Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. september 2015

Matovič: Odovzdal som materiály k manipulácii obstarávania, Fico hrá divadlo

Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič dnes odovzdá orgánom činným v trestnom konaní všetky materiály súvisiace s manipuláciou verejného obstarávania, ktoré podľa neho vykazujú výrazné znaky hodnovernosti. V tendroch má mať podľa neho prsty premiér Robert Fico a jemu blízki ľudia. "Dnes doručím štyri obálk...

Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič dnes odovzdá orgánom činným v trestnom konaní všetky materiály súvisiace s manipuláciou verejného obstarávania, ktoré podľa neho vykazujú výrazné znaky hodnovernosti. V tendroch má mať podľa neho prsty premiér Robert Fico a jemu blízki ľudia.

"Dnes doručím štyri obálky štyrom mužom. Policajnému prezidentovi Tiborovi Gašparovi, riaditeľovi SIS Jánovi Valkovi, generálnemu prokurátorovi Jaromírovi Čižnárovi a Dušanovi Kováčikovi, šéfovi Úradu špeciálnej prokuratúry," povedal. Verí, že ak im záleží na pravde, tak dnes večer si k tomu spoločne sadnú a "zajtra ráno vtrhne komando do Bonaparte". Matovič si je istý, že orgány činné v trestnom konaní dokážu vystopovať konkrétnych koncových užívateľov výhod, hoci na týchto postoch ide o premiérových známych.

Manipulácia pri verejnom obstarávaní sa podľa Matoviča mala stať nasledovne: Nápad mal vzniknúť na Route 66. Mala sa vyhlásiť verejná súťaž, v ktorej mali byť nastavené podmienky na mieru. "Urobili ich tak, aby z osudia vypadol ten správny víťaz, ten v skutočnosti aj vypadol. Zároveň dohodli, že beneficientom toho, ktorý má z toho ten hlavný osoh, bude dodávateľ verejného víťaza, ktorého vidí verejnosť, ale nevidí dodávateľa. Odtiaľ tie peniaze mali končiť na Belize," povedal.

Z tejto machinácie mala byť podľa Matoviča "ryža v hodnote osem miliónov eur". Povedal, že ide iba o jednu z viacerých zákaziek, ktoré boli manipulované. Viac prezradiť nechcel, pretože by maril vyšetrovanie.

Líder OľaNO kritizoval aj potvrdenie premiéra, že na Belize nemá so svojou manželkou Svetlanou žiaden účet. Podľa neho je nespoľahlivé a na voličov hrá premiér divadlo. Informáciu v súvislosti s obvinením Fica a jeho manželky poskytla slovenským orgánom činným v trestnom konaní Financial Intelligence Unit (FIU) - finančná spravodajská jednotka v Belize. "Americké ministerstvo zahraničných vecí o tejto jednotke povedalo, že má nedostatočné vzdelanie na identifikovanie prípadov prania špinavých peňazí," informoval Matovič.

Inzercia

Ten tiež poukázal, že potvrdenie hovorí iba o tom, že premiér nie je oficiálne štatutárom alebo majiteľom firmy na Belize. "Ja som ale hovoril o schránkovej firme, v ktorej je skutočný vlastník skrytý," dodal.

Podľa informácií z Belize Fico a jeho manželka nemajú a ani v minulosti nemali žiadne osobné alebo podnikateľské účty alebo iné finančné produkty vedené vo finančných inštitúciách na Belize. Nie sú ani signatármi na žiadnych účtoch, ktorých majiteľmi sú právnické osoby na Belize. Nemajú ani účasť v žiadnych spoločnostiach s registrovaným sídlom na Belize a nie sú majitelia ani štatutári v takýchto spoločnostiach.

Podľa obvinení Matoviča si mal premiér s manželkou založiť schránkovú firmu a účet, na ktorom mal byť v júli 2015 zostatok približne 700 miliónov dolárov. Fico toto obvinenie odmietol a podal na Matoviča trestné oznámenie zo spáchania zločinu krivého obvinenia. Zaoberá sa ním prokurátor Krajskej prokuratúry v Bratislave a vo veci je činný aj prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry.

TASR

Odporúčame

Rehoľníčky si pripomenuli 65. výročie pokusu o ich likvidáciu

Rehoľníčky si pripomenuli 65. výročie pokusu o ich likvidáciu

Rehoľné sestry a ďalší pamätníci si v sobotu v Bratislave zaspomínali na to, ako komunisti pred 65 rokmi (august 1950) násilne vyviezli rehoľné sestry z kláštorov. Pred 65 rokmi sa komunisti pokúsili zničiť mužské a ženské rehole. Foto - TASR/Štefan Puškáš Pietna spomienka pri príležitosti 65. výro...

Putin vyzval na vytvorenie medzinárodnej koalície proti extrémizmu

Putin vyzval na vytvorenie medzinárodnej koalície proti extrémizmu

Ruský prezident Vladimir Putin vyzval dnes na vytvorenie medzinárodnej koalície proti extrémizmu a povedal, že sa o tejto iniciatíve rozprával s americkým prezidentom Barackom Obamom. Putin oznámil novinárom popri Východnom ekonomickom fóre (EEF) v ruskom meste Vladivostok, že o takejto koalícii už ...

Páchateľovi masakru v kostole v Charlestone hrozí trest smrti

Páchateľovi masakru v kostole v Charlestone hrozí trest smrti

Páchateľovi júnového masakru v černošskom kostole v americkom Charlestone hrozí trest smrti. Vyplýva to zo žiadosti, ktorú vo štvrtok podala prokurátorka amerického štátu Južná Karolína, napísala v noci nadnes agentúra AP. Prokuratúra žiadosť o vynesenie trestu smrti odôvodňuje tým, že pri incidente...