Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. júl 2019, 08:52

Zmeny v potratoch z dielne Smeru a SNS by mohli zahŕňať aj skrátenie lehoty

Zmeny v potratoch z dielne Smeru a SNS by mohli zahŕňať aj skrátenie lehoty

Ilustračné foto: TASR – František Iván

Podľa informácií Denníka N by základom zmeny mohlo byť skrátenie lehoty z 12 na osem či šesť týždňov.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Návrhy na sprísnenie potratovej legislatívy, ktoré pripravujú niektorí poslanci Smeru a SNS, by mohli zahŕňať aj skrátenie lehoty z 12 na približne osem či šesť týždňov. Informuje o tom Denník N. 

Ďalšou možnosťou by podľa informácií denníka mohlo byť obmedzenie interrupcií na obdobie 12 týždňov aj v prípade zdravotného poškodenia plodu. 

V súčasnosti sú potraty legálne do 12. týždňa, v prípade vážnych zdravotných dôvodov u matky alebo plodu nemajú interrupcie horný limit. 

Na legislatívnych návrhoch, ktoré ešte nemajú definitívnu podobu, pracujú hlavne poslanci Smeru Ján Podmanický a Juraj Blanár a tiež Tibor Bernaťák a Eva Smolíková z SNS. Smolíková Denníku N povedala, že podrobnosti zverejnia koncom augusta. 

Kým doteraz sa návrhmi zaoberala poslanecká komisia, ktorej súčasťou bola aj opozícia, podľa Smolíkovej to teraz „viac-menej pripravia koaličné strany“.

Poslankyňa SNS potvrdila aj to, že by zákon mohol ísť do parlamentu v období pol roka pred voľbami, keď už nebude platiť koaličná dohoda. Tá nedovoľuje predkladať návrhy, pokiaľ o nich nie je dohoda v celej koalícii. 

Návrhy by sa do parlamentu mohli dostať v septembri alebo v októbri, teda približne v období, keď sa bude v Bratislave konať Národný pochod za život. Naposledy sa na ňom zúčastnilo odhadom 50-tisíc ľudí.

Inzercia

Most ho nechce, SaS bude proti

Koaličná strana Most-Híd zákon meniť nechce.

"Most-Híd je zásadne proti účelovému nastoľovaniu takých tém, ktoré sú pre spoločnosť zvlášť citlivé. Aj vzhľadom na to, že počet interrupcií na Slovensku dlhodobo klesá, by sme uprednostnili korektnú celospoločenskú diskusiu pred predkladaním zákonných noriem v predvolebnom období," skonštatovala hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár.

Dodala, že počas kampane nemôže vzniknúť takáto celospoločensky akceptovaná norma, ktorá bude odrážať odbornú, právnu aj etickú rovinu tohto problému.

Proti tomu, aby koaličné strany pred voľbami otvorili zákon regulujúci interrupcie, sú aj poslanci opozičnej Slobody a Solidarity. 

„Je už historicky overené, že táto otázka vyvoláva spoločenský konflikt. Pripravované zmeny považujeme za perfídny pokus strán Smer-SD a SNS odvrátiť pozornosť občanov od korupcie, ktorú tieto strany dostali na úroveň bežných spoločenských noriem,“ uviedol predseda SaS Richard Sulík.

„Ak sa takáto novela dostane do parlamentu, poslanci SaS nepodporia nič, čo naruší súčasný status quo. Interrupcie sú na ústupe, podstupuje ich mizivé percento žien a nie sú pre normálnych ľudí témou," doplnila predsedníčka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Tlaková vlna explózie v Bejrúte poškodila aj budovu, v ktorej má Slovensko prenajaté priestory Zastupiteľského úradu. „Došlo aj k materiálnym škodám, ich rozsah však zatiaľ nie je možné vyhodnotiť, keďže budova je z bezpečnostných dôvodov a pre prípadné narušenie statiky neprístupná,“ uviedol rezort diplomacie. Stále platí, že Slováci nie sú medzi obeťami či zranenými. (TASR) 

pred 3 hodinami

S ubúdajúcim letom a pribúdajúcim počtom pozitívnych prípadov by nám vláda o svojich predstavách, ako sa vyrovnať s prípadnou druhou vlnou pandémie, mala povedať viac. Píše Jozef Majchrák.

pred 4 hodinami

V Banskej Bystrici sa v stredu v noci strieľalo, pričom páchateľ pri streľbe spôsobil 64-ročnému mužovi poranenia, ktorým na mieste podľahol. Muža podozrivého zo streľby sa polícii podarilo v krátkom čase zadržať. (TASR)

pred 5 hodinami

V Česku pribudlo v priebehu utorka 290 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu. Ide o najvyšší denný prírastok od konca júna. Najpostihnutejším okresom je aj naďalej Frýdek-Místek, ležiaci v juhovýchodnej časti Moravskosliezskeho kraja. Po zrušení plošných opatrení sa teraz zavádzajú sprísnené pravidlá, napríklad pre nosenie rúšok či konanie hromadných akcií, avšak len v miestach lokálnych ohnísk. (TASR)