Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. november 2020, 15:17

Voľba generálneho prokurátora

Ak sa niektorá strana dohodne s opozíciou a zvolí prokurátora, OĽANO odíde

Ak sa niektorá strana dohodne s opozíciou a zvolí prokurátora, OĽANO odíde

Premiér Igor Matovič. Foto - TASR/Martin Baumann

Povedal to premiér Igor Matovič. O ktoré strany má ísť, neupresnil.

Ak by sa niektorá vládna strana dohodla s opozíciou a zvolili by v parlamente kandidáta na generálneho prokurátora, OĽANO by vystúpilo z koalície.

Pripustil to premiér Igor Matovič v reakcii na otázky, čo by hnutie urobilo, ak by kandidát prešiel s podporou časti opozície.

„Ešte pred vypočúvaním sa mi dostalo do uší, že niektoré strany spravili dohodu s mafiou či jednou, alebo druhou, ak by sa niečo také stalo, OĽANO vystúpi z koalície a je koniec,“ povedal Matovič.

O ktoré strany má ísť, predseda vlády nepovedal.

Remišová aj Kollár chcú dohodu

Koalícia sa zatiaľ nedohodla na tom, koho by volila za kandidáta na generálneho prokurátora. Šéfka Za ľudí Veronika Remišová by chcela, aby sa koalícia dohodla na jednom mene.

Tvrdí, že jej strana v prípade voľby generálneho prokurátora nikdy nekomunikovala a nebude komunikovať s opozíciou. „Jej predstavitelia sú zodpovední za pokrivenú spravodlivosť na Slovensku,“ zdôraznila Remišová. Avizovala zároveň, že jej strana požiadala pred samotnou voľbou o mimoriadnu koaličnú radu.

„Naším cieľom je dohoda všetkých koaličných partnerov, ktorú predstavíme po vypočutí kandidátov na generálneho prokurátora,“ povedala. Malo by ísť o úzky výber najlepších z nich.

Šéfom prokurátorov by podľa jej slov mal byť morálne čistý človek, ktorý chce robiť zmeny aj vnútri generálnej prokuratúry.

Remišová zároveň tvrdí, že nikto nechce, aby generálneho prokurátora zvolila opozícia, „ktorá má za sebou obrovské kauzy, ktoré roky špičky vedenia polície aj špeciálny prokurátor mali kryť“. Ako dodala, strana Za ľudí sa chce rozhodovať podľa presných kritérií, k tejto téme budú mať i predsedníctvo.

„Zhodneme sa na tom, že voľba generálneho prokurátora je najdôležitejšia voľba tohto volebného obdobia tak pre koalíciu, ale aj pre opozíciu,“ povedala šéfka Za ľudí. „Nasledujúce dni môžu byť obrovské tlaky a urobíme všetko pre to, aby sme sa v rámci koalície dohodli,“ povedala Remišová.

Podpredseda Za ľudí a parlamentu Juraj Šeliga potvrdil indície, že niektorí kandidáti chodili pýtať podporu k rôznym politickým stranám aj k opozícii. „Považujem za nepredstaviteľné, aby táto vládna koalícia nesplnila svoj predvolebný záväzok a nezvolila generálneho prokurátora,“ skonštatoval.

Inzercia

„Ak sa ukáže, že niektoré politické strany rokovali s opozíciou a že sa s ňou spojili na podpore kandidáta, pre mňa je to takisto dôvod na koniec tejto koalície,“ vyhlásil s tým, že šéf prokurátorov je pre neho jednou z najsilnejších osôb v krajine, ktorá môže kohokoľvek kedykoľvek prepustiť z väzby.

„Ak by ktokoľvek z koalície rokoval s opozíciou, nech radšej z nej odíde,“ dodal.

Koalícia má podľa Šeligu povinnosť zvoliť kandidáta už v prvom kole. Všetci kandidáti sú podľa neho mimoriadne kvalitní. Ak však koalícia potrebuje čas, pripúšťa, že voľba by sa mohla presunúť.


Lídri koaličných strán. Foto - TASR/Pavel Neubauer

Aj líder Sme rodina Boris Kollár verí, že v koalícii bude dohoda na spoločnom kandidátovi. Zároveň však odkazuje, že jeho hnutie sa vydierať nenechá.

Uviedol to pre TASR v reakcii na vyjadrenie premiéra 

„Pevne verím, že sa dohodneme na spoločnom kandidátovi s OĽANO, prípadne s ďalšími koaličnými partnermi. Cez to všetko chcem jasne povedať, že sa vydierať nedáme,“ vyhlásil Kollár.

Poslanec za SaS a podpredseda ústavnoprávneho výboru Alojz Baránik vylučuje akékoľvek dohody SaS s opozíciou, navyše v takej kľúčovej veci, akou je voľba generálneho prokurátora. Uviedol to pre TASR s tým, že SaS trvá na stanovisku, že z koalície nevystúpi.

„Absolútne vylučujem, že by sme robili akékoľvek dohody s opozíciou, ešte k tomu v takej kľúčovej veci. Držíme sa prísne toho, že s opozíciou sa nevyjednáva,“ povedal Baránik pre TASR.

„Predstava, že by som ja alebo moji kolegovia z SaS hlasovali za kohokoľvek, o ktorom si nemyslíme, že je najlepší kandidát, je pre mňa nemysliteľná. Rovnako, ako je predstava, že by za takého kandidáta hlasovala opozícia,“ dodal na sociálnej sieti.

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami

"Môžeme s čistým svedomím povedať, že pandémia nám zobrala desať rokov. Je však pravdepodobné, že to bude viac. To už je na výrazné zamyslenie. Je to tiež následkom falošného optimizmu a bagatelizácie, ktorú šírili aj niektorí lekári či renomovaní odborníci," hovorí v rozhovore patológ Michal Palkovič. Okrem iného tiež vysvetľuje, na základe čoho sa zistilo, že naša liečba ochorenia Coivd-19 funguje.

pred 9 hodinami