Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Cirkev Dnes treba vedieť
15. jún 2020, 08:27

Vatikán

Za pápežského ceremoniára bol menovaný slovenský kňaz Ľubomír Welnitz

Za pápežského ceremoniára bol menovaný slovenský kňaz Ľubomír Welnitz

Ľubomír Welnitz počas slávenia sv. omše v Pápežskom slovenskom kolégiu sv. Cyrila a Metoda v Ríme. Foto - kolegiumrim.kbs.sk

Medzi pápežských ceremoniárov už viac rokov patrí aj ďalší slovenský kňaz Ján Dubina.

Slovenský kňaz pôsobiaci v Ríme Ľubomír Welnitz bol menovaný za pápežského ceremoniára. Menovanie oznámilo Tlačové stredisko Svätej stolice.

Ľubomír Welnitz, člen klerického združenia Dielo Ježiša Veľkňaza, je oficiálom Apoštolskej penitenciárie a osobným sekretárom jej prefekta kardinála Maura Piacenzu. Má 43 rokov a kňazstvo prijal v roku 2003. Doktorát z kánonického práva získal na Pápežskej univerzite sv. Tomáša Akvinského v Ríme.

Monsignor Welnitz sa začlení do skupiny pápežských ceremoniárov, na ktorých čele je majster pápežských liturgických slávení Guido Marini. S tímom ceremoniárov už Welnitz spolupracoval aj v minulosti a jeho tvár je známa z televíznych prenosov z liturgických slávení vo Vatikáne.

Medzi pápežskými ceremoniármi je už viac rokov aj ďalší slovenský kňaz Ján Dubina. Ďalšími ceremoniármi sú Pier Enrico Stefanetti, Diego Giovanni Ravelli, Marco Agostini, Massimiliano Matteo Boiardi, Vincenzo Peroni a Krzysztof Marcjanowicz.

Dielo Ježiša Veľkňaza (Opus J.S.S.) je medzinárodné verejné klerické združenie pápežského práva, duchovne prepojené so ženským rehoľným spoločenstvom Rodina Panny Márie. Obe majú korene v laickom hnutí Pro fratribus, založenom v roku 1968 biskupom Pavlom M. Hnilicom.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 4 hodinami

Komplexnú novelu zákona o vysokých školách chce ministerstvo školstva predstaviť v prvej polovici budúceho roka. V diskusnej relácii TA3 V Politike to uviedol minister školstva Branislav Gröhling. Ak zákon prejde, platiť bude od 1. januára 2021.

pred 5 hodinami

Futbalisti Parmy v základnej zostave so slovenským reprezentantom Jurajom Kuckom prehrali v 1. kole talianskej Serie A s Neapolom 0:2. O triumfe hostí rozhodli v druhom polčase Dries Mertens s Lorenzom Insignem. Kucka odohral celý zápas a videl žltú kartu. Stredopoliar Neapola Stanislav Lobotka sa dostal na ihrisko v 88. minúte.

pred 5 hodinami

Polícia zadržala v Krompachoch (okres Spišská Nová Ves) medzinárodne hľadaného Chineye Whytg Nzedgu z Ghany, na ktorého sú vydané dva európske zatýkacie rozkazy. Hľadaný muž sa mal v Grécku dopustiť drogovej trestnej činnosti, za ktorú bol právoplatne odsúdený na osem rokov väzenia, doživotný trest mu hrozí v prípade dokázania viny za spoluúčasť na vražde.