Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
24. september 2019, 14:57

Po Trumpovi sa do mladej aktivistky Thunbergovej pustil aj Macron

Po Trumpovi sa do mladej aktivistky Thunbergovej pustil aj Macron

Švédska aktivistka za ochranu klímy Greta Thunbergová. Foto – TASR/AP

Francúzsky prezident kritizoval švédsku aktivistku za príliš radikálne postoje.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron kritizoval v utorok 16-ročnú environmentálnu aktivistku Gretu Thunbergovú za jej príliš radikálne postoje.

Macron tak reagoval na vystúpenie mladej Švédky počas klimatického samitu OSN v New Yorku, v ktorom kritizovala a následne podala sťažnosť na Francúzsko a ďalšie štyri krajiny za ich nečinnosť v otázkach klimatickej zmeny. Informovala o tom agentúra DPA.

Thunbergová spolu s ďalšími 15 deťmi vyzvala v pondelok prostredníctvom oficiálnej sťažnosti Výbor OSN pre práva dieťaťa (CRC), aby sa uzniesol na tom, že Francúzsko, Nemecko, Argentína, Brazília a Turecko porušujú ich práva tým, že sa dostatočne nevenujú otázke redukcie emisií skleníkových plynov.

Inzercia

„Aktivisti by sa mali zamerať na tých, čo blokujú procesy,“ uviedol Macron pre rozhlasovú stanicu Europe 1 s tým, že podľa neho „francúzska a nemecká vláda nie sú tými, čo blokujú procesy“.

Prečítajte si
Klimatický samit sa skončil, Trump si robil posmešky z mladej aktivistky Zdieľať

Predmetných päť štátov bolo podľa právnickej firmy zastupujúcej Thunbergovú a ostatné deti zvolených preto, lebo sú najväčšími znečisťovateľmi spomedzi krajín, ktoré sa podpisom zaviazali dať CRC právo prijímať oficiálne sťažnosti od detí v súvislosti s porušovaním ich práv.

„Keď vidím, že ideme ukončiť všetky naše uhoľné operácie, ako aj to, že ukončujeme ťažbu uhľovodíkov... Nemyslím si, že toto je veľmi efektívny prístup. Ak máte veľmi radikálne postoje, môžete antagonizovať verejnosť,“ uviedol v reakcii na sťažnosť francúzsky prezident.

CRC, ktorý sa skladá z 18 nezávislých expertov na práva detí, rozhodne, či je sťažnosť oprávnená. Ak áno, pozbiera odpovede od krajín, ktorých sa sťažnosť týka, a následne im bude adresovať svoje odporúčania.

Dnes treba vedieť

pred 33 minútami

Prvá námestníčka generálneho prokurátora Viera Kováčiková trvá na stanovisku, že bývalá štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Monika Jankovská nespáchala skutky, ktoré sú jej kladené za vinu ako verejný činiteľ. Kováčiková zároveň pripomína, že toto stanovisko nemá dosah na konanie dozorovej prokurátorky v kauze Búrka. (TASR)

pred hodinou

Holandského cyklistu Fabia Jakobsena, ktorý mal pred týždňom hrozivý pád v úvodnej etape pretekov Okolo Poľska, by mali v stredu previezť z nemocnice v Sosnowci do rodnej krajiny. Jazdca tímu Deceuninck-Quickstep v piatok prebrali z kómy a jeho zdravotný stav sa každým dňom zlepšuje. (TASR)

pred hodinou

Ministri zahraničných vecí členských krajín Európskej únie sa v piatok zídu na mimoriadnom zasadnutí, aby posúdili situáciu v Bielorusku, v Libanone a vo východnom Stredomorí. Na mimoriadne zasadnutie Rady EÚ o kríze v Bielorusku vyzvali v utorok ministri zahraničných vecí Lotyšska, Estónska, Fínska a Poľska. Z Varšavy predtým prišiel aj apel na mimoriadny summit EÚ o Bielorusku. (TASR)

pred hodinou

V Litmanovej si počas uplynulého víkendu pripomenuli 30. výročie začiatku údajných zjavení Panny Márie. Ich pravosť je stále predmetom skúmania zo strany cirkvi. Prečítajte si archívny rozhovor s bývalým duchovným správcom pútnického miesta na hore Zvir Marcelom Pisiom, v ktorom hovorí aj o tom, že v Litmanovej sa zázraky nedejú na počkanie.

pred 2 hodinami

V Bielorusku zatkli niekoľko organizátorov protestov. V stredu, po tretej noci násilného zasahovania polície voči demonštrantom protestujúcim proti prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi. Jeden z organizátorov protestov, obyvateľ hlavného mesta Minsk, si prenajal izbu na 17. poschodí výškového Hotela Belarus a odtiaľ koordinoval akcie. Bieloruské úrady oznámili, že v prvú noc protestov po voľbách zadržali po celej krajine okolo 3000 protestujúcich. (TASR)

pred 2 hodinami

Lukáš Kyselica oficiálne končí vo funkcii štátneho tajomníka ministerstva vnútra. Návrh na jeho odvolanie schválila vláda. Kyselica sa rozhodol požiadať o uvoľnenie z funkcie štátneho tajomníka po zverejnení informácie, že počas volebnej kampane pred parlamentnými voľbami pôsobil vo Vojenskom spravodajstve. Po odchode z ministerstva sa plánuje vrátiť do Národnej rady ako poslanec. (TASR)