Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. jún 2021, 22:15

Tornádo na Morave

Na ľudí sa rúcali domy aj stromy. Medzi obeťami je aj tehotná Slovenka z Prešova

Na ľudí sa rúcali domy aj stromy. Medzi obeťami je aj tehotná Slovenka z Prešova

Kostol v obci Hrušky. Foto - TASR/AP

„Bola to apokalypsa. Všade bola krv a bezmocní ľudia v slzách. Zachraňovali si holé životy a prišli o strechu nad hlavou,“ povedal riaditeľ nemocnice v Hodoníne.

 

Najdôležitejšie:

• silné búrky si vyžiadali na Južnej Morave minimálne päť obetí a okolo 200 zranených;
• medzi obeťami bola aj Slovenka;
• v oblasti Hodonína zaznamenali tornádo;
• zničené sú stovky domov, áut, množstvo ľudí je bez elektriny;
• na pomoc prišla armáda, pomáhali aj zdravotníci a záchranári zo Slovenska;

Južnú Moravu zasiahli vo štvrtok večer silné búrky a prívalové dažde. 

Polícia potvrdila už päť obetí. Medzi obeťami je aj tehotná Slovenka z Prešova žijúca v Českej republike. Podľa zistení denníka Korzár zahynula pod kovovou konštrukciou skôr, ako sa k nej stihli dostať záchranári. Zranených je okolo dvesto ľudí. Na niektorých sa zrútili domy či popadali stromy. 

Z postihnutých obcí hlásia stovky poškodených domov. Škody budú v miliónoch až miliardách českých korún. Bez elektriny sú tisícky ľudí.

Najviac postihnutými obcami sú Moravská Nová Ves, Hrušky, Mikulčice a Lužice. 

„Ráno som bol v Hruškách, teraz som tu (v Lužiciach), je to pohľad ako z apokalypsy,“ povedal pre ČT24 český minister vnútra Jan Hamáček v piatok ráno.

Podľa jeho slov prebiehajú v postihnutých mestách záchranné práce, po ktorých bude nasledovať rekonštrukcia. Ministerstvo pre miestny rozvoj uvoľní na pomoc obciam s obnovou majetku 420 miliónov korún.

Riaditeľ nemocnice: Bola to apokalypsa

Nemocnica v Hodoníne hlásila desiatky zranených. „Rozhodne sme tu mali viac než desiatky ľudí, možno to mohlo byť odhadom aj dvesto. Navážali ich sem záchranári, hasiči aj príbuzní autami,“ povedal riaditeľ hodonínskej nemocnice Antonín Tesařík. Neskôr potvrdil aj minimálne jedno úmrtie.

„Všade bola krv a bezmocní ľudia v slzách. Zachraňovali si holé životy a prišli o strechu nad hlavou.“

Riaditeľ neskôr pre novinky.cz uviedol, že v hodonínskej nemocnici hospitalizovali celkom 45 ľudí, šesť z nich vo vážnejšom stave. Ošetrili celkom 83 ľudí.

„Išlo predovšetkým o trieštivé zlomeniny stavcov, poranenia hlavy, zlomeniny lebky. Bola to celá škála zranení od otvorených i uzavretých zlomenín cez poranenia brušnej dutiny. Tie hodiny pomoci boli desivé a povedal by som až apokalyptické,“ povedal.

Nemocnica v neďalekej Břeclavi prijala po búrkach viac než 50 zranených.

Podľa portálu idnes.cz transportovali letecky do viedenských nemocníc dve ťažko zranené osoby. Jeden pacient je po operácii v stabilizovanom stave, druhá pacientka bojuje o život.

Do pohotovosti sa dostala aj armáda. Aktivovala ženijných vojakov. Na južnú Moravu sa presunuli všetky jednotky integrovaného záchranného systému z iných oblastí Česka vrátane záchranných útvarov.

Polovicu obce zrovnalo so zemou

Búrky obmedzili aj verejnú autobusovú a vlakovú dopravu. Z oblasti hlásia množstvo strhnutých striech a v niektorých poškodených objektoch sa môžu nachádzať aj zavalení ľudia.

V oblasti Hodonína a Břeclavi zaznamenali aj tornádo, ktoré zrovnalo so zemou pol obce Hrušky. Jeho sila podľa odhadov dosiahla stupeň tri až štyri, čo predstavuje rýchlosť presahujúcu 300 kilometrov za hodinu.

Ak sa to potvrdí, išlo by o prvé tornádo v Česku od mája 2018.

„Kostol nemá strechu ani zvonicu. Poškodená je aj škola, a samozrejme, veľa obytných domov. Máme tu sedem zranených, z toho dvoch ťažko. Obete našťastie nie sú žiadne a materiálne škody sa dajú nahradiť,“ povedal pre ČT24 zástupca starostu obce Hrušky Marek Babisz.

Silný vietor poškodil v obci viacero áut, ktoré vymrštil na domy. Veľké škody sú hlásené aj z obce Lužice.

V meste Hodonín búrka odniesla strechu športovej haly, poškodila štadión a domov seniorov, v ktorom utrpelo zranenia viacero dôchodcov.

Celá mestská časť Bažantnice je veľmi poškodená. Po ničení tornáda prišla do Hodonína aj búrka s krúpami a silným lejakom.

V Moravskej Novej Vsi sú popadané vetvy, zničené autá aj obvodové steny a strechy budov. V obci zazneli výzvy, že kto môže, nech poskytne ľuďom z poškodených domov ubytovanie.

V piatok ráno začali úrady práce vyplácať pre postihnutých českých obyvateľov mimoriadnu pomoc.

Inzercia

Dávka v núdzi bude len pre ľudí zo zasiahnutých obcí. Jej výška môže dosiahnuť v hotovosti až 58-tisíc českých korún na osobu, píše ČT24.

Ľudia si tak budú môcť kúpiť základné potreby, uviedla česká ministerka práce Jana Maláčová. Mobilné tímy by mali byť, pokiaľ to situácia bude umožňovať, prítomné priamo v zasiahnutých obciach.

Záchranári stále prehľadávajú ruiny zničených domov. Ak v dome nikoho nenájdu, označia ho skratkou OK USAR.

Prezident Českej republiky Miloš Zeman poďakoval záchranárom za pomoc. Ďakuje aj starostom a vláde. Ľuďom, ktorých prírodná tragédia zasiahla, vyjadril sústrasť.

Český premiér Andrej Babiš odletí o 12.00 h z Bruselu do Brna, aby na južnej Morave navštívil obce, ktoré zasiahli silné búrky.

„My ako vláda urobíme všetko pre to, aby sme ľuďom pomohli, pretože je to skutočne apokalypsa, dvetisíc poškodených domov, musíme urobiť maximum,“ zdôraznil Babiš.

Vedenie Európskej únie požiadal o pomoc. „Požiadal som predsedu Európskej rady Charlesa Michela a predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú o pomoc zo špeciálnych fondov Európskej únie pre postihnuté obce na južnej Morave,“ napísal Babiš z Bruselu.

Premiér takisto nevylúčil mimoriadne zasadnutie vlády v prípade, ak by bolo potrebné rozhodnúť o uvoľnení peňazí pre postihnuté obce.

„Povolávame ďalšiu pomoc, pomáha nám armáda, susedia z Rakúska, Slovenska,“ povedala pre Českú televíziu hovorkyňa juhomoravských záchranárov Michaela Bothová.

Podľa spolupracovníka televízie TA3 v Českej republike Dávida Vozdeckého sa podobné ničivé tornáda nedajú vopred ohlásiť. Meteorológovia ho vedia predpovedať najskôr pár desiatok minút pred tým, ako už vyčíňa v obciach i mestách.

„Tornáda v strednej Európe sa vyskytujú len zriedkavo. Možno bolo viac ako len jedno tornádo. Rýchlosť vetra jedného mohla prekročiť aj hranicu 200 kilometrov za hodinu,“ spresňuje pre TA3 klimatológ Milan Lapin.

Od 20. storočia vzrástol počet intenzívnych búrok. „Čím je teplejšie, tým majú búrky lepšie podmienky,“ dodal Lapin.

Pomoc zo Slovenska

V postihnutých obciach na južnej Morave zasahovalo aj sanitky z Bratislavy. Situáciu označili ich posádky za dramatickú. Do nemocníc previezli piatich zranených ľudí – dvoch do Brna a troch do Kyjova.

Informovala o tom Záchranná zdravotná služba Bratislava. 

„Situácia na mieste bola mimoriadne dramatická, skolabovaná bola akákoľvek infraštruktúra vrátane elektrickej siete, nedostupný bol mobilný signál aj dátové spojenie, neprejazdná cestná infraštruktúra. Prácu našich záchranárov komplikovalo nepriaznivé počasie aj značný plošný rozsah celej katastrofy,“ uviedol Miroslav Chabroň, zástupca riaditeľa pre úsek zdravotnej starostlivosti ZZS Bratislava.

Neodkladnú zdravotnú starostlivosť poskytovali v postihnutých obciach Moravská Nová Ves, Mikulčice a Lužice. Súbežne s nimi vyrazili na zásah ako logistická a materiálna podpora aj regionálni záchranári z Bratislavy. Ďalšie tímy boli pripravené na zásah aj v Žiline. Na mieste nešťastia zasahovali aj posádky rýchlej zdravotnej pomoci.

Na poskytovaní pomoci v Česku sa podieľalo 11 ambulancií záchrannej zdravotnej služby zo Slovenska.

Neprehľadnosť situácie potvrdil aj Viliam Dobiáš, odborný zástupca LSE - Life Star Emergency. "Situácia na mieste bola absolútne neprehľadná. Neboli zjazdné cesty, nebol signál mobilných telefónov, nebola elektrina. Nikto zo záchranárov podobnú spúšť doteraz nezažil v takom rozsahu," uviedol pre TASR.

Na akútny zásah boli vyčlenení aj desiati horskí záchranári - psovodi, štyria z Policajného zboru SR.

Premiér Eduard Heger na sociálnej sieti napísal, že „južná Morava má v nás oporu“. Predseda vlády v statuse aj poďakoval ministrom Vladimírovi Lengvarskému, Romanovi Mikulcovi a Jaroslavovi Naďovi „za rýchlu reakciu a mobilizáciu všetkých zdravotných a záchranných zložiek, ktoré sa podieľajú na pomoci“.

Prezidentka Zuzana Čaputová vyjadrila sústrasť všetkým postihnutým prírodnou katastrofou. 

„Rozsah škôd, materiálnych aj ľudských, je nepredstaviteľný a želám našim susedom veľa sily, ktorú budú potrebovať na vyrovnanie sa s následkami pohromy. Zároveň oceňujem okamžitú pomoc slovenských zdravotníkov postihnutým obciam,“ uviedla v stanovisku hlava štátu.

„Českého ministra vnútra som informoval, že sme pripravení pomôcť, akokoľvek budeme vedieť a môcť,“ uviedol minister vnútra Roman Mikulec. Pripomenul, že z Bratislavského a Trnavského kraja už vyrazili viac ako dve desiatky hasičov s hasičskou technikou, smerujú na hasičskú stanicu do Kútov, kde budú k dispozícii.

Minister obrany Jaroslav Naď tvrdí, že slovenskí vojaci sú v prípade potreby pripravení pomôcť zasiahnutým obciam.

V mene slovenských biskupov kondoloval brnianskemu biskupovi Vojtěchovi Cikrlemu po silných búrkach predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský. Mrzia ho veľké škody a najmä straty na ľudských životoch.

„Chcem vyjadriť blízkosť slovenských otcov biskupov všetkým, ktorých postihla táto prírodná katastrofa. Obraciame sa k Bohu s prosbou o spásu pre zosnulých a o útechu pre pozostalých. Modlíme sa za skoré uzdravenie všetkých zranených. Zároveň prosíme všetkých veriacich Slovenska o modlitby za našich bratov a sestry,“ povedal bratislavský arcibiskup.

Dnes treba vedieť

pred 59 minútami

Švédsky futbalista Zlatan Ibrahimovič oznámil koniec svojej futbalovej kariéry. Legendárny útočník je známy kontroverznými vyjadreniami, ale aj vtipnými komentármi. Fanúšikov pobavil aj pri svojej rozlúčke: „Dnes ráno som sa zobudil a pršalo. Pomyslel som si, že aj Boh plače." (tasr)

pred hodinou

Počasie: Prevažne veľká, na východe lokálne zmenšená oblačnosť. Ojedinele, na západe miestami, dážď, prehánky alebo búrky. Denná teplota 23 až 28, na krajnom západe, v Žilinskom kraji a pod Tatrami 18 až 23 stupňov. Slabý premenlivý vietor, pri búrkach zosilnie. (shmú)

pred 12 hodinami
pred 13 hodinami

Činohra SND má nové predstavenie, novú Timravu. Takmer desať rokov sa pritom hrá v SND Bál, hra, ktorá vznikla na motívy Timraviných próz. A aj nové predstavenie inšpirované jej dielom s názvom Deti sa zrejme udrží na scéne dlho, lebo prináša veľké témy v drobných ľudských drámach. Tak ako to Timrava vedela. Navyše v predstavení hrá špička činoherného súboru. Je to komorné, intímne, silné. Píše Eva Čobejová.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.