Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
26. júl 2020, 07:01

Muža vypočúvaného po požiari katedrály v Nantes obvinili

Muža vypočúvaného po požiari katedrály v Nantes obvinili

Foto - TASR/AP

Dobrovoľného pomocníka podozrivého zo založenia požiaru v gotickej katedrále vo francúzskom meste Nantes v sobotu znova zadržali. Následne voči nemu v noci na nedeľu vzniesli obvinenia a umiestnili ho do vyšetrovacej väzby, oznámila miestna prokuratúra.

Muža, ktorého už polícia minulý víkend vypočúvala a prepustila, obvinili z "ničenia a poškodenia ohňom" v prípade požiaru katedrály, vyplýva z oznámenia, o ktorom informovala agentúra AFP.

Požiar v historickej budove vypukol v sobotu 18. júla ráno, niekoľko hodín po tom, ako dobrovoľník pracujúci pre nanteskú diecézu v piatok večer uzamkol katedrálu na noc.

Prokuratúra po požiari, ktorý podľa nej zjavne vypukol na troch rôznych miestach v chráme, začala vyšetrovanie podpaľačstva.

Zmieneného muža, 39-ročného občana Rwandy, zadržali na vypočúvanie už minulý víkend, neskôr ho však prepustili. Jeho právny zástupca vtedy povedal, že jeho mandanta nič priamo nespája s požiarom.

Po nových zisteniach z vyšetrovania však tohto muža v sobotu opätovne zadržali a neskôr predviedli pred sudcu v Nantes, uviedol prokurátor Pierre Sennes.

Inzercia

Podľa vyhlásenia prokurátora laboratórne testy ukázali, že požiar v chráme bol pravdepodobne výsledkom trestného činu. Prvé poznatky vyšetrovateľov nepoukazujú na žiadne známky násilného vniknutia do budovy, informovala agentúra DPA.

V Katedrále svätého Petra a svätého Pavla v západofrancúzskom Nantes, ktorej výstavba v gotickom štýle sa začala v 15. storočí, požiar zničil organ z roku 1621, ktorý prežil aj francúzsku revolúciu a bombardovanie počas druhej svetovej vojny. Zničené boli aj cenné artefakty a maľby, ako aj vitrážové okná, ktoré obsahovali časti skla zo 16. storočia.

Katedrálu v Nantes zasiahol rozsiahly požiar naposledy v roku 1972, keď zničil jej strechu. Opravy trvali viac ako 13 rokov.

Vlani v apríli požiar zdevastoval katedrálu Notre-Dame v Paríži. Zničená bola strecha celej hlavnej lode a niektoré stredoveké okenné vitráže, poškodili sa aj vnútorné časti chrámu.

Dnes treba vedieť

pred 8 minútami

Rusi v roku 2017 v rámci pomoci na dosiahnutie samostatnosti ponúkli katalánskym separatistickým lídrom 10-tisíc vojakov a splatenie celého regionálneho dlhu. Podľa španielskeho denníka elPeriódico to tvrdí sudca, ktorý skúma údajné nezákonné použitie verejných zdrojov na financovanie separatistického hnutia. Túto pomoc však Katalánci podľa sudcu nakoniec odmietli.

pred 38 minútami

Juraj Šeliga zo strany Za ľudí tvrdí, že teraz nie je čas na špekulácie, dohady alebo politické súboje. „Hľadajme prosím cestu ako bojovať s pandémiou a zároveň upokojiť spoločnosť už v beztak napätej situácii. Aspoň teraz skúsme ťahať všetci za jeden povraz," píše na Facebooku.

Teraz nie je čas na špekulácie, dohady alebo politické súboje. Zajtra má začať celoplošné testovanie, preto všetci...

Uverejnil používateľ Juraj Šeliga - Za ľudí Piatok 30. októbra 2020
pred 52 minútami

„Ukazuje sa, že bolo od začiatku chybou nezahrnúť do takýchto rozsiahlych plánov prezidentku a vrchnú veliteľku Ozbrojených síl Zuzanu Čaputovú. Avšak pár hodín pred spustením akcie môžu byť akokoľvek dobre mienené rady aj kontraproduktívne. Vláda prijala mimoriadne ťažké rozhodnutie a v súčasnosti stojí pred logisticky extrémne ťažkou úlohou," uviedol Richard Sulík s tým, že v tejto chvíli musia všetci ťahať za jeden koniec povrazu.

pred hodinou

O väzbe pre bývalú podpredsedníčku Najvyššieho súdu Jarmilu Urbancovú, bývalého predsedu Okresného súdu Bratislava III Davida Lindtnera a podnikateľa Zoroslava Kollára bude Špecializovaný trestný súd rozhodovať v sobotu od 8.00 h. Všetkých troch zadržala NAKA v stredu v rámci akcie Víchrica.

pred hodinou

Na následky nákazy koronavírusom zomrel v piatok ráno vo veku 82 rokov biskup Amfilohije Radovič, hlava srbskej pravoslávnej cirkvi v Čiernej Hore. Nákaza vírusom u biskupa prerástla do zápalu pľúc, ktorému podľahol v piatok o 08.20 h. Jeho stav sa prudko zhoršil vo štvrtok, keď sa mu výrazne sťažilo dýchanie a pociťoval bolesti v hrudníku, informovali jeho lekári.

pred hodinou

Jednou z troch obetí útoku nožom vo francúzskom meste Nice bola žena brazílskej národnosti. Štyridsaťštyriročnú matku troch detí žijúcu vo Francúzsku útočník bodol vo vnútri miestneho kostola Baziliky Matky Božej. Podarilo sa jej utiecť a skryť sa v neďalekom bare, neskôr však zraneniam podľahla.

Inzercia

Inzercia