Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. apríl 2021, 14:45

Prípad Kováčik

Prokurátor podal obžalobu na bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika

Prokurátor podal obžalobu na bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika

Dušan Kováčik. Foto – TASR

Obžaloba sa týka zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a ďalších trestných činov.

Prokurátor špeciálnej prokuratúry podal obžalobu na bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a ďalších trestných činov.

Kováčika zadržali a obvinili 22. októbra minulého roku a stále je väzobne stíhaný.

Informoval hovorca Generálnej prokuratúry Dalibor Skladan.

„Prokurátor ÚŠP podal dnes obžalobu na obvineného Dušana K., a to zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zločinu prijímania úplatku a pokračovacieho zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa v jednočinnom súbehu s prečinom ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti,“ dodal Skladan.

„Prokurátor ÚŠP podal dnes na ŠTS obžalobu na Dušana K., ktorý je obvinený zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a iného. Trestná vec napadla zákonnej sudkyni Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, ktorá po jej preštudovaní rozhodne o ďalšom postupe,“ potvrdila hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.

Tento týždeň plynula prokurátorovi ÚŠP zákonná lehota na podanie návrhu na predĺženie väzby Dušanovi K. Keďže je aktuálne podaná už obžaloba na súde, bude sudkyňa v zákonnej lehote rozhodovať o súdnej väzbe. Dušan K. od októbra nepožiadal o prepustenie z väzby.

Inzercia

Kováčik sa vzdal funkcie špeciálneho prokurátora krátko po obvinení. Aktuálne má stále dočasne pozastavený výkon funkcie prokurátora a je služobne zaradený na trestnom odbore Generálnej prokuratúry. Zo zákona poberá 30 percent platu.

Druhý aprílový týždeň Skladan informoval, že generálny prokurátor Maroš Žilinka nezistil dôvody na zrušenie obvinenia Kováčika. Nevyhovel tak návrhu obvineného.

Kováčik sa domáhal zrušenia uznesenia vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry Prezídia Policajného zboru o vznesení obvinenia z 22. októbra 2020 v spojení s uznesením prokurátora ÚŠP o zamietnutí sťažnosti z 21. januára 2021.

Koncom marca ho obvinili v novej trestnej veci, a to z prijímania úplatku. Mal prijať úplatok vo výške 50-tisíc eur od podnikateľa Petra Košča.

Úplatok sa týka trestnej veci bývalého riaditeľa Úradu zvláštnych policajných činností Jozefa Reháka. Polícia ho zadržala pri minuloročnej akcii Judáš. Čelí obvineniu z toho, že vynášal informácie o odposluchoch skupine sýkorovcov. V prospech gangu mal pracovať minimálne v rokoch 2000 až 2011.
 

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami
pred 9 hodinami

Tretím dňom vyvrcholila vatikánska konferencia o zdravotnej starostlivosti, na ktorej vystúpila aj modelka Cindy Crawford, gitarista Aerosmithu Joe Perry či šéf Pfizeru Albert Bourla. Kritici online podujatiu vyčítajú, že medzi prednášajúcimi sú viaceré osoby podporujúce vedecké či medicínske postupy, ktoré nie sú v súlade s morálnym učením cirkvi. O kontroverznej konferencii sme v denníku Postoj písali pred niekoľkými dňami. 

pred 11 hodinami

Dve lavíny vo francúzskych Alpách usmrtili sedem ľudí. Úrady v Savojsku, ktoré susedí s Talianskom, vyzvali turistov, lyžiarov a ďalších, aby boli veľmi opatrní. Aktuálne vhodné poveternostné podmienky totiž po silnom snežení v uplynulom týždni môžu zvýšiť riziko pádu lavíny.

pred 11 hodinami

SHMÚ: Na strednom a východnom Slovensku sa môže v nedeľu nadránom vyskytnúť prízemný mráz. Výstraha prvého stupňa platí vo väčšine okresov Banskobystrického, Košického a Prešovského kraja, ako aj pre niektoré okresy v Žilinskom a Trenčianskom kraji.

pred 13 hodinami

Slováci dôverujú viac armáde, polícia má skoro najnižšiu dôveru v rámci EÚ

Nový Eurobarometer skúmal dôveru Európanov v štátne inštitúcie, polícii verí 45 percent opýtaných. Horšie je na tom už iba Poľsko.