Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. marec 2021, 18:33

Dianie v koalícii

Tomáš Valášek na protest proti Sputniku odchádza zo Za ľudí a vládnej koalície

NIE V MOJOM MENE Tajné vojenské lety. Neoverené ruské vakcíny. Záhadný sprostredkovateľ blízky Vladimírovi Putinovi....

Uverejnil používateľ Tomáš Valášek − Za ľudí Pondelok 1. marca 2021

Vzdáva sa tiež postu predsedu parlamentného výboru pre európske záležitosti​.

Urobil tak po tom, čo premiér oznámil nákup ruskej vakcíny Sputnik V. 

„Tajné vojenské lety. Neoverené ruské vakcíny. Záhadný sprostredkovateľ blízky Vladimírovi Putinovi. Sem sa dopracoval predseda vlády Slovenskej republiky rok po voľbách," píše na facebooku Valášek.

„Zodpovedný politik sa nepozerá iba na svoj mikrosvet. Položí si na jednu misku váh svoje úspechy, ale na druhú aj zlyhania koalície a vlády, ktorej je súčasťou. A keď to zlé preváži to dobré, je čas zabojovať za zmenu, a keď neuspeje, odísť.

Valášek ďalej tvrdí, že už dlhšie má problém so spôsobom, akým vláda bojuje s pandmémiou. „Ľudia umierajú a strácajú dôveru, že vláda vie, čo robí, a že ich vie vyviesť z tejto krízy. Preto som otvorene povedal, že minister zdravotníctva by mal odísť a jeho miesto by mal prebrať profesionál. Lebo pre normálnu vládu by malo byť neprijateľné, že rok od začiatku pandémie minister nemá poriadne rozchodené tak základné veci ako trasovanie nakazených."

Namiesto vyvodenia zodpovednosti a nápravy sa podľa neho premiér uprel na zháňanie neoverenej ruskej vakcíny. „Krok, ktorý popri riziku podkopania dôvery občanov v proces očkovania predstavuje ešte aj pľuvanec našim európskym partnerom," píše Valášek s tým, že krajiny ako Nemecko či Rakúsko sa z úcty k zdraviu vlastných občanov a spoločnej európskej dohode rozhodli neurobiť tak bez súhlasu Európskej liekovej agentúry. „Nie preto, že si myslia, že vakcína je alebo nie je bezpečná – ale preto, lebo my dnes nevieme, či je. Iba Maďarsko, a teraz aj Slovensko, vstúpili do tejto siene hanby."

„Igora Matoviča zastaviť nemôžem, ale viem mu zabrániť konať v mojom mene," dodáva Valášek. „Preto dnes vystupujem z vládnej koalície a vzdávam sa postu predsedu Výboru NR SR pre európske záležitosti. A idem všetkými svojimi silami pomáhať budovať zodpovednú, odbornú a európsku alternatívu tejto vláde, ktorá zabudla na hodnoty, pre ktoré ju ľudia zvolili."

Valášek je druhým poslancom strany Za ľudí, ktorý sa pre nespokojnosť s vládnutím súčasnej vlády rozhodol odísť zo strany a vládnej koalície. Pred dvomi týždňami tak urobil poslanec Miroslav Kollár.

Čítajte tiež

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Podpredseda Smeru Ľuboš Blaha nedôveruje informácii o možnom zapojení ruských tajných služieb do výbuchu muničného skladu. „Skôr si myslím, že by sme mali byť oveľa opatrnejší vo vzťahu k Rusku. Ukázať, že chceme dialóg, že chceme mier,“ povedal v nedeľnej diskusnej relácii O 5 minút 12. Pýta sa, či nejde o spravodajskú hru a vytváranie zámienky na útok. (tasr)

pred 3 hodinami

Premiér Eduard Heger vyhlásil, že český premiér Andrej Babiš má jeho plnú podporu za rozhodnutie vyhostiť 18 ruských diplomatov.

pred 4 hodinami

Odhalenia činnosti ruských agentov v Česku podľa ministra zahraničia Ivana Korčoka „potvrdzujú dlhodobé zistenia našich spravodajských služieb, že aj naše krajiny sú cieľom operácií zameraných proti ich bezpečnosti a stabilite“. Uviedol to na sociálnej sieti.