Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. august 2022, 14:59

Michal Šipoš

SaS chce Matoviča najprv politicky podrezať a potom s ním rokovať

SaS chce Matoviča najprv politicky podrezať a potom s ním rokovať

Foto: TASR

„Starať sa do personálnych nominácií iných strán je cez čiaru,“ tvrdí šéf poslaneckého klubu OĽaNO. Ak má Richard Sulík problém s ministerstvom hospodárstva, môže podľa Šipoša odísť a dať iného ministra.

Ultimatívnou požiadavkou na odchod Igora Matoviča z vlády sa ho SaS snaží politicky „podrezať“ a potom by s ním chceli rokovať o novej koaličnej zmluve. V TASR TV to povedal predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš.

Považuje to za schizofrenické. Sám podporuje dovládnutie vo forme doterajšieho vládneho štvorlístka. Odmieta však, aby koaliční partneri robili personálnu politiku v iných ako vlastných stranách.

OĽaNO podľa neho neodmieta rokovania, ich predmetom môže byť aj nová koaličná zmluva. Poznamenal však, či bude potrebné novelizovať koaličnú zmluvu vždy, keď nejaký poslanec prestúpi v parlamente z klubu do klubu. „Nestačilo by rešpektovať výsledky volieb?“ pýta sa.

Šipoš si nemyslí, že by jednotlivé strany mali kreovať špeciálne rokovacie tímy na vyjednávanie, ako to urobila SaS. „Ešte pred dvoma mesiacmi sme sa normálne stretávali v rámci koalície, chodili tam riadne delegovaní zástupcovia strán. My ani Sme rodina, ani strana Za ľudí sme neodišli od tohto rokovacieho stola. Odišla SaS a odišiel ten rokovací tím, ktorý teraz nanovo vymenovali,“ uviedol.

Tvrdí, že sa nemusí robiť divadlo pre verejnosť a nemusia sa vytvárať rokovacie tímy. „Stačí, ak SaS zaradí spiatočku a príde na rokovanie koaličnej rady, z ktorej odišla,“ dodal Šipoš. Na otázku, či považuje za reálnu možnosť aj predčasné voľby, reagoval s tým, že „ak sa SaS rozhodne povaliť ďalšiu protikorupčnú vládu, je to jeden z možných scenárov“.

Priznal tiež určitú únavu vládnych politikov. „Nikomu z nás nepridáva, keď sa jeden z koaličných partnerov hádže o zem, vyvoláva konflikty a snaží sa povaliť vládu,“ poznamenal.

Priznáva však, že koalícia má pred sebou ešte viacero programových cieľov.

„Máme pred sebou ešte veľa roboty, ktorú potrebujeme dotiahnuť, máme pred sebou nové eurofondové programové obdobie, máme pred sebou plán obnovy, ktorý potrebujeme implementovať,“ pripomenul Šipoš.

„Bol by som rád, keby sme dovládli ako štvorkoalícia a splnili to, čo sme ľuďom sľúbili. A potom nech ľudia v riadnych voľbách rozhodnú.“

Inzercia

Mne to príde ako predvolebná kampaň SaS

Starať sa do personálnych nominácií iných strán je podľa Šipoša úplne cez čiaru. Reagoval tak na vyjadrenie šéfa SaS Richarda Sulíka, ktorý si vie na mieste ministra financií predstaviť súčasného štátneho tajomníka rezortu Marcela Klimeka.

Šipoš kritizuje aj predloženie ústavného zákona o dôchodkoch, ktoré avizuje SaS.

„Je veľmi nešťastné, aby predstaviteľ inej strany kádroval v inej strane a dával personálne nominácie, niekoho vyhadzoval a niekoho nominoval. Toto patrí vyslovene do kompetencie strany,“ povedal pre TASR.

Ak má Sulík problém s ministerstvom hospodárstva, môže podľa neho odísť a dať iného ministra.

„Ak má problém v rezorte školstva, taktiež môže dať nového ministra, a to isté platí pre ministerstvo zahraničných vecí. Ale starať sa do personálnych nominácií iných strán je úplne cez čiaru,“ dodal.

Šéf klubu OĽaNO hovorí o nezodpovednom prístupe aj pri návrhu dôchodkovej legislatívy, keď podľa neho SaS „lusknutím prsta“ hovorí inému partnerovi, ako má robiť zásadnú reformu dôchodkov.

„Mne to príde ako predvolebná kampaň SaS,“ uviedol. Dôchodkovú reformu označil za vážnu a dôležitú tému, ktorá sa neoznamuje na tlačovej konferencii a nemôže sa zľahčovať. Podčiarkol potrebu odbornej diskusie a pripomenul, že minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) sa téme dlhodobo venuje.

Sulík ešte v pondelok vyhlásil, že SaS trvá na požiadavke na odchod lídra OĽaNO a ministra financií Igora Matoviča z vlády. Je presvedčený, že napríklad Klimek by mohol hneď prevziať vedenie ministerstva. „Je veľmi zdatný a má aj vlastnú hlavu,“ dodal s tým, že aj fungovanie rezortu by tak bolo lepšie.
 

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.