Iniciatíva Kresťania proti nenávisti varuje pred Kotlebom a Harabinom

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Iniciatíva Kresťania proti nenávisti varuje pred Kotlebom a Harabinom

Predseda ĽSNS Marian Kotleba počas tlačovej konferencie po rokovaní s lídrom mimoparlamentnej strany Vlasť Štefanom Harabinom v novembri 2019. Foto – TASR/Jaroslav Novák

Spoločné vyhlásenie podpísali spisovateľ Daniel Hevier, bývalí politici František Mikloško a Vladimír Palko, herec Štefan Bučko, saleziánske združenie Domka a mnohí ďalší.

Viaceré organizácie a osobnosti, ktoré odmietajú politické zneužívanie kresťanskej viery, sa spojili do iniciatívy Kresťania proti nenávisti. „Aj keď máme v tomto zmysle výhrady voči viacerým politikom, zvlášť kriticky vnímame strany Kotlebovci – ĽSNS a Vlasť Štefana Harabina,“ hovoria zástupcovia iniciatívy v spoločnom vyhlásení.

Kritizujú aj skupiny útočiace na kresťanské hodnoty

Kresťania proti nenávisti je občianska iniciatíva veriacich, ktorí odmietajú zneužívanie kresťanstva politickými stranami. Najmä predstavitelia strán ĽSNS a Vlasť sa podľa členov iniciatívy radi skrývajú za kresťanské symboly a témy, avšak svojou rétorikou sú z veľkej miery zodpovední za nárast nenávisti v spoločnosti.

„Sme presvedčení, že rozsievanie strachu a nenávisti je v príkrom rozpore s kresťanstvom – vierou postavenou na nádeji a láske,“ znie v memorande. Medzi veriacimi, ktorí vyhlásenie podpísali, je napríklad spisovateľ Daniel Hevier, bývalí politici František Mikloško a Vladimír Palko, herec Štefan Bučko, saleziánske združenie Domka a mnohí ďalší.

Organizátori iniciatívy však na druhej strane rozumejú strachu mnohých veriacich z ohrozenia kresťanských hodnôt na Slovensku. Ohradzujú sa preto voči tým skupinám, ktoré útočia na kresťanské postoje bez snahy o ich toleranciu.

„Zdôrazňujeme, že obhajobu kresťanských postojov v rôznych spoločenských otázkach považujeme za legitímnu, a ako kresťania a občania si vyhradzujeme právo presadzovať ich demokratickými prostriedkami. Demokracia pre nás totiž znamená hľadanie najlepších riešení pre spoločnosť v pokojnom dialógu,“ píše sa vo vyhlásení.

V závere vyzývajú veriacich, aby sa pri nastávajúcich voľbách „nenechali pomýliť zdanlivo kresťanskou rétorikou, ale zverili svoj hlas tým politikom demokratických strán, ktorí skutočné kresťanské hodnoty obhajujú a presadzujú dlhodobo“.

Organizátori kampane vyzývajú aj ďalších podobne zmýšľajúcich veriacich, aby podporili toto vyhlásenie svojím podpisom v rámci online petície dostupnej na stránke www.krestaniaprotinenavisti.sk.

S vlastným memorandom prišlo aj FKI

S podobnou aktivitou prišlo pred niekoľkými dňami aj Fórum kresťanských inštitúcií (FKI), ktoré v memorande Pokoj a dialóg pre Slovensko poukazuje na dva prúdy nevraživosti, „na jednej strane výsmech z kresťanských hodnôt a ich spájanie s extrémom a na strane druhej šírenie neznášanlivosti akoby v mene kresťanstva“.

Platforma, ktorá združuje viac ako 60 kresťanských organizácií, vyzýva k vzájomnému rešpektu a kultivovanému dialógu. „Každým, aj nepatrným činom alebo slovom meníme charakter našej spoločnosti. Môže sa to týkať rozhovoru s kolegom v práci či diskusie na sociálnych sieťach. Začať musíme dnes, každý od seba,“ apeluje FKI.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo