Zmeny v potratoch z dielne Smeru a SNS by mohli zahŕňať aj skrátenie lehoty

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zmeny v potratoch z dielne Smeru a SNS by mohli zahŕňať aj skrátenie lehoty

Ilustračné foto: TASR – František Iván

Podľa informácií Denníka N by základom zmeny mohlo byť skrátenie lehoty z 12 na osem či šesť týždňov.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Návrhy na sprísnenie potratovej legislatívy, ktoré pripravujú niektorí poslanci Smeru a SNS, by mohli zahŕňať aj skrátenie lehoty z 12 na približne osem či šesť týždňov. Informuje o tom Denník N. 

Ďalšou možnosťou by podľa informácií denníka mohlo byť obmedzenie interrupcií na obdobie 12 týždňov aj v prípade zdravotného poškodenia plodu. 

V súčasnosti sú potraty legálne do 12. týždňa, v prípade vážnych zdravotných dôvodov u matky alebo plodu nemajú interrupcie horný limit. 

Na legislatívnych návrhoch, ktoré ešte nemajú definitívnu podobu, pracujú hlavne poslanci Smeru Ján Podmanický a Juraj Blanár a tiež Tibor Bernaťák a Eva Smolíková z SNS. Smolíková Denníku N povedala, že podrobnosti zverejnia koncom augusta. 

Kým doteraz sa návrhmi zaoberala poslanecká komisia, ktorej súčasťou bola aj opozícia, podľa Smolíkovej to teraz „viac-menej pripravia koaličné strany“.

Poslankyňa SNS potvrdila aj to, že by zákon mohol ísť do parlamentu v období pol roka pred voľbami, keď už nebude platiť koaličná dohoda. Tá nedovoľuje predkladať návrhy, pokiaľ o nich nie je dohoda v celej koalícii. 

Návrhy by sa do parlamentu mohli dostať v septembri alebo v októbri, teda približne v období, keď sa bude v Bratislave konať Národný pochod za život. Naposledy sa na ňom zúčastnilo odhadom 50-tisíc ľudí.

Most ho nechce, SaS bude proti

Koaličná strana Most-Híd zákon meniť nechce.

"Most-Híd je zásadne proti účelovému nastoľovaniu takých tém, ktoré sú pre spoločnosť zvlášť citlivé. Aj vzhľadom na to, že počet interrupcií na Slovensku dlhodobo klesá, by sme uprednostnili korektnú celospoločenskú diskusiu pred predkladaním zákonných noriem v predvolebnom období," skonštatovala hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár.

Dodala, že počas kampane nemôže vzniknúť takáto celospoločensky akceptovaná norma, ktorá bude odrážať odbornú, právnu aj etickú rovinu tohto problému.

Proti tomu, aby koaličné strany pred voľbami otvorili zákon regulujúci interrupcie, sú aj poslanci opozičnej Slobody a Solidarity. 

„Je už historicky overené, že táto otázka vyvoláva spoločenský konflikt. Pripravované zmeny považujeme za perfídny pokus strán Smer-SD a SNS odvrátiť pozornosť občanov od korupcie, ktorú tieto strany dostali na úroveň bežných spoločenských noriem,“ uviedol predseda SaS Richard Sulík.

„Ak sa takáto novela dostane do parlamentu, poslanci SaS nepodporia nič, čo naruší súčasný status quo. Interrupcie sú na ústupe, podstupuje ich mizivé percento žien a nie sú pre normálnych ľudí témou," doplnila predsedníčka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo