Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
30. november 2020, 10:49

Nový šéf Generálnej prokuratúry

Voľba kandidáta sa presúva na štvrtok

Voľba kandidáta sa presúva na štvrtok

FOTO TASR – Jaroslav Novák

Koalícia stále hľadá dohodu na jednom mene.

Podľa informácií Postoja sa voľba generálneho prokurátora presúva na štvrtok. „Momentálne sa v koalícii stále hľadá zhoda na jednom mene na post generálneho prokurátora. Aj z toho dôvodu sa dohodlo odloženie hlasovania v Národnej rade na štvrtok,“ potvrdil pre denník Postoj hovorca SaS Ondrej Šprlák.

Poslanci mali voliť šéfa prokuratúry tento utorok. Pôvodne bola voľba naplánovaná už na minulý týždeň.

Portál Aktuality.sk informuje, že dohodu neprinieslo ani nočné rokovanie koaličných lídrov, ktoré trvalo približne šesť hodín. Ako ďalej píše odvolávajúc sa na dobre informované zdroje, stanoviská sa síce v niektorých prípadoch priblížili, no pri iných menách si ich vládne zoskupenia navzájom skôr zatiaľ blokujú. „Jedného z favoritov má v očiach minimálne dvoch koaličných strán diskvalifikovať údajné rokovanie so šéfom Hlasu-SD Petrom Pellegrinim,“ informujú Aktuality.sk

Predsedníčka klubu Za ľudí Jana Žitňanská podľa TASR uviedla, že odložením hlasovania sa budú zaoberať na večernej koaličnej rade. Predsedovia poslaneckých klubov OĽANO Michal Šipoš a Sme rodina Peter Pčolinský tvrdia, že sa majú večer dohodnúť o ďalšom postupe.

Premiér Igor Matovič vo včerajšej relácii TV Markíza Na telo uviedol, že k voľbe generálneho prokurátora by malo prísť až po dohode v koalícii. Zdôvodnil to aj tým, že podľa jeho informácií niektorá z koaličných strán rokovala o kandidátoch s opozíciou.

Musíme sa dohodnúť, tvrdí Šeliga

Koalícia má povinnosť sa dohodnúť na jednom kandidátovi na generálneho prokurátora. Podpredseda parlamentu a Za ľudí Juraj Šeliga to povedal v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12. Nepáči sa mu princíp zelenej karty pre poslancov.

Inzercia

Podpredseda Smeru-SD a poslanec Richard Takáč povedal, že ak sa v prvom kole nepodarí kandidáta zvoliť, Smer-SD si možno na klub zavolá dvoch uchádzačov, ktorí postúpia do opakovanej voľby.

Keďže za niektoré zákony hlasuje aj opozícia, je podľa Šeligu v poriadku, ak by za koaličného kandidáta hlasovala aj opozícia. Bolo by však podľa neho nešťastné, ak by sa koalícia nedohodla a niekto z koalície by šiel rokovať s opozíciou. „Mne sa nepáči prístup zelenej karty. Máme sedem kvalitných kandidátov,“ povedal Šeliga.

V Za ľudí si podľa neho zostavili poradie uchádzačov, traja, respektíve štyria, sú pre nich prijateľní. Mená nekonkretizoval. Tvrdé verejné vypočutie bolo podľa neho potrebné. Hoci sa šéfom prokurátorov stane len jeden z nich, ďalší môžu byť námestníkmi alebo v iných vysokých funkciách, preto bolo potrebné ich preveriť.

O post generálneho prokurátora má záujem sedem uchádzačov. Sú nimi Jozef Čentéš, prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Hrivnák, Tomáš Honz, Ján Šanta a Maroš Žilinka, prokurátor Krajskej prokuratúry v Banskej Bystrici Rastislav Remeta a sudca Najvyššieho súdu Juraj Kliment. Všetci prešli verejným vypočutím v ústavnoprávnom výbore.

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami

"Môžeme s čistým svedomím povedať, že pandémia nám zobrala desať rokov. Je však pravdepodobné, že to bude viac. To už je na výrazné zamyslenie. Je to tiež následkom falošného optimizmu a bagatelizácie, ktorú šírili aj niektorí lekári či renomovaní odborníci," hovorí v rozhovore patológ Michal Palkovič. Okrem iného tiež vysvetľuje, na základe čoho sa zistilo, že naša liečba ochorenia Coivd-19 funguje.

pred 10 hodinami