Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V skratke
27. jún 2016

Len na Facebook sa to hodiť nedá

Len na Facebook sa to hodiť nedá

Rast protestných hlasov v Európe, víkendové hlasovanie Britov či vzostup Trumpa v USA sa začína zlievať do jedného fenoménu. Je charakteristický nedôverou k politikom, inštitúciám, spoločenskému zriadeniu a má samovražedné sklony.

 

Komentátori sa snažia to nejako uchopiť a pomenovať dôvody. Šéfredaktor českého Respektu Erik Tabery či komentátor Martin M. Šimečka sa klonia k rozšírenej téze západných sociológov, že problém je v internete a sociálnych sietiach, ktoré relativizujú váhu argumentu, zdroja a umožňujú šíriť nezmysly bez akéhokoľvek filtra.

O vplyve internetu na verejnú debatu majú zrejme pravdu. Ale na vysvetlenie to nestačí.

„Facebook strhol okovy mlčiacej väčšiny a umožnil verejne prehovoriť, odzátkoval tak po stáročia potlačovanú túžbu byť nielen vypočutý, ale aj poslúchnutý“, píše k tejto téme Šimečka.

 

No korelácia s facebookom je nedostatočná. V prípade brexitu dokonca funguje skôr opačne. Čím starší volič, tým viac za brexit. Facebookovské generácie (18 – 49 rokov) boli výraznými ambasádormi zotrvania v EU. 

 

To isté platí pre Trumpa. Jeho voliči nie sú tí, ktorí trávia svoj život na sociálnych sietiach. Vysvetlenie facebookom a internetom sa javí ako príliš veľká skratka. Zdá sa, že sa deje ešte niečo výraznejšie.

Odporúčame

Pryč s mocnářstvím!

Pryč s mocnářstvím!

Český novinár a právnik Tomáš Němeček napísal historický komiks Tomáš Garrique Masaryk očima slečny Alice a mistra Viktora. Ide o prezidentovu najstaršiu dcéru Alicu Masarykovú a básnika a politika Viktora Dyka. Prečítajte si, ako vnímali udalosti, ktoré bezprostredne predchádzali vzniku československého štátu.