 87 percent európskych respondentov (80 percent Slovákov) vďaka zvýšeniu energetickej účinnosti bude Únia menej závislá od výrobcov energie mimo svojich hraníc. V tejto súvislosti 85 percent respondentov (84 percent Slovákov) by si prialo, aby EÚ masívne investovala do obnoviteľných zdrojov energie.

V oblasti boja proti zmenám klímy si 85 percent Európanov (79 percent Slovákov) myslí, že opatrenia proti zmene klímy môžu prispieť k zlepšeniu ich zdravia a blahobytu, a rovnaký počet verí, že vďaka tomu môžu vzniknúť nové príležitosti na inovácie, investície a tvorbu pracovných miest.

Hoci sa 49 percent respondentov (54 percent Slovákov) obáva, že by opatrenia proti zmene klímy mohli uškodiť hospodárstvu, 83 percent (79 percent na Slovensku) si myslí, že môžu v budúcnosti prispieť k zníženiu nákladov spojených s väčšími ekologickými škodami.

Podľa názoru Európanov by sa mala v roku 2022 najväčšia pozornosť venovať obrane a bezpečnosti (34 percent/35 percent SR) a tomu, aby EÚ a jej členské štáty boli v oblasti dodávok energie nezávislejšie (26 percent/22 percent SR).

Osobitný prieskum Eurobarometra sa uskutočnil prostredníctvom osobných a online rozhovorov medzi 19. aprílom a 16. májom 2022 v 27 členských štátoch EÚ na vzorke 26 578 respondentov.
 

Dnes treba vedieť

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.