Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. december 2019, 11:29

Návrh SNS o lepšej informovanosti žien pred potratom neprešiel

Návrh SNS o lepšej informovanosti žien pred potratom neprešiel

Foto - TASR/Martin Baumann

Na schválenie návrhu chýbali štyri hlasy.

aktualizujeme

Parlament neschválil návrh SNS o zvýšení informovanosti žien, ktoré sa rozhodujú o podstúpení potratu. Lekári nebudú mať povinnosť ukázať žene pred potratom obrazový záznam so sonografického vyšetrenia.

Zo 124 prítomných poslancov hlasovalo za 59, proti bolo 24 poslancov a zdržalo sa 40 z nich.

V pozmeňujúcom návrhu SNS upustila od zámeru, aby boli "tabletky po" viazané na lekársky predpis. Rovnako sa vypustila aj povinnosť informovať otca o tehotenstve a existencii dieťaťa.

Novela zákona od poslankýň SNS Evy Smolíkovej, Magdalény Kuciaňovej a Evy Antošovej mala za cieľ zlepšiť informovanosť žien pred potratmi a zakázať reklamy umelého prerušenia tehotenstva s hrozbou sankcií.

Novelou zákona malo byť vyhotovenie obrazového záznamu zo sonografického vyšetrenia povinne zakotvené medzi informáciami poskytovanými pri umelom prerušení tehotenstva. Predkladateľky tak chceli docieliť, aby ženy mali možnosť vidieť obraz embrya alebo plodu.

Rovnako chceli posunúť lehotu na vykonanie umelého prerušenia tehotenstva na 96 hodín od odoslania hlásenia o poskytnutí informácií žene. Priamo do zákona navrhovali vložiť rozšírený vzor písomného poučenia pre ženy. Chceli tiež, aby bol lekár povinný okrem rizík informovať ženu aj o výške materského, rodičovského a ďalších príspevkoch.

Právnou úpravou mali poslankyne v úmysle zaviesť okrem iného aj nárok na vyplácanie nemocenského pre ženu, ktorá by požiadala o utajenie svojej osoby v súvislosti s pôrodom. Vyplácaný mal byť od 21. týždňa tehotenstva, teda už vtedy, keď na žene vidieť prvé znaky tehotenstva.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami

Andrej Babiš skritizoval vo svojom prejave na Valnom zhromaždení OSN Svetovú zdravotnícku organizáciu a zároveň vyzval na reformu OSN. Zdravotnícka agentúra OSN podľa Babišových slov pandémiu nezvládla, pretože dostatočne nereagovala na prepuknutie nákazy v čínskom Wuchane. „Zmätočné odporúčanie WHO ohľadom nosenia rúšok je len jedným z príkladov spornej úlohy WHO v posledných mesiacoch,“ povedal Babiš.

pred 10 hodinami

Novou výkonnou riaditeľkou Slovenského národného strediska pre ľudské práva sa stala sociologička a odborníčka na rodovú rovnosť Silvia Porubänová. Do funkcie ju v piatok zvolila správna rada strediska. 

pred 12 hodinami

Zatiaľ nemáme finálnu verziu opatrení, v pondelok bude zasadať krízový štáb. Pravdepodobne nastanú zmeny v nosení rúšok na školách, no pribudnú aj opatrenia v rámci hromadných podujatí,“ povedal hlavný hygienik Ján Mikas po zasadnutí Pandemickej komisie.