Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. december 2015, 16:26

Juraj Draxler: Chceme zmeniť fungovanie školstva

Minister školstva hovorí, ako chce po voľbách zmeniť všetky aspekty regionálneho školstva, vysokých škôl, vedy a výskumu.

Ministerstvo školstva pripravuje koncepčné návrhy, ktoré zmenia prakticky všetky aspekty fungovania regionálneho školstva, vysokých škôl, vedy a výskumu. Tvrdí to minister školstva Juraj Draxler, podľa ktorého tieto reformy nechce rezort pripravovať sám. "Aj preto sme potrebovali otvoriť kontinuálny dialóg s odborníkmi a školským prostredím, prvým krokom bol náš nedávny veľký okrúhly stôl o budúcnosti školstva," skonštatoval minister v rámci reakcie rezortu školstva na protestnú akciu učiteľov Babysitting Day.
      

V tomto smere je podľa neho dôležité pripraviť formulácie do programového vyhlásenia vlády. Verí, že sa pod ne podpíšu všetky stavovské organizácie a budú politickou garanciou, že školstvo sa hneď po budúcoročných parlamentných voľbách stane nie deklaratívnou, ale reálnou politickou prioritou tejto krajiny. "Vrátane toho, že sa zvýšia platy učiteľov," podotkol Draxler s tým, že pre ministerstvo školstva bol tento rok náročný a muselo zvládnuť mnoho udalostí. Išlo napríklad o komplexnú akreditáciu vysokých škôl či ukončovanie predošlého programovacieho obdobia pre čerpanie štrukturálnej pomoci Európskej únie. "Čo predstavovalo neuveriteľné množstvo úkonov," skonštatoval šéf rezortu školstva.
      Ministerstvo v rámci reakcie na protestnú akciu Babysitting Day, ktorú organizuje Iniciatíva bratislavských učiteľov, uviedlo, že pod novým ministrom školstva sa zmenil chod vlastného úradu ministerstva, prvýkrát po mnohých rokoch dostali školy na začiatku školského roku učebnice načas či sa prijímajú nástroje na ochranu učiteľov či rodičov a ministerstvo zriadilo odbor ochrany práv v regionálnom školstve. Taktiež sa zamedzilo prázdninovému prepúšťaniu učiteľov a zrušilo sa viacero tlačív a ďalšie sa značne zjednodušili, čím sa spravil prvý v reťazi krokov, ktoré vedú k odbyrokratizovaniu školstva.
      

Podľa rezortu jeho pracovníci chodia viac do terénu, novelizovaným Zákonom o odbornom vzdelávaní a príprave sa po mnohých rokoch sa Slovensku opäť zavádza duálne vzdelávanie. Ministerstvo tiež tvrdí, že na úrovni vysokých škôl podniká rázne kroky na vyčistenie prostredia od nekvalitných škôl či študijných programov.
      Iniciatíva bratislavských učiteľov pripravuje na štvrtok 10. decembra v školách protestnú akciu s názvom Babysitting Day, ktorou chcú poukázať na mzdu slovenských učiteľov. Podľa nich je plat učiteľa na Slovensku na úrovni sumy, ktorú sú ľudia ochotní zaplatiť za opatrovanie detí. Pedagógovia, ktorí sa do akcie zapoja, zamerajú svoju prácu 10. decembra skôr na výchovu ako vzdelávanie. S deťmi sa budú hrať a každý učiteľ si môže prispôsobiť vyučovací deň podľa seba.

Inzercia

Dnes treba vedieť

Inzercia

Inzercia