Kiska hovorí, že sa naučil nové slovo – centrista

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kiska hovorí, že sa naučil nové slovo – centrista

FOTO TASR/ MTI

Na otázku, či by hlasoval za ústavný zákon o zákaze adopcií detí homosexuálmi, Kiska priamo neodpovedal.

Prezident Andrej Kiska si vie predstaviť, že by bol premiérom. V súčasnosti však podľa neho ešte nie je namieste riešiť túto otázku. Povedal to v nedeľnej relácii televízie Markíza Na telo.

Dôležité je podľa neho zabrániť potenciálnej koalícii strany Smer-SD s ĽSNS a avizovanou novou stranou Štefana Harabina.

„Strany ako Sloboda a Solidarita, Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, Kresťanskodemokratické hnutie, Progresívne Slovensko, Spolu a nová, volajme ju pracovne Kiskova, strana by mali spojiť sily, spolu prevziať moc a zodpovednosť za túto krajinu a vrátiť ju naspäť ľuďom,“ tvrdí súčasný prezident.

Líder každej z týchto strán by podľa Kisku bol dobrým premiérom. 

Vznik novej strany ohlásil Kiska spotom na sociálnej sieti. Konkrétne informácie o strane, jej názov ani ľudí, s ktorými bude spolupracovať, zatiaľ nezverejnil a opakuje, že tak urobí 17. júna. Vyzýva ľudí, aby sa k nemu pridali, pretože podľa neho nesmie ísť o stranu jedného muža.

Svoje politické smerovanie Kiska označil za centristické. "Naučil som sa nové slovo – centrista," dodal. 

Kiska potvrdil, že sa stretáva s expremiérkou Ivetou Radičovou, no neprezradil, či ju chce presvedčiť na vstup do strany. Na otázku, či bolo dôvodom, že sa ešte pred voľbami nespojil s PS a Spolu, že v potenciálnej trojkoalícii žiadal polovicu miest na kandidátke, Kiska neodpovedal. 

Podľa Kisku má jeho strana potenciál osloviť voličov, ktorí mu veria ako osobe. „Ak ich chcem osloviť, musia jasne vedieť, koho je to strana, kto je v jej vedení, a ktorým smerom ju chce viesť,“ hovorí. Doplnil, že pre založenie vlastnej strany sa rozhodol po rozhovoroch s predsedom SaS Richardom Sulíkom a tiež lídrami strán PS a Spolu.

K téme: 
Focus: Za odchod Kisku z politiky je polovica ľudí Zdieľať

Čo sa týka financovania strany, kapitál na jej založenie podľa jeho slov má a až neskôr osloví ľudí, ktorí by mu mohli s financovaním pomôcť. Na Markíze tiež povedal, že by do rozbehu strany nedal viac ako milión eur. 

Na vyjadrenie predsedu Smeru Roberta Fica, že Kiska je jedným z najlenivejších politikov a chce sa dostať k moci len preto, aby zamietol pod koberec rôzne podvody, Kiska zareagoval, že Fico z pohľadu dôveryhodnosti už klesol aj pod Mariana Kotlebu a jeho urážky sú len vykonštruované.

„Je to najnedôveryhodnejší politik našej krajiny a myslím, že jeho slová už nikto neberie vážne,“ uzavrel Kiska. Do vlády so stranou Smer-SD ani s ĽSNS by podľa jeho slov nešiel za žiadnych okolností.

Dosluhujúci prezident dostal tiež otázku, či by hlasoval za ústavný zákon proti adopciám detí homosexuálmi. Kiska reagoval, že by "hľadal iné riešenia", podľa neho treba predovšetkým riešiť problém s tým, že je veľa detí v detských domovoch. 

Televízia Markíza v nedeľu zverejnila tiež výsledky prieskumu agentúry Focusu o politickej budúcnosti Andreja Kisku. Vyplýva z neho, že za odchod Kisku z politiky by bolo viac ako 49 percent opýtaných. Vlastnú stranu si vie predstaviť takmer 20 percent z nich a za spojenie s existujúcimi stranami sa vyjadrilo 19 percent opýtaných.

 Agentúra robila prieskum pre Markízu na vzorke 1 204 respondentov od 28. do 29. marca, teda ešte predtým, ako Kiska oficiálne oznámil vznik novej strany.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo