Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. novembec 2019, 12:51

Vysokopostaveného člena gangu sátorovcov odsúdili na 25 rokov

Vysokopostaveného člena gangu sátorovcov odsúdili na 25 rokov

Odsúdený František Zákala počas pojednávania v roku 2008. Foto - TASR/Dušan Hein

Najvyšší súd odsúdil Františka Zákala na úhrnný trest 25 rokov odňatia slobody. Zrušil tak predchádzajúci rozsudok Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, ktorý ho odsúdil na 23 rokov.

Vysokopostaveného člena zločineckého gangu sátorovcov Františka Zakála odsúdil Najvyšší súd SR (NS SR) na úhrnný trest 25 rokov odňatia slobody. NS SR tak zrušil marcový rozsudok Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku, ktorý ho odsúdil na 23 rokov. Utorkový verdikt je právoplatný.

Bude sedieť v ústave s maximálnym stupňom stráženia

Trest by si mal Zakál, ktorého uznal súd vinným zo štyroch skutkov - okrem iného z vraždy bosa skupiny Ľudovíta Sátora, založenia zločineckej skupiny - odpykať v ústave s maximálnym stupňom stráženia. Zároveň mu bol uložený trojročný ochranný dohľad a trest prepadnutia majetku. NS SR teda zrušil pôvodný rozsudok ŠTS len čo sa týka výšky trestu a trestu prepadnutia majetku.

Vina Zakála bola podľa predsedníčky trojčlenného senátu NS SR jednoznačne dokázaná, podieľal sa na trestnej činnosti a v skupine pôsobil ako jej vysokopostavený člen, keď sa zaoberal najmä ekonomickou trestnou činnosťou. Nevyjadril ľútosť nad spáchaním svojich činov. Zakála na proces neeskortovali, dal súhlas advokátke na pojednávanie v neprítomnosti.

"Dnešným dňom bola ukončená vec sátorovci jedna. V tejto trestnej veci bolo celkovo deväť vrážd. Dnešným rozhodnutím súdu sa vyhovelo môjmu odvolaniu a sprísnil sa trest odsúdenému Zakálovi. Chcel by som podotknúť, že zločinecká skupina sátorovci pôsobila neohrozene a napriek tomu, že na ich šéfa Sátora boli vydané viaceré zatykače, tak sa bežne pohyboval po Slovensku, bol videný v reštauráciách, chodil na rodinné dovolenky či už na Slovensku alebo v zahraničí," uviedol po vynesení verdiktu prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).

Podľa jeho slov to mohlo byť len "vďaka tomu, že sátorovci mali kúpených skorumpovaných policajtov na vysokých miestach. "Okrem odsúdeného Drevenáka aj ďalší riaditeľ protizločineckej jednotky západ Trnava bral úplatky až do ich zadržania do roku 2016. Táto vec je riešená za korupciu na ÚŠP, takže vďaka morálnemu zlyhaniu vedúcich predstaviteľov polície mohli takto neohrozene pôsobiť aj zabíjať ľudí na Slovensku," zdôraznil dozorový prokurátor.

Prokurátor ÚŠP navrhoval v záverečnom návrhu, aby NS SR zrušil marcový verdikt ŠTS a sám NS SR mu uložil trest odňatia slobody na 25 rokov. Obhajkyňa Zakála zase uviedla, že konania mali vážne procesné pochybenia a navrhovala, aby sa rozsudok ŠTS zrušil a vrátil na opätovné prejednanie, alebo Zakála oslobodili spod obžaloby. Voči prvostupňovému marcovému rozsudku ŠTS sa odvolal prokurátor ÚŠP i obžalovaný Zakál.

Inzercia

Majú na svedomí brutálne popravy

Sátorovci pôsobili na južnom Slovensku a v Maďarsku od roku 1999 do roku 2010. Páchali násilnú a majetkovú trestnú činnosť, najmä vraždy, likvidovali aj členov konkurenčného gangu pápayovcov a tzv. biele kone.

Podľa prokurátora ÚŠP sátorovci v počte vrážd nemajú konkurenciu nielen na území Slovenska. Medzi najbrutálnejšie popravy, za ktoré boli súdení, patrí vražda "vlastného" Andreja Reisza, ktorého zastrelili v roku 2006 a následne jeho telo rozporciovali.

Rovnako brutálna bola aj vražda Sátora v roku 2010. Jeho kostrové pozostatky sa doteraz nenašli a rovnako ani zbraň. Sátorovo zakopané telo mali viackrát presúvať z miesta na miesto.

Medzi odsúdenými na 17 rokov je aj expolicajt a bývalý major Boris Drevenák, ktorý vinu popiera a stále je na úteku. Sátorovcom mal dopredu poskytovať informácie o úmysloch polície.

Dnes treba vedieť

pred 49 minútami

Predseda Smeru Robert Fico reaguje vo videu na kauzy posledných dní. Expremiér tvrdí, že neexistuje žiadny dôvod na väznenie bývalého predsedu Správy štátnych hmotných rezerv Kajetána Kičuru. Výpovede bývalého sudcu Vladimíra Sklenku označil Fico za ohováranie podľa politickej objednávky, podľa neho Sklenkova manželka preukázateľne prala špinavé peniaze.

Takto vyzerá rozvrat právneho štátu v podaní bláznivej vlády Igora Matoviča.

Takto vyzerá rozvrat právneho štátu v podaní bláznivej vlády Igora Matoviča.

Uverejnil používateľ Robert Fico Piatok 3. júla 2020
pred 56 minútami

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan odmietol kritiku za svoj návrh obnoviť štatút mešity v bývalom chráme Hagia Sofia. „Obvinenia namierené proti našej krajine v súvislosti so zmenou štatútu Hagie Sofie sú priamym útokom na naše právo na suverenitu,“ vyhlásil Erdogan. (TASR)

pred hodinou

Slovensko a Rakúsko majú aj napriek koronakríze veľmi dobré vzťahy, do budúcna chcú pokračovať v spolupráci, a to aj v súvislosti s prípadnou druhou vlnou. Zhodli sa na tom predseda Národnej rady Boris Kollár a šéf rakúskeho parlamentu Wolfgang Sobotka na piatkovom rokovaní vo Viedni. (TASR)

pred 3 hodinami

Rúška nebudú musieť nosiť od soboty už ani osoby s chronickými ochoreniami dýchacích ciest, s dychovou nedostatočnosťou a ľudia s kožnými ochoreniami tváre. Vyplýva to z opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR. Ostatné pravidlá nosenia rúšok sa nemenia. (TASR)