Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
21. september 2016

Filipi o Sýrii

Filipi o Sýrii

Česká veľvyslankyňa v Sýrii Eva Filipi hovorí, že začiatok nepokojov v Sýrii v roku 2011 revolúciou nazvať nemožno a z tamojšieho vývoja viní aj intervenciu Západu. Hovorí:

„V případě Sýrie se to skutečně nazvat revolucí nedá. Sýrie podle dřívější kategorizace patřila k té ‚Ose zla‘, společně s Íránem, ale Západ se jej snažil z té osy vyjmout a přemlouval jej, aby se zřekl spojenectví s Íránem. Takže to, co začalo v březnu 2011, byl výsledek snah, které nebyly příliš uskutečnitelné.“

Dôsledky sú podľa nej pre Západ nepríjemné: nové regionálne spojenectvo Rusko-Irán-Irak-Sýria. Tragicky tiež vidí ďalší osud Kurdov. Povedala to na pôde českého Institutu 2080.

Pani veľvyslankyňu Evu Filipi (na obr.) som mal tú česť osobne stretnúť na jej predchádzajúcom pôsobisku v Turecku, je to jedna z tých vzácnych žien, ktorú skúsenosť s komunizmom posilnila v zmysle, že slobodu si váži rovnako ako pravdu. Dodnes sa pamätám na jej realistické hodnotenie Alexandra Dubčeka, ako aj jej osobnú skúsenosť, ako ju postihol obuškový zákon, podpísaný Dubčekom.

Foto: institut2080.cz

Odporúčame