Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
07. október 2015

Koniec utečeneckej rozprávky

Európska únia pripravuje masívny a rýchly odsun utečencov, ktorý má odstrašiť ďalšie potenciálne vlny migrantov. Tvrdí to rakúsky denník Die Presse na základe informácií z tajného dokumentu, ktorý vraj už odklepli diplomati 28 štátov EÚ a najbližšie dva dni sa o ňom budú radiť európski ministri vnútra. V desaťstranovom materiáli sa píše, že EÚ musí čo najrýchlejšie začať so systematickými odsunmi utečencov z Blízkeho východu a Afriky, aby už Európa nebola pre ľudí z týchto oblastí atraktívna.

Na túto politiku sa má uvolniť 800 miliónov eur, tiež sa má zriadiť akýsi špeciálny úrad na odsuny, a tiež sa má pritvrdiť voči migrantom, ktorí napriek negatívnemu rozhodnutiu o žiadosti na azyl ostávajú žiť v danej krajine ilegálne. EÚ chce odmenami aj nátlakom motivovať africké štáty ako Sudán, Tunisko, Senegal či Nigéria, aby svojich navracaných migrantov ochotnejšie prijímali späť domov.

Podľa Die Presse by mali byť vracaní späť aj Eritrejčania (tí mali dosiaľ napríklad v Nemecku takmer 100-percentnú šancu na získanie azylu). Zdá sa teda, že Európa chce pod náporom utečencov nielen omnoho ráznejšie postupovať voči takzvaným ekonomickým migrantom, ale aj prehodnocovať kritériá, kto má a kto nemá právo na azyl. Nemecká letná rozprávka sa pomaly končí.  

Odporúčame