Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. 05. 2020, 06:33

Donald Trump žiada otvorenie chrámov

Donald Trump žiada otvorenie chrámov

Americký prezident Donald Trump si skúša ochranný štít počas prehliadky v závode automobilky Ford v meste Ypsilanti v americkom štáte Michigan. FOTO TASR/AP

Americký prezident vyzval guvernérov jednotlivých štátov, aby od víkendu povolili znovuotvorenie kostolov a modlitební aj napriek ohrozeniu nákazou koronavírusom SARS-CoV-2.

"Miesta určené na modlitby ako kostoly, synagógy a mešity dnes určujem za nevyhnuté miesta, ktoré poskytujú nevyhnutné služby," povedal Trump počas narýchlo zorganizovanej tlačovej konferencie v Bielom dome. Dodal, že ak guvernéri jeho žiadosti nevyhovejú, bude ich musieť "prebiť". Podľa agentúry AP však nie je jasné, aké kompetencie chce na to použiť.

Niektorí guvernéri podľa prezidenta označili obchody s alkoholom a kliník vykonávajúce interrupcie za nevyhnutné, kostoly však nie. "To nie je správne. Napravím túto krivdu a označujem modlitebne za nevyhnutné", povedal prezident.

Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) pred týždňom pripravilo návrh opatrení na znovuotvorenie kostolov a ďalších modlitební. Opatrenia zahŕňali udržiavanie rozstupov medzi veriacimi a obmedzenie počtu ľudí. Zavedenie týchto opatrení však bolo posunuté o viac ako mesiac, až kým Trump vo štvrtok neočakávane zmenil prístup.

Koordinátorka pracovnej skupiny Bieleho domu pre koronavírus Dr. Deborah Birxová a hovorkyňa Bieleho domu Kayleigh McEnanyová neskôr na tlačovej konferencii podľa stanice CNN upozornili, že znovuotvorenie závisí od zváženia guvernérov a vedúcich náboženských predstaviteľov.

Odporúčame

Španielsko hlási 56 nových úmrtí

Koronavírus

Španielsko hlási 56 nových úmrtí

Tamojší popredný epidemiológ Fernando Simón tvrdí, že krajina je už „veľmi blízko“ k tomu, aby mohla epidémiu považovať za skončenú. „Mohli by sme byť veľmi blízko k tomu, že úroveň (nákazy) vírusom bude prakticky nezistiteľná,“ povedal.