Návrh SNS o lepšej informovanosti žien pred potratom neprešiel

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Návrh SNS o lepšej informovanosti žien pred potratom neprešiel

Foto - TASR/Martin Baumann

Na schválenie návrhu chýbali štyri hlasy.

aktualizujeme

Parlament neschválil návrh SNS o zvýšení informovanosti žien, ktoré sa rozhodujú o podstúpení potratu. Lekári nebudú mať povinnosť ukázať žene pred potratom obrazový záznam so sonografického vyšetrenia.

Zo 124 prítomných poslancov hlasovalo za 59, proti bolo 24 poslancov a zdržalo sa 40 z nich.

V pozmeňujúcom návrhu SNS upustila od zámeru, aby boli "tabletky po" viazané na lekársky predpis. Rovnako sa vypustila aj povinnosť informovať otca o tehotenstve a existencii dieťaťa.

Novela zákona od poslankýň SNS Evy Smolíkovej, Magdalény Kuciaňovej a Evy Antošovej mala za cieľ zlepšiť informovanosť žien pred potratmi a zakázať reklamy umelého prerušenia tehotenstva s hrozbou sankcií.

Novelou zákona malo byť vyhotovenie obrazového záznamu zo sonografického vyšetrenia povinne zakotvené medzi informáciami poskytovanými pri umelom prerušení tehotenstva. Predkladateľky tak chceli docieliť, aby ženy mali možnosť vidieť obraz embrya alebo plodu.

Rovnako chceli posunúť lehotu na vykonanie umelého prerušenia tehotenstva na 96 hodín od odoslania hlásenia o poskytnutí informácií žene. Priamo do zákona navrhovali vložiť rozšírený vzor písomného poučenia pre ženy. Chceli tiež, aby bol lekár povinný okrem rizík informovať ženu aj o výške materského, rodičovského a ďalších príspevkoch.

Právnou úpravou mali poslankyne v úmysle zaviesť okrem iného aj nárok na vyplácanie nemocenského pre ženu, ktorá by požiadala o utajenie svojej osoby v súvislosti s pôrodom. Vyplácaný mal byť od 21. týždňa tehotenstva, teda už vtedy, keď na žene vidieť prvé znaky tehotenstva.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo