Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. november 2015

V Keni zadržali dvoch mužov, ktorí mali plánovať útoky na západné ciele

Kenské bezpečnostné sily zadržali dvoch mužov s prepojením na Irán, ktorí sú podozriví z plánovania , teroristických útokov v tejto východoafrickej krajine.

S odvolaním sa na miestne ministerstvo vnútra o tom informovala agentúra Reuters.

Ministerstvo pôvodne označilo oboch mužov za Iránčanov, neskôr však túto spresnilo a uviedlo, že ide o mužov s prepojením na Irán. Iránsku národnosť však nemajú.

"Títo dvaja muži, Abubakar Sadik Louw a Jasin Sambaj Džuma, sa priznali k zosnovaniu zločineckej skupiny s cieľom podniknúť v Keni teroristické útoky na západné ciele," uvádza sa vo vyhlásení ministerstva. Terčami útokov mali podľa ministerstva byť "hotely v Nairobi, v ktorých sa zdržiavajú turisti a diplomati zo západu".

Louw, 69, má kenský pas a je poprednou postavou v komunite šiitov v Nairobi. Louw mal v mene iránskych elitných vojenských zložiek Quds najať 25-ročného Džumu, pôvodom z Nairobi. Džumovi následne aj vybavil cestu do Iránu a zoznámil ho s človekom z prostredia zložiek Quds.

V roku 2013 kenský súd odsúdil dvoch miestnych občanov na doživotné tresty za plánovanie bombových útokov v krajine. Podľa ministerstva mali aj títo dvaja muži prepojenie na elitné jednotky Quds.

Inzercia

Odporúčame