Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
06. december 2016

Asad vyhráva

Asad vyhráva

Baššár Asad vyhráva občiansku vojnu v Sýrii, dôkazy vidieť na frontovej línii v Aleppe a ešte viac v širšom regióne. Voči Asadovi mení prístup Turecko aj Egypt. Asad má tak na svojej strane regionálne mocnosti Irán a Rusko, pričom Turecko, Egypt, Izrael a USA sú fakticky neutrálne, a Saudi, ktorí sú hlavnou silou proti Asadovi, sú zamestnaní v Jemene.

 

Malý kontext. Egypt podporil Asada vôbec po prvýkrát, Sisiho doktrína má opodstatnenie jednak v tom, že Káhira sympatizuje s režimom, ktorý je ohrozený islamistami, čo je de facto vnútropolitická doktrína Sisiho režimu potom, ako generál Sisi v Egypte odstavil zvoleného prezidenta Mohameda Morsího. Druhý dôvod je zahraničnopolitický, Sisi potrebuje medzinárodnú legitimitu, a teda spojencov. Keďže Donald Trump plánuje zmeniť politiku voči Sýrii, Egypt sa týmto zmenám prispôsobuje, zároveň dúfa, že si tým nepokazí vťahy so Saudskou Arábiou, ktorá je momentálne hlavným donorom nesebestačného Egypta.

 

Na Asadovu stranu sa prekvapivo pridáva aj turecký prezident Erdogan. Ešte 29. novembra hovoril o boji proti Asadovi ako jednom z dvoch hlavných dôvodov, prečo turecká armáda intervenuje do vojny na severe Sýrie. O pár dní z toho ustúpil a už ako dôvod intervencie považuje iba snahu o prekazenie súvislého Kurdmi kontrolovaného územia pozdĺž južnej hranice Turecka. Kurdov Erdogan, samozrejme, nazýva teroristami.

 

Prečo Erdogan otočil? Pretože je realista: Asad vyhráva, na svojej strane má Rusko a Irán, Amerika je momentálne – po zvolení Trumpa – vojensky neutrálna, po januári možno dôjde aj k opatrnému posunu k podpore Asada. Erdogan teda nemôže vyhrať. Navyše nemôže používať letectvo, keďže Rusi dodali Sýrii protilietadlový systém S-300. A najmä, Erdogana Asad nijako neohrozuje, má však obavy zo vzniku Kurdského štátu, resp. vytvorenia jeho prepdokladu v podobe samosprávy. Preto sa sústredí na Kurdov.

 

Čím viac sa situácia v Sýrii sprehľadňuje, tým viac sa zdá, že na to opäť doplatia Kurdi. Smutný pohľad.

 

Keby chcela Európa Kurdom (ale aj kresťanom) pomôcť, musela by čím skôr zmeniť svoju doterajšiu politiku voči Asadovi a politicky ho podporiť so snahou o formovanie budúcej podoby režimu.

Foto: Thierry Ehrmann/flickr.com

Odporúčame