Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
02. máj 2021, 16:40

Pascha Christova

Viera je nevyčerpateľným zdrojom síl a nádeje, píšu pravoslávni biskupi

Viera je nevyčerpateľným zdrojom síl a nádeje, píšu pravoslávni biskupi

Rastislav, arcibiskup prešovský a metropolita českých krajín a Slovenska. Foto - TASR/Milan Kapusta

Posvätná synoda Pravoslávnej cirkvi v českých krajinách a na Slovensku vydala posolstvo pri príležitosti tohtoročných veľkonočných sviatkov.

Prečítajte si vybrané úryvky z posolstva, ktoré podpísali Rastislav, arcibiskup prešovský a metropolita českých krajín a Slovenska; Michal, arcibiskup pražský a českých krajín; Simeon, arcibiskup olomoucko-brniansky; Juraj, arcibiskup michalovsko-košický a Izaiáš, biskup šumperský.

„Nám sa častokrát zdá, že svet okolo nás stále hlbšie padá do priepasti hriechu a skazy. Nespočetné škandály a rozkoly trhajú Christovu Cirkev. Aj v našom osobnom duchovnom živote to napriek mnohoročnému úsiliu a snaženiu často vyzerá tak, že vášne sú silnejšie ako Božia milosť, že temnota víťazí nad svetlom, že hriech a smrť pohlcujú všetok život a radosť. Opantávajú nás strach a smútok, bezradnosť a ľahostajnosť. (...)

Akokoľvek ťažká je doba, ktorú prežívame, mnohým z nás pomohla zamyslieť sa nad rutinou svojho každodenného života a pochopiť, aké vzácne a výnimočné sú okamihy, ktoré sme doteraz považovali za všedné a samozrejmé. Počas uplynulého roka sme museli prehodnotiť svoj doterajší spôsob myslenia a správania, svoje hodnoty a postoje, priority a ciele. Znova sme si uvedomili, aké dôležité miesto má v našom živote viera. Ako nikdy predtým sme mohli pocítiť, prežiť a pochopiť, že práve viera je nevyčerpateľným zdrojom síl a nádeje v čase choroby a ohrozenia života. Je vzácnym kompasom, pomáhajúcim nájsť východisko z tých najzúfalejších a najbeznádejnejších situácií. (...)  

Nech nám i tohtoročné oslavy sviatku Christovho Zmŕtvychvstania znova pripomenú, že Mojžiš vyviedol židovský národ z egyptskej poroby do slobodného života v Zasľúbenej zemi, a Christos – Pomazaný Spasiteľ – celý ľudský rod z hlbín podsvetia a otroctva smrti do radosti večného života v nebeskej vlasti.“

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 22 minútami

Minister financií Igor Matovič má tlačovku na tému Rozpočet: Ľudia a firmy ako rukojemníci. Obviňuje na nej koaličného partnera SaS, že chce v štátnom rozpočte "zoškrtať" milióny eur pre rôzne segmenty. Ministerstvo financií chce zvýšiť štátny deficit o 3,4 miliardy eur. Parlament sa tým bude zaoberať budúci týždeň.

Uverejnil používateľ Ministerstvo financií SR Utorok 18. mája 2021
pred 29 minútami

Bývalí vysoko postavení policajní funkcionári Tibor Gašpar, Peter Hraško, Robert Krajmer, Marián Zechota a Milan Mihálik zostávajú vo väzbe do 5. novembra. Rozhodol o tom Najvyšší súd. (tasr)

pred 34 minútami

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik zostáva naďalej vo väzbe. Rozhodol o tom Najvyšší súd, ktorý zamietol jeho sťažnosť voči rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu z 11. mája. (tasr)

pred hodinou

Viac ako 50 ľudí je nezvestných po tom, ako sa potopila loď s migrantmi smerujúca z Líbye do Európy. Z lode sa podarilo zachrániť približne 30 ľudí. Líbya je vstupnou bránou migrantov do Európy, práve tu nastupuje množstvo migrantov na provizórne plavidlá, na ktorých sa snaží preplaviť do Európy. (tasr)

pred 2 hodinami

Strana Smer chce iniciovať odvolávanie ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, ak sa do pondelka nevyrieši problém s certifikátmi o absolvovaní očkovania proti koronavírusu. Vyhlásil to šéf strany Robert Fico. Upozornil, že Slovensko nie je súčasťou dohody okolitých krajín o voľnom cestovaní, pretože nemáme jednotný certifikát. Chce, aby ministerstvo zdravotníctva vyriešilo tento problém. (tasr)