Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
14. novembec 2016

Čo zostane z Obamu?

Čo zostane z Obamu?

Svet sa začína lúčiť s Barackom Obamom. V úrade síce formálne končí až 20. januára, ale dovtedy sa bude venovať najmä odovzdávaniu agendy. Gazeta wyborcza dnes zverejnila sériu fotografií, ktoré ukazujú život Obamovcov, aký ste nevideli v médiách. Autorom forografií je dvorný fotograf Pete Souza. Fotografie sú zo súkromia, športovania aj úradovania... pozrieť sa možno tu.

 

Vážnejšia otázka je, čo z Obamovej prezidentúry ostane Amerike. Na to je ešte skoro odpovedať, aj po skončení úradovania Georga W. Busha sa zdalo, že toho veľa nebude, a predsa sa s mnohými dôsledkami borí americká politika dodnes. Už dnes ale možno povedať, že Obamova volebná koalícia zanikla v momente, keď nekandidoval. Hoci do kampane sa zapojil bezprecedentným spôsobom, aktívnejšie ako ktorýkoľvek jeho predchodca, černosi, ale aj ďalšie skupiny voličov volili inak ako pred 4 a 8 rokmi. Podľa včerajšej diskusie u Fareeda Zakariu Trump vyhral až v tretine (!) volebných okrskov, kde v minulosti triumfoval Obama.

 

Ešte väčšou otázkou je, čo zostane z Obamovho politického dedičstva, najmä z jeho zdravotnej reformy (ešte viac ako Trump ju chcú rozložiť kongresoví republikáni) a v jeho politickej línii voči Číne a Iránu.

 

Foto: Steve Bott/flickr.com

Odporúčame