Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
16. august 2016

Vasiľ v Dorke

Vasiľ v Dorke

Centrum pre obnovu rodiny v Košiciach DORKA, n. o., sa venuje ľuďom v krízových situáciách. Okrem toho, že im a ich rodinám poskytuje ubytovanie, vo svojich priestoroch ukrýva aj malú kaplnku zasvätenú Panne Márii Guadalupskej. V pondelok na sviatok Nanebovzatia Panny Márie, čo je zároveň aj siedme výročie jej posvätenia, v nej slúžil svätú liturgiu arcibiskup a sekretár Kongregácie pre východné cirkvi Cyril Vasiľ, doprevádzaný desiatkou koncelebrantov. Kaplnka má deklarovanú kapacitu 50 ľudí. No teraz ich bolo odhadom trikrát viac. Väčšina pre tento zážitok obetovala svoje pohodlie a zvolila si ťažko dýchateľný vzduch spojený s tlačenicou, ostatní, predovšetkým mamičky s deťmi z krízového centra, sa nechali vytlačiť až na priľahlú terasu (v skutočnosti je to skôr strecha so zábradlím upravená na túto príležitosť).

 

Po skončení liturgie dostal o. Cyril od domácich mamiek krásny dar – ručne vyrobenú plátennú tašku so skautským znakom FSE. Keďže arcibiskup je známy tým, že veľmi rád rozpráva o skautoch, ani teraz si to neodpustil a v rámci poďakovania vysvetlil publiku celú symboliku tohto znaku vrátane farieb a tvarov.

 

Kto mal šťastie, mohol s ním potom prehodiť pár slov na spoločnom agapé, ale to si vyžadovalo skutočnú obratnosť, pretože o. Cyril mal ďalšie povinnosti, takže sa zdržal len veľmi krátko. Škoda. Napriek tomu bola táto nenápadná akcia veľmi príjemným (nielen duchovným) zážitkom.

 

Foto: Anton A. Podhajecký

Odporúčame

Dlhá cesta Betlehemského svetla

Dlhá cesta Betlehemského svetla

Betlehemské svetlo sa stalo súčasťou vianočnej atmosféry v mnohých európskych krajinách a šíri sa stále ďalej. Akú má históriu a čo všetko každoročne prekonáva tento malý plamienok symbolizujúci radosť a pokoj Vianoc?