Alabama prijala najprísnejší zákon o potratoch v USA

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Alabama prijala najprísnejší zákon o potratoch v USA

Ilustračné foto – TASR/AP

Nový zákon takmer úplne zakazuje potraty.

Senát v štáte Alabama schválil v utorok najprísnejší zákon o interrupciách v Spojených štátoch, ktorý takmer úplne zakazuje potraty – dokonca aj v prípadoch znásilnenia a incestu. Lekárom, ktorí takýto zákrok vykonajú, hrozí aj doživotný trest väzenia, informovala v stredu agentúra AFP.

Návrh, prijatý republikánmi ovládaným alabamským Senátom, poslali na podpis guvernérke Kay Iveyovej. Ak tak urobí, očakáva sa právny boj, ktorý sa môže skončiť až na Najvyššom súde USA.

Podľa zákona môžu lekári, ktorí vykonajú interrupciu, dostať trest väzenia od 10 do 99 rokov. Takýto zákrok bude legálny, iba ak by bol život matky v ohrození, alebo ak by bol plod mŕtvy.   

Americká únia občianskych slobôd (ACLU), najväčšia ľudskoprávna organizácia v USA, chce zákon napadnúť na súde, aby zablokovala jeho uplatňovanie. „Tento zákon trestá obete znásilnenia a incestu tým, že ich aj naďalej pozbavuje kontroly nad ich vlastnými telami a núti ich porodiť,“ uviedla organizácia.

Národná organizácia pre ženy (NOW) označila zákon za „protiústavný“ s tým, že „posiela ženy v štáte späť do temných dní, keď mali politici kontrolu nad ich telami, zdravím a životmi“.

Biskup Birminghamu, najväčšieho mesta štátu Alabama, sa nedávno vyjadril, že snahu prekladateľov zákona silne podporuje. „Stojím za ich úsilím v podpore života a dúfam, že toto zlo – potraty – z nášho štátu zmizne. A túžim, aby sa zabitie nenarodených detí stalo v našej krajine niečím, čo sa nepovažuje za nič iné ako za strašné a neľudské zabíjanie tých najnevinnejších z nás,“ povedal biskup Robert Baker podľa Catholic News Agency.

Zástancovia zákona sa otvorene vyjadrujú, že chcú, aby sa prípadom zaoberal Najvyšší súd USA. V ňom teraz majú väčšinu konzervatívci a niektorí republikáni sa snažia zvrátiť precedentný rozsudok v kauze Roeová verzus Wade z roku 1973, ktorý uznal právo žien na interrupciu, pripomína AFP.

Podľa republikánky Terri Collinsovej, jednej z predkladateľov zákona na obmedzenie potratov v Alabame, rozsudok v prípade Roeová verzus Wade hovorí, že dieťa v maternici nie je osobou. „Náš zákon v Alabame tvrdí opak a chceme, aby to smerovalo k Najvyššiemu súdu,“ vraví Collinsová.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo