Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. november 2016

Matovič: Je evidentné, že ma obvinili na základe požiadavky premiéra

Líder OĽaNO-NOVA Igor Matovič je presvedčený, že za jeho obvinením za ohováranie je osobne predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD).

Matovič to vyhlásil na dnešnej tlačovej konferencii v reakcii na vznesenie obvinenia, ktorému čelí pre údajné ohováranie premiéra výrokmi o schránkovej firme a účte Fica a jeho manželky v Belize.

Matovič povedal, že v nedeľu (20.11.) večer v schránke našiel odkaz napísaný v duchu, že sa niečo v najbližších dňoch stane. "Bolo tam, že Fico tlačí, aby som bol obvinený za Belize," povedal šéf OĽaNO-NOVA. Tento odkaz ešte v nedeľu večer zverejnil na sociálnej sieti.

"V pondelok (21.11.) ráno som si našiel v pošte vznesenie obvinenia za Belize evidentne na základe osobnej požiadavky Roberta Fica," vyhlásil Matovič.

Jeho obhajca Daniel Lipšic uviedol, že obvinenie Matoviča je založené na absolútne nezákonných dôkazoch a výmysloch. Podľa jeho slov je právne odfláknuté, preto podávajú voči obvineniu sťažnosť. Lipšic, ktorý vychádzal zo spisu, uviedol, že Fico aj manželka vypovedali úplne rovnako napriek tomu, že medzi výsluchmi oboch prešiel mesiac.

Podľa Lipšica bola Ficova výpoveď skopírovaná a použitá aj v prípade manželky. Exposlanec tiež upozornil, že Trestný poriadok zakazuje sugestívne otázky, ale Ficovi a jeho manželke takéto vyšetrovateľ kládol.

Lipšic ďalej poukázal na to, že kauzu vyšetruje Slavomír Laho, ktorý zamietol kauzu emisie a vyšetroval tunelovanie Vojenského spravodajstva.

"Fico a jeho vláda ohrozujú demokraciu, trestné stíhanie jedného z lídrov opozície za ohováranie premiéra si nedovolí ani Alexander Lukašenko (prezident Bieloruska, pozn. TASR) a nedovolil si to ani Vladimír Mečiar v 90. rokoch. Dnes si to NAKA dovoľovať začína, Fico kriminalizuje predstaviteľov opozície," odkázal Lipšic.

Pripomenul tiež niektoré Ficove výroky z jeho opozičných čias, ktorými naznačil korupciu v prípade vtedajších vládnych predstaviteľov, ale nikto ho za to nestíhal. "Trestné stíhanie za výrok voči premiérovi je bezprecedentným krokom k obmedzeniu slobody prejavu," dodal Lipšic.

Portál Aktuality.sk dnes informoval, že Matoviča polícia obvinila z ohovárania premiéra Fica, pričom dôvodom začatého trestného stíhania sú Matovičove výroky o schránkovej firme a účte v Belize.

S informáciou vyrukoval Matovič v polovici augusta 2015 najprv na sociálnej sieti, potom aj na tlačovej besede. Vychádzal pritom z anonymných informácií, ktoré si našiel v poštovej schránke.

Podľa anonymu si mal Fico s manželkou ešte v roku 2008 založiť schránkovú firmu v Belize. Na dvoch účtoch tejto firmy malo byť podľa lídra OĽaNO-NOVA 674 miliónov dolárov.

Približne 30 strán oskenovaných faktúr, blokov a zmlúv, ktoré Matovič dostal a považoval za hodnoverné, malo preukazovať manipulácie vo verejnom obstarávaní i tok peňazí na účty firmy v Belize. Premiér Fico Matovičove vyhlásenia označil za hlúposti.

Polícia Matovičove informácie preverovala cez finančnú spravodajskú jednotku v Belize. Tá uviedla, že Fico a jeho manželka nemajú a ani v minulosti nemali žiadne osobné alebo podnikateľské účty alebo iné finančné produkty vedené vo finančných inštitúciách v Belize.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.