Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
05. 03. 2019, 09:49

Vylúčenie Fideszu z Európskej ľudovej strany žiada 12 členských strán

Vylúčenie Fideszu z Európskej ľudovej strany žiada 12 členských strán

Maďarský premiér a predseda Fideszu Viktor Orbán. Foto - TASR/AP

O podniknutie krokov voči Fideszu požiadali pravicové strany z Belgicka, Fínska, Chorvátska, Luxemburska, Portugalska, Španielska či Švédska.

Dvanásť členských strán Európskej ľudovej strany (EPP/EĽS) požiadalo o to, aby bol maďarský Fidesz vylúčený z tejto politickej skupiny, alebo aby mu bolo pozastavené členstvo. Informovala o tom agentúra AFP. 

„Dvanásť členských strán Európskej ľudovej strany z deviatich krajín požiadalo o vylúčenie Fideszu, alebo o pozastavenie jeho členstva," povedal v pondelok pre AFP predseda EĽS Joseph Daul. 

Touto otázkou sa bude 20. marca na zasadnutí v Bruseli zaoberať predsedníctvo EPP/EĽS. "Rozhodnutie je v rukách všetkých členov Európskej ľudovej strany a aký bude výsledok tejto diskusie, nemožno predvídať," zdôraznil Daul.

O podniknutie krokov voči Fideszu okrem iného požiadali pravicové strany z Belgicka, Fínska, Chorvátska, Luxemburska, Portugalska, Španielska či Švédska. Tie sa obrátili na šéfa EPP/EĽS Daula, aby inicioval proces vylúčenia alebo zmrazenia členstva Orbánovej strany v tejto najväčšej európskej politickej strane. 

Ide o reakciu na protiimigračnú kampaň maďarskej vlády útočiacu na predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera a maďarsko-amerického finančníka Georgea Sorosa. Iniciatíva požadujúca vylúčenie Fidezsu z radov EPP/EĽS prichádza necelé tri mesiace pred voľbami do Európskeho parlamentu.

Návrh na vylúčenie jedného z členov politickej rodiny môže podať predsedníctvo EPP/EĽS alebo sedem členských či pridružených strán najmenej z piatich európskych krajín.

Orbán chce posilniť sily odmietajúce prisťahovalectvo

Maďarská vládna strana Fidesz nechce vystúpiť z EPP/EĽS. Vyplýva to z vyhlásenia, ktoré Fidesz poslal v utorok agentúre Reuters.

Podľa internetového vydania týždenníka Heti Világgazdaság v reakcii na kritiku z EPP/EĽS a na návrh 12 členských strán EPP/EĽS, aby bol Fidesz vylúčený z tejto politickej skupiny, strana maďarského premiéra Viktora Orbána odkázala, že chce dosiahnuť, aby v rámci európskych ľudovcov posilnili svoje postavenie sily odmietajúce prisťahovalectvo.

Z odpovede Orbánovej strany tiež vyplýva, že pre Fidesz sú ochrana kresťanských hodnôt a zastavenie prisťahovalectva dôležitejšie než stranícka disciplína v rámci EPP/EĽS.

Reuters poznamenal, že v 750-člennom Európskom parlamente patrí do politickej skupiny EPP/EĽS 217 zákonodarcov, z nich 12 je poslancami Fideszu.

Mikolášik kritizuje kritiku Fideszu

KDH, ktoré je jednou z členských strán EĽS, sa k budúcnosti Fideszu odmietlo verejne vyjadriť. „Budeme to riešiť na vnútrostraníckych diskusiách na pôde Európskej ľudovej strany," povedal pre Postoj hovorca KDH Stano Župa.

Konkrétnejší bol europoslanec za KDH Miroslav Mikolášik. „Fidesz vyhral demokratické voľby v Maďarsku dokonca ústavnou väčšinou. Má dôveru občanov Maďarska. Nazdávam sa, že útok niektorých ,liberálnejších´ strán z Európskej ľudovej strany, napríklad zo Švédska, Luxemburska či Fínska je vyvolaný skôr prorodinnou politikou Maďarska, hláseniu sa ku kresťanstvu a definovaním manželstva ako zväzku muža a ženy v ústave. Toto sú podľa mňa tie skutočné pohnútky pranierovania Fideszu v Európskej ľudovej strane," uviedol Mikolášik.

„Žiadna profesionálna politická strana nesmie generovať napätie vo volebnej kampani. Nemyslím si teda, že Fidesz bude vylúčený z EPP/EĽS v marci. Som si ale istý, že táto otázka sa znova otvorí po eurovoľbách a vtedy osud Fideszu bude v rukách CDU," myslí si europoslanec za SMK Pál Csáky.


Nemecká kancelárka Angela Merkelová a maďarský premiér Viktor Orbán. Foto - TASR/AP

Schulz sa čuduje Merkelovej

Bývalý šéf Európskeho parlamentu Martin Schulz vyjadril počudovanie nad tým, že nemecká kancelárka Angela Merkelová a líder kandidátky ľudovcov v eurovoľbách Manfred Weber nepodporujú vylúčenie maďarského Fideszu z Európskej ľudovej strany. Informoval o tom v utorok spravodajský server 24.hu.

"Orbánova protieurópska rétorika je už známa. Stáva sa však čoraz grotesknejšou. Niekoľko skutočných kresťanských demokratov - konečne! - chce dosiahnuť, aby ho vylúčili z EPP. Nechápem, prečo to Angela Merkelová a Manfred Weber nepodporujú," napísal v pondelok na Twitteri Schulz, bývalý líder nemeckých sociálnych demokratov.

Spravodajský server HirKlikk.hu sa domnieva, že je márne očakávať, že 20. marca vylúčia maďarskú vládnu stranu Fidesz z radov EPP/EĽS. Podľa neho Fideszu nehrozí ani len pozastavenie členstva v tejto najsilnejšej politickej skupine Európskeho parlamentu.

Autor komentára Péter Németh podotýka, že európskym ľudovcom záleží na tom, aby zostali najsilnejšou politickou rodinou v rámci europarlamentu, a k tomu potrebujú 12 - 13 členov z Fideszu. Preto budú aj naďalej tolerovať členstvo Fideszu vo svojich radoch a tvrdiť, že proti nemu niečo podniknú až neskôr. 

Kritická správa o stave demokracie v Maďarsku prijatá Európskym parlamentom, ale ani aktivovanie článku 7 Zmluvy o EÚ proti Maďarsku, podľa Németha nezmenili nič na správaní sa Fideszu. Ten sa stal podľa neho dokonca ešte agresívnejším, pričom útočí už aj na členov a vodcov vlastnej politickej skupiny.

Odporúčame